Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

„Loukoumi Geroskipou SGN“

Saugoma geografine nuoroda (SGN) užtikrinama, kad bent vienas gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų vyksta tame regione.

Kilmė

Legendoje pasakojama, kad prie Petra tou Romiou uolų iš jūros išniro Afroditė ir netoli Geroskipou pasėjo švento sodo sėklų.

Afroditė ir Petra tou Romiou uolos

Nors legendiniai sodai ilgainiui išnyko mitų ir laiko ūkanose, šiandien Geroskipou žydi loukoumi – populiaraus konditerijos gaminio, su miestu siejamo nuo 1895 m., kuomet Sophocles Athanasiou po daugelio užjūriuose praleistų metų grįžęs į savo gimtąjį kaimą, lagamine, be kita ko, parsivežė receptą – spalvomis.

Per savo keliones Athanasiou pamėgo loukoumi (dar vadinamą lokum arba turkišku delikatesu) – gurmanišką saldumyną, aptinkamą Turkijoje ir Viduržemio jūros regione. Iki grįždamas į savo gimtąjį kaimą jis ištobulino receptą pagal savo skonį ir ėmėsi darbo.

1895 m. jis įsteigė nedidelį gamybos cechą ir atidarė šalia Geroskipou miesto aikštės savo loukoumi parduotuvę. Netrukus garsas apie parduotuvę ir joje parduodamus gardėsius pasklido visoje saloje ir už jos ribų.

„Loukoumi Gerospikou“ įkūrėjai ir parduotuvė

1920 m. Athanasiou perdavė verslą dukrai Charikliai ir jos vyrui Gabrieliui Hadjizinoviou. Vėliau etafetė perduota jų sūnui Nikodemui Gabrieliui, o nuo 1990 m. tradiciją perėmė jo žmona Evdokia ir sūnus George.

Įkvėpti Athanasiou šeimos, kuri parduoda savo produktus pavadinimu „Aphrodite Delights“, ir kiti vietos konditerijos gamintojai ėmėsi gamybos, laikydamiesi tų pačių specifikacijų ir stiprindami miesto ir šių saldumynų sąsają.

Ši sąsaja tokia stipri, kad 2007 m. „Loukoumi Geroskipou“ tapo pirmuoju Kipro produktu, kuris buvo oficialiai pripažintas saugoma geografine nuoroda (SGN). Tai vienintelė loukoumi rūšis, sulaukusi tokio pripažinimo.

Gamyba

Nuo tada, kai 1895 m. Sophocles Athanasiou pagamino savo pirmuosius loukoumi, jie tokiu pat būdu, pagal tą patį receptą ir tik Geroskipou gaminami iki šiol.

Athanasiou šeima

„Loukoumi Geroskipou“ gamybos meno paslaptis – nepriekaištingas saldumas ir konsistencija, dėl kurių produktas išsiskiria iš kitų loukoumi rūšių. Skirtingai nuo kitų rūšių loukoumi, „Loukoumi Geroskipou“ sudėtyje nėra nei gliukozės, nei želatinos. Kad būtų pasiektas norimas skonis ir tekstūra, kiekvienas gamybos proceso etapas turi būti vykdomas kantriai ir tiksliai, taikant laiko ir tradicijų patikrintus vietos įgūdžius ir patirtį.

Gamyba pradedama vandenį supilant į didelį šildomą kaistuvą. Tuomet dedama cukraus ir citrinų rūgšties. Gautas mišinys užverdamas ir 35 minutes paverdamas 100°C temperatūroje.

a collage of images showing the process to make Loukoumi Geroskipou PGI

Į mišinį dedamas šaltame vandenyje ištirpintas kukurūzų krakmolas, kad masė sutirštėtų; tuomet ji 2 valandas laikoma 100–130°C temperatūroje, maišant 36 kartus per minutę.

Tuomet dedama skonį suteikiančių ingredientų, parinktų iš iš iš anksto patvirtinto sąrašo. Kiekvienas sąraše nurodytas skonis buvo kruopščiai parinktas taip, kad papildytų natūralų loukoumi saldumą. Skonių paletė plati – nuo rožių, braškių, mandarinų iki bananų, bergamočių ir pistacijų. Kai kada pridedama dažiklių, šokolado arba skrudintų riešutų. Tokios sudedamosios dalys, kaip migdolai ir medus, gaunamos vietoje Pafo provincijoje.

Visiškai sumaišius kvapus, klampus mišinys supilamas į dideles dėžes ir paliekamas stengti. Atvėsęs mišinys įgauna galutinę drebučių formą, pasižyminčią tvirtumu, dėl kurio jį suspaudus jis vėliau atgauna formą, tačiau kartu yra minkštas, todėl tirpsta burnoje.

Galutinis gaminys supjaustomas į kąsnio dydžio kubelius, kurie pabarstomi cukraus pudra arba smulkintu džiovintu kokosu.

Daugiau informacijos

„Loukoumi Geroskipou SGN“ teisinės specifikacijos

Saugoma geografinė nuoroda

Kokybiški Europos maisto produktai ir gėrimai