Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

SKVN „Chianti“

Saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) užtikrinama, kad visi gamybos, perdirbimo ir paruošimo proceso etapai vyksta būtent šiame regione.

Kilmė

SKVN „Chianti“ vynas gaminamas Italijos Toskanos regione, kuriame vynmedžiai visuomet buvo neatsiejama kraštovaizdžio dalis. Regione rasta net 10 milijonų metų senumo vynmedžių fosilijų.

Pirmieji vynuogininkystės ženklai jame siekia VIII amžių – etruskų laikotarpį (VIII–III a. pr. Kr.). Jau tuomet Toskanos vynas buvo vertinamas už regiono ribų, vežamas į Italijos pietus ir Galiją (kurios didžioji dalis vėliau tapo Prancūzija).

vynuogynas Chianti kalnuose
Kjančio peizažas, Francesco Sgroi; licencija CC BY 2.0.

Ypač „Chianti“ ėmė lėtai įsitvirtinti nuo ankstyvųjų viduramžių. Kalvos tarp Florencijos ir Sienos miestų buvo vadinamos Kjančio kalnais. Ši vietovė garsėjo vyndaryste. Trys pagrindiniai jos kaimai (Kastelina, Gajolė ir Rada) sudarė Kjančio lygą (it. „Lega del Chianti“).

1716 m. ją pirmą kartą teisiškai pripažino Toskanos didysis kunigaikštis Kozimas III de Medičis, nustatęs, kad vyno pavadinimą „Chianti“ gali naudoti tik Kjančio lygos kaimų, Grevės ir jos apylinkių gamintojai.

Vėliau ribota SKVN „Chianti“ vyno gamybos vietovė po truputį plėtėsi – šiandien į ją įeina didelė centrinės Toskanos dalis, apimanti Areco, Florencijos, Prato, Pistojos, Pizos ir Sienos provincijas. Ši vietovė buvo teisiškai pripažinta kaip SKVN „Chianti“ vyno gamybos vietovė, kai jai 1967 m. rugpjūčio 9 d. buvo suteikta Italijos saugoma kilmės vietos nuoroda (DOC).

Gamyba

SKVN „Chianti“ vyno specifiškumas susijęs su regiono klimato ir geologinėmis ypatybėmis. Idealias sąlygas vynuogėms auginti sukuria šiltas Tirėnų jūros klimatas, o temperatūras sušvelnina kalvos. Aukštumose vynuogės dėl per dieną labai svyruojančios temperatūros gali išlaikyti cukraus ir rūgštingumo pusiausvyrą.

SKVN „Chianti“ vynui gaminti naudojamų veislių vynmedžiai daugiausia tradiciškai auga regione. Pavyzdžiui, pagrindinė veislė yra „Sangiovese N“. Ji turėtų sudaryti 70–100 % vynuogių.

chianti vynuogių kekės ant vynmedžių
„Chianti“ vynuogės, Francesco Sgroi; licencija CC BY 2.0.

SKVN „Chianti“ vynui gaminti naudojami vynmedžiai negali augti aukščiau negu 700 metrų virš jūros lygio. Paprastai jie auginami 200–400 metrų virš jūros lygio aukštyje. Vynmedžių auginimui netaikomi jokie ypatingi apribojimai, jei tik nepaveikiamos vynuogės ir vynmedžio savybės. Tačiau griežtai draudžiamas horizontalusis auginimas.

Šiandien yra įvairių rūšių SKVN „Chianti“ vynų, pavyzdžiui, „Chianti Superiore“ arba „Chianti Riserva“, kuriuos gaminant taikomi skirtingi brandinimo metodai arba naudojama skirtinga vynuogių sudėtis. Vis dėlto jie visi turi būti gaminami apibrėžtame kilmės regione naudojant vynuoges iš tos vietovės.

Daugiau informacijos

SKVN „Chianti“. Teisinė specifikacija

Saugoma kilmės vietos nuoroda

Kokybiški Europos maisto produktai ir gėrimai