Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Saugoma kilmės vietos nuoroda „Krokos Kozanis“

Saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) užtikrinama, kad visos gamybos, perdirbimo ir paruošimo proceso dalys vyksta būtent šiame regione.

Kilmė

Krokai (arba krokų žiedai), iš kurių gaunamas šafranas, buvo renkami jau minojiniu laikotarpiu (2600–1100 m. pr. Kr.). Piešinyje „Šafrano rinkėja“ (1600 m. pr. Kr.) pavaizduota šafraną renkanti mergina. Tai liudija augalo svarbą jau tuo laikotarpiu.

Šafrano rinkimas Graikijoje minojiniu laikotarpiu
Šafrano rinkimo istorija Graikijoje siekia minojinį laikotarpį. Piešinys „Šafrano rinkėja“ (1600&m.&pr.&Kr.). Autorių teisės – Yann Forget / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Be to, krokas – gėlė ir pats šafranas – minimas jau ankstyviausiuose literatūros tekstuose, pavyzdžiui, Homero poemose, Senajame Testamente ir graikų mitologijoje. Hermis (Dzeuso sūnus, dievų pasiuntinys, prekybos dievas) svaidė diską su savo bičiuliu Kroku – mirtingu jaunuoliu. Graikų dievas pataikė Krokui į galvą ir šis krito negyvas. Trys kraujo lašai nukrito į kroko žiedą sudarydami tris purkas, kurios ir yra šafranas.

Gamyba

Šiandien graikiškasis šafranas gaunamas vien iš Kozanės regiono. Šafrano kultūra šioje vietovėje siekia XVII a. Joje unikaliai dera ypatingos klimato ir dirvožemio sąlygos (drenuotas vidutinio derlingumo dirvožemis ir šiltas klimatas) bei turima iš kartos į kartą perduotų krokų auginimo ir derliaus nuėmimo žinių. Visų šių veiksnių rezultatas – aukštos kokybės produktas.

Krokų žydėjimas prasideda spalio viduryje ir trunka 20–25 dienas. Nuimant derlių žiedai rankomis renkami nuo saulėtekio beveik iki saulėlydžio, atsargiai juos kraunant į prijuostes arba krepšius.

Surinkti žiedai beriami ant specialaus stalo ir naudojant elektrinį ventiliatorių nuo žiedo atskiriami kuokeliai ir purkos. Džiovinimas yra svarbiausia ir subtiliausia dalis – tam reikia didelio atidumo ir įgūdžių. Jei džiovinama netinkamai, gali pakisti prieskonio kokybė ir skiriamosios savybės.

Saffron crocus
"Crocus sativus SAFFRON CROCUS" by Dr. Nasser Halaweh licenced under CC BY-NC 2.0

Šviežios purkos plonais sluoksniais išskleidžiamos ant įrėminto šilkinio pagrindo ir perkeliamos į gerai vėdinamas šildomas patalpas. Šis visas rankomis atliekamas darbas trunka 20–60 dienų. Išdžiovinus purkos turi būti išrūšiuotos ir išvalytos ir sudėtos į pristatyti į kooperatyvą skirtas talpas. Visas šis darbas turėtų būti baigtas iki kovo mėn. pabaigos.

Pristačius į kooperatyvą visų pirma patikrinamas šafrano drėgnis, kad neišplistų grybeliai, dėl kurių galėtų suprastėti produkto kokybė. Drėgnis neturėtų viršyti 8–11,5 %. Reikia papildomų patikrų, kad į šafraną nepatektų pašalinių medžiagų arba kad būtų įvertinta, ar žiedadulkių nėra per daug.

Sėkmingai atlikus visas patikras šafranas supakuojamas. Kai šafraną numatoma naudoti kaip prieskonį, jis paprastai pakuojamas po 1, 2, 4 ir 28 gramus. Tačiau jis gali būti parduodamas ir mažesniais – nuo 0,25 iki 1 gramo – kiekiais kaip milteliai.

Šafranas daugiausia naudojamas virtuvėje, pavyzdžiui, juo dažnai gardinami ryžiai ir žuvų arba vištienos patiekalai. Dėl stipraus skonio jo paprastai reikia berti labai nedaug. Vis dėlto šafranas, ypač SKVN „Krokos Kozanis“, yra itin stiprus dažiklis, todėl gali būti naudojamas ir dažams gaminti arba drabužiams dažyti. Dėl gydomųjų savybių jo galima rasti ir kosmetikos gaminiuose arba vaistuose.

Daugiau informacijos

SKVN „Krokos Kozanis“. Teisinės specifikacijos

Saugoma kilmės vietos nuoroda

Kokybiški Europos maisto produktai ir gėrimai