Skip to main content
Agriculture and rural development

SKVN „Montes de Toledo“

Saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) užtikrinama, kad visi gamybos, perdirbimo ir paruošimo proceso etapai vyksta būtent šiame regione.

Kilmė

SKVN gaminys „Montes de Toledo“ – ypač grynas alyvuogių aliejus, pagamintas ribotoje teritorijoje Ispanijos Toledo kalnų regione.

Toledo kalnų peizažas
Toledo kalnų (Ispanija) regionas puikiai tinka <i>Cornicabra</i> veislės alyvmedžiams. © D.O.P. Montes de Toledo

Alyvmedžių auginimo praktika, kurią į šį regioną atvežė finikiečių ir graikų kolonistai, romėnų laikais buvo gerokai išplėtota. Nuo arabų laikų iki XVIII a. alyvuogės rinktos vietos naudojimui.

Nuo XVIII a. šis ūkio sektorius smarkiai išsiplėtė. Ant Olea Europea L. alyvmedžių augančios Cornicabra alyvuogės atlaikė laiko išbandymą ir dabar yra vienintelė veislė, naudojama SKVN aliejui „Montes de Toledo“ gaminti, o pats gaminys 2000 m. pažymėtas Europos saugoma kilmės vietos nuoroda.

Tai, kad Cornicabra alyvuogės auga Toledo kalnuose – ne atsitiktinumas. Šio regiono dirvožemis ir klimatas bei daugelio alyvmedžių augintojų kartų darbas nulėmė natūralią prie vietos sąlygų geriausiai prisitaikiusios Cornicabra veislės atranką. Tai vienintelė veislė, iš kurios leidžiama gaminti SKVN alyvuogių aliejų „Montes de Toledo“.

Montes de Toledo olive oil

Šis ne itin derlingas dirvožemis daro poveikį derliui – alyvmedžiai patiria nuolatinį stresą. To rezultatas – vaisiai, kurie, prisitaikydami prie natūralių sąlygų, įgijo ypatingą aromatą, kuriuo pasižymi ir iš jų spaustas aliejus. Todėl SKVN alyvuogių aliejus „Montes de Toledo“ pasižymi intensyviu skoniu, sodrumu ir aromatingumu, taip pat vidutiniu ar dideliu kartumu ir aitrumu.

Alyvmedžių giraičių, kuriose renkamos alyvuogės SKVN aliejui „Montes de Toledo“ gaminti, ir aliejaus gamybos ir išpilstymo į butelius ūkių „namai“ – 128 savivaldybės Toledo provincijos pietvakariuose ir Siudad Realio provincijos šiaurės vakaruose. Priklausomai nuo derliaus nuėmimo laiko ir gamybos vietos SKVN aliejaus „Montes de Toledo“ spalva įvairuoja nuo aukso geltonio iki ryškiai žalios.

Gamyba

Ypač gryno alyvuogių aliejaus „Montes de Toledo“, spaudžiamo iš Cornicabra veislės alyvuogių, kokybės paslaptis – didžiulis dėmesys alyvuogėms visais gamybos etapais, kad būtų išvengta aliejaus prastėjimo ir išsaugotas jo skonis, aromatas ir kitos savybės.

Procesas prasideda alyvmedžių giraitėse: aliejui gaminti naudojamos tik nuo medžių nuskintos alyvuogės. Į priekabas ar tvirtas talpyklas subertos alyvuogės į aliejaus spaudyklą keliauja neskubant, kad nebūtų pažeistos. Be to, alyvuogės spaudyklą turi pasiekti per 24 valandas nuo derliaus nuėmimo.

Traktorius Toledo kalnuose
Alyvuogės skinamos taip, kad nebūtų padaryta žala medžiui. © D.O.P. Montes de Toledo

Spaudykloje taikoma griežta rūšiavimo sistema, pagal kurią atskiriamos nuo medžių surinktos alyvuogės, nuo žemės surinktos alyvuogės ir kitų (ne Cornicabra) veislių alyvuogės – jos apdorojamos atskirai. Taip sumažinama žala alyvuogėms, kurių negalima sandėliuoti.

Toledo kalnai

Kitas etapas – maišymas. Maišymas negali trukti ilgiau nei 60 minučių; leidžiamas tik vienas maišymo ciklas. Šiuo etapu temperatūra negali viršyti 30 °C, o aliejaus ir vandens mišinio temperatūra centrifugoje negali viršyti 35 °C. Specialiais testavimo metodais alyvuogių spaudyklos taip pat užtikrina, kad aliejus atitiktų taikomus fizinius ir cheminius standartus.

Išspaustas aliejus saugomas specialiose talpose – nusodintuvuose (pageidautina – uždarose patalpose) užtikrinant vienodą temperatūrą ir apsaugant nuo šviesos. Nerūdijančio plieno talpos ar statinės, padengtos epoksidine derva ar stiklo pluoštu, yra nepermatomos. Labai svarbu, kad aliejaus temperatūra neviršytų 25 °C.

Po kelių kontrolės procedūrų aliejus išpilstomas į stiklinius butelius, plakiruoto metalo, polietileno tereftalato (PET) ar stiklo keramikos tarą. Gaminio etiketėse turi būti pateikiamas saugomos kilmės vietos nuorodos logotipas ir žodžiai „Denominación de Origen Protegida Montes de Toledo“ arba „DOP Montes de Toledo“, taip pat klijuojamas garantinis lipdukas ir numeruota kontretiketė, kurią išduoda kontrolės institucija ir kurioje pateikiamas saugomos kilmės vietos nuorodos logotipas.

SKVN alyvuogių aliejus „Montes de Toledo“ pasižymi vidutinėmis-intensyviomis teigiamomis vaisių, kartumo ir aitrumo savybėmis.

Daugiau informacijos

SKVN gaminys „Montes de Toledo“– teisinės specifikacijos

Saugoma kilmės vietos nuoroda

Kokybiški Europos maisto produktai ir gėrimai

Orange and polenta cake with Montes de Toledo PDO olive oil

Apelsinų ir polentos pyragas su SKVN alyvuogių aliejumi „Montes de Toledo“

Išsikepkite šį puikų pyragą apetitui sužadinti. Naudokite ypač gryną alyvuogių aliejų „Montes de Toledo“ ir kitus skanius ir aromatingus ingredientus.

Žiūrėkite receptą!