Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Gėrarsbergeno varškės pyragaičiai „Geraardsbergse Mattentaarten“ SGN

Saugoma geografine nuoroda (SGN) užtikrinama, kad bent vienas iš gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų vyktų regione.

Istorija

Tais laikais, kai nebuvo šaldytuvų, o ledo galėjo įsigyti tik turtuoliai ar vienuolynai, didžiausias rūpestis buvo, kaip laikyti pieną. Vienas paprasčiausių būdų buvo sūrio gamyba. Tačiau dažnai likdavo varškės. „Mattentaarten“ – flamandų į tešlą įvyniotos varškės delikatesas buvo sukurtas tam, kad būtų galima išsaugoti varškę ir ja mėgautis vėliau.

Kaip ir daugumos tradicinių kaimiškų produktų atveju, tikriausiai niekada nesužinosime, kas yra šio unikalaus recepto autorius, tačiau žinome, kad nuo seniausių laikų Gėrarsbergeno varškės pyragaičių kokybei buvo skiriamas ypatingas dėmesys. 1665 m. Gėrarsbergeno gyventojai sukūrė kokybės taisykles, kurias turėjo atitikti visi mieste parduodami varškės pyragaičiai. 1752 m. pasiekta dar daugiau, kai tuo metu valdžiusi Austrijos imperatorienė Marija Teresė patvirtino kokybės standartus ir pyragaičiams „Geraardsbergse Mattentaart“ suteikė karališkąjį kokybės antspaudą.

Ši pyragaičių kokybės užtikrinimo tradicija išliko iki šių dienų. 1978 m. buvo įkurta Gėrarsbergeno varškės pyragaičių brolija. Siekdama išsaugoti šį vietinį delikatesą, brolija atlieka pagrindinį vaidmenį tikrindama, ar gaminant pyragaičius naudojama tik aukštos kokybės varškė (olandų k. „mat“). Nuo 1980 m. Gėrarsbergeno varškės pyragaičių unikali istorija ir skoniai minimi švenčiant jiems skirtą dieną. Ta proga balandžio pabaigoje miesto aikštėje brolijos nariai pastato visapusiškai veikiančią kepyklą, kurioje vietos gyventojams ir lankytojams rodoma, kaip paruošti šį unikalų skanėstą ir išlaikyti senas gamybos tradicijas.

Gamyba

Pagrindinė pyragaičių „Geraardsbergse Mattentaart“ sudedamoji dalis – varškė („mat“). Ji gaminama iš šviežio pieno, pasukų, galima naudoti šiek tiek acto. Visas pienas turi būti gaunamas Gėrarsbergeno miesteliuose arba kaimyninėje Lierdės savivaldybėje.

Pyragaičiai gaminami naudojant šią susmulkintą varškę, kiaušinius, cukrų, sluoksniuotą tešlą ir, priklausomai nuo recepto, migdolų esenciją. Pirmiausia paruoštas varškės įdaras tepamas ant tešlos sluoksnio, po to uždengiamas viršutiniu sluoksniu. Tešlos viršus ištepamas plaktu kiaušiniu. Taip paruoštus pyragaičius galima kepti. Pyragaičius kepa vietos kepyklos. Taip pat galima užšaldyti šviežiai paruoštus pyragaičius ir kepti kitur, kad žmonės visame pasaulyje galėtų išbandyti pyragaičius „Geraardsbergse Mattentaart“.

Daugiau informacijos

„Geraardsbergse Mattentaarten“ SGN. Teisinis dokumentas

Saugomos geografinės nuorodos

Aukštos kokybės maistas ir gėrimai Europoje