Chichonos gyventojai visada gyveno iš savo žemės: migdolų sodų, gretimuose kalnuose laikomų avilių gausybės rozmarinų, levandų ir čiobrelių.
Šie turtingi skoniai sutelpa į SGN žymimus „Turrón de Alicante“ ir „Turrón de Jijona“ – tradicinius nuga gardumynus, kuriais mėgaujamasi visame pasaulyje, ypač per Kalėdas.

Kilmė

Manoma, kad nuga gamybos tradicija į Chichonos miestą atkeliavo su arabų ir žydų naujakuriais, kurie vietos virtuvę papildė migdolais ir džiovintais vaisiais.
Manoma, kad gamyba prasidėjo viduramžiais, tačiau pirmą kartą turrón‘as Valensijos miesto dokumente paminėtas 1484 m.
Po to, kai karaliaus Pilypo II (1526–1598 m.) asmeninis virėjas įteikė turrón‘ą Ispanijos teismui, jis netrukus tapo mėgstamiausiu karalių ir karalienių gardėsiu. 1610 m. istorikas Gasparas Escolano pažymėjo, kad turrón‘as dažnai dovanojamas princams ir karaliams.
XVII–XVIII a. turrón‘o gamyba augo, o kartu augo ir jų populiarumas, kaip matyti iš daugybės to laikmečio romanų, žaidimų ir mokslinių publikacijų.

XIX a. antrojoje pusėje nuga paklausa buvo tokia didelė, kad pradėtos statyti atitinkamos gamyklos ir pramoninė gamyba įgavo pagreitį. Chichonoje atsirado garsių nuga prekių ženklų, pritraukiančių žmones iš aplinkinių kaimų persikelti į miestą ir dirbti gamyklose. Daug šios vietovės šeimų keliaudavo ir pardavinėdavo savo produktus visoje Ispanijoje ir visame pasaulyje, visų pirma Šiaurės Afrikoje ir Pietų Amerikoje.
XX a. antroje pusėje Chichonos maisto pramonė tapo svarbiausia regiono ekonomine veikla. Siekdamos išlaikyti gamybinę veiklą ištisus metus, daug turrón‘o gamybos bendrovių vasarą pradėjo gaminti ledus, o žiemą vėl gamindavo nuga.
Ispanijoje turrón‘u tradiciškai mėgaujamasi per Kalėdas; ši unikali tradicija, plačiai paplitusi Valensijoje, Katalonijoje ir Aragone. Tradicija sukasi apie Tió de Nadal – stebuklingą besišypsančią medinę pliauską su kojelėmis iš pagaliukų. Pliauska kelias savaites iki Kalėdų maitinama ir prižiūrima. Kūčių vakarą vaikai susirenka aplink Tió de Nadal ir muša jį lazdomis dainuodami ir prašydami pliauskos padaryti stebuklą – duoti jiems turrón‘o ir kitų gardumynų.
Dėl išskirtinių tradicijų ir skonio 1996 m. Europos Sąjunga pripažino Turrón de Alicante ir Turrón de Jijona saugomomis geografinėmis nuorodomis (SGN).
Gamyba
SGN žymimi „Turrón de Alicante“ ir „Turrón de Jijona“ gaminami ir pakuojami Ispanijos Alikantės provincijoje, Chichonos savivaldybėje.
Išskirtinį skonį turrón‘ui suteikia medus ir skrudinti migdolai. Chichonoje gaminamas turrón‘as minkštas, nes migdolai maišomi su smulkiai sumaltais migdolais, o Alikantės turrón‘as sukietėja dėl kapotų migdolų tekstūros, vaflio lakštų ir kiaušinio baltymu sustiprinto nuga.
Bent 10 proc. turrón‘o turi sudaryti grynas vietinis medus; naudojami švarūs, sveiki Valenciana, Mallorca, Mollar, Marcona ir Planeta veislių migdolai. Migdolų procentinė dalis apibrėžia turrón‘o kategoriją: 66 proc. migdolų – „Supreme“ kategorija, 46 proc. migdolų – „Extra“ kategorija.
Nuga gamybos pradžia – tai cukraus ir medaus mišinys, verdamas aukštoje temperatūroje. SGN žymimo „Turrón de Jijona“ mišinys verdamas ne trumpiau kaip 30 minučių. Pasiekus normą nuga konsistencijos lygį, jis paskleidžiamas aušti ant aušinimo paviršiaus. Pakankamai atvėsęs mišinys minkomas, tuomet supilami malti migdolai. Mišinys supilamas į „boixets“ vadinamus katilus, vėl verdamas ne trumpiau kaip 150 minučių, kol pasiekiamas norima konsistencija. Vis dar šiltas nuga sveriamas, formuojamas ir supjaustomas pakavimui.
SGN žymimo „Turrón de Alicante“ medaus ir cukraus mišinys verdamas ne trumpiau kaip 45 minutes. Kai mišinys jau gatavas, į jį dedama skiestų kiaušinių baltymų ir kapotų skrudintų migdolų be odelės. Masė maišoma ir minkoma tol, kol migdolai tolygiai pasiskirsto nuga mišinyje. Vis dar šiltas mišinys sveriamas ir formuojamas, tuomet padengiamas vaflio lakštais. Turrón‘as supjaustomas stačiakampėmis juostelėmis ir supakuojamas.
Galutiniai produktai parduodami vietos parduotuvėse ir visame pasaulyje. Chichonos mieste pagaminama apie 60 proc. viso Ispanijoje pagaminamo turrón‘o kiekio.