Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development
© European Union 2025 - Adobe Stock - Taras Rudenko
Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija

Mūsų ūkininkų ir maisto sektoriaus ateities užtikrinimas

Komisija pristato žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją, kuria skatinamas pasitikėjimas ir dialogas visoje vertės grandinėje ES ir visame pasaulyje. Vizijoje akcentuojamas glaudus bendradarbiavimas su atitinkamomis institucijomis, ūkininkais, maisto grandinės subjektais ir pilietine visuomene vietos ir regionų lygmenimis, sprendžiant jiems rūpimus klausimus ir analizuojant jų idėjas.

900 mlrd. EUR
pridėtinė vertė,
kurią sugeneravo ES žemės ūkio maisto produktų sistema
Apie 30 mln.
darbo vietų
visame žemės ūkio maisto produktų sektoriuje
Tik 12 proc.
ūkininkų
yra jaunesni nei 40 metų

Pripažįstant, kad ūkininkai atlieka esminį vaidmenį mūsų gyvenime, šia vizija siekiama didinti žemės ūkio maisto produktų sektoriaus konkurencingumą ir patrauklumą. Joje išdėstytos sąlygos, būtinos sektoriaus klestėjimui, inovacijoms ir tam, kad jis būtų naudingas visuomenei dabar, artimoje ateityje ir 2040 m. perspektyvoje.

Remiantis strateginio dialogo dėl žemės ūkio ateities ES ataskaita ir konsultuojantis su Europos žemės ūkio ir maisto valdyba, parengtos vizijos tikslas – užtikrinti ilgalaikį ES ūkininkavimo ir maisto sektoriaus konkurencingumą ir tvarumą. Iš naujausių „Eurobarometro“ rezultatų matyti, kad dauguma ES piliečių pritaria teiginiui, jog stabilaus maisto tiekimo ES bet kuriuo metu užtikrinimas – gyvybiškai svarbus.

Viziją sudaro kelios prioritetinės sritys, kurių kompleksinės varomosios jėgos yra supaprastintos ES taisyklės, moksliniai tyrimai, inovacijos ir skaitmeninimas.

Komunikatas. Žemės ūkio ir maisto produktų gamybos vizija

Informacijos suvestinė. Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija

Komisijos narys Christophe’as Hansenas pristato žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją

  • Paryškinta
  • Pranešimas spaudai

Komisija pristato savo žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją – plataus užmojo veiksmų gaires dėl ūkininkavimo ir maisto sektoriaus ateities Europoje. Šiomis veiksmų gairėmis sudaromos sąlygos sukurti patrauklią, konkurencingą, atsparią, į ateitį orientuotą ir sąžiningą žemės ūkio maisto produktų sistemą dabartinei ir būsimoms kartoms.

Patrauklaus žemės ūkio maisto produktų sektoriaus kūrimas

Vizijoje, skatinant teisingas pajamas, visuomenės paramą ir skaidrumą maisto grandinėje, raginama sudaryti tinkamas sąlygas paskatinti, kad būsimos kartos rinktųsi dirbti maisto sektoriuje.

Europos ūkininkai yra gyvybiškai svarbūs, kad būtų užtikrintas apsirūpinimo maistu saugumas, o piliečiai būtų aprūpinti piliečius sveiku ir kokybišku maistu. Vis dėlto visas žemės ūkio maisto produktų sektorius ir kaimo vietovės susiduria su daugybe iššūkių.

  • Užtikrinti ūkininkų ateitį, kad žemės ūkis taptų finansiškai gyvybingas, ir kovoti su nesąžininga praktika – pritraukti pajamų iš įvairių šaltinių, skatinti teisingesnę padėtį maisto grandinėje, kad ūkininkai galėtų klestėti ir gauti teisingas pajamas.
  • Tinkamai atlyginti už ekosistemines paslaugas.
  • Kaimo vietovėse kurti galimybes jaunimui – drąsinti ateities kartas rinktis karjerą žemės ūkio sektoriuje, išnaudoti žemės ūkio maisto produktų sektoriaus verslumo potencialą naujai novatoriškų žemės ūkio maisto produktų įmonių bangai.

Sektoriaus konkurencingumo ir atsparumo skatinimas

Žemės ūkio maisto produktų grandinė patiria spaudimą – pradedant klimato kaitos poveikiu ir baigiant pasauline konkurencija bei didesnėmis energijos kainomis. Apsirūpinimo maistu saugumas ir savarankiškumas išlieka vienu iš Europos prioritetų.

  • Didinti atsparumą geopolitiniams pokyčiams – įvairinti prekybos santykius, kurti naujas eksporto galimybes, siekti tarptautinių partnerystės ryšių;
  • užtikrinti, kad visiems produktams būtų taikomi vienodi standartai – suderinti importuojamų produktų standartus ir taip užtikrinti, kad ES plataus užmojo standartai nesukurtų nepalankios konkurencinės padėties, visapusiškai užtikrinti maisto saugą, kuri išlieka nediskutuotinu prioritetu;
  • didinti žemės ūkio maisto produktų sektoriaus atsparumą – diegti inovacijas ir išlaikyti lyderystę pasaulinėse rinkose, apsaugoti Europos ūkininkų interesus ir mažinti kritinę priklausomybę nuo importo.

Sudaryti sąlygas ateities iššūkiams parengtam sektoriui

Europos žemės ūkio sektorius atlieka svarbų vaidmenį pereinant prie mažo anglies dioksido pėdsako ekonomikos. Žemės ūkio ir maisto sektoriau vizijoje pabrėžiama, kad reikia pasiekti 2040 m. klimato srities tikslus.

  • Remti ES klimato srities tikslus – taikyti novatoriškos praktikos pavyzdžius, kurie, užtikrindami glaudžią priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo ir konkurencingumo didinimo sąsają, kartu reiškia ir galimybes ūkininkams;
  • padėti ūkininkams įvertinti ir pagerinti savo ūkio veiklos rezultatus;
  • Apsaugoti ir atkurti ES biologinę įvairovę – saugoti gamtos išteklius, siekiant geros dirvožemio būklės, švaraus vandens ir oro, mažinti išmetamųjų teršalų kiekį, siekiant išsaugoti gamtą ateities kartoms.

Dėmesys maistui, sąžiningoms gyvenimo ir darbo sąlygoms kaimo vietovėse

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija siekiama padėti žmonėms iš naujo užmegzti ryšį su savo maistu ir atitinkamomis teritorijomis bei išsaugant ES kultūros paveldą remti kaimo vietoves.

  • Skatinti sąžiningas gyvenimo ir darbo sąlygas gyvybingose kaimo vietovėse, stiprinti piliečių, kaimo vietovių ir atokių teritorijų ryšį;
  • išlikti pasaulio lydere maisto inovacijų srityje;
  • užtikrinti socialinį tvarumą – apsaugoti darbuotojų teises, ugdyti įgūdžius ir pritraukti daugiau moterų į žemės ūkio profesijas.

2025 m. Komisija paskelbs teisės aktų rinkinį, kuriuo bus siekiama supaprastinti dabartines žemės ūkio sektoriui taikomas taisykles ir taip sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Komisijos pastangos sumažinti piliečiams, įmonėms ir administracijoms dėl ES teisės aktų tenkančią reglamentavimo naštą yra jos platesnės programos dalis.

Siekiant padidinti žemės ūkio, miškininkystės ir kaimo vietovių konkurencingumą, ypač svarbus yra naujas ES strateginis požiūris į mokslinius tyrimus ir inovacijas. Tam, kad ūkininkavimas taptų patrauklus ir būtų veikla, kurią rinktųsi būsimos kartos, labai svarbu stiprinti keitimąsi žiniomis, tobulinti skaitmeninius įgūdžius ir skatinti naudotis skaitmeninėmis priemonėmis.

Dokumentai

Vision for Agriculture and Food - cover
  • Informacijos suvestinė
  • 2025 m. vasario 19 d.
Factsheet: Vision for Agriculture and Food

Renginiai