Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Daujėnų naminė duona (SGN)

Saugoma geografine nuoroda užtikrinama, kad bent vienas gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapas vyksta tame regione.

Kilmė

Pavadinimas „Daujėnų naminė duona“ atspindi kuklias šios tradicinės duonos rūšies ištakas.

Daujėnų kaimą vaizduojančių nuotraukų koliažas
Šiaurės rytų Lietuvoje įsikūrusiame Daujėnų kaime gyvena vos per 400 žmonių. ©Vilensija

Daujėnų kaime ruginė duona kepama mažų mažiausia nuo XVII amžiaus. Kiekvienas duonos kepalas buvo kepamas namuose pagal receptus ir metodus, kuriuos išsaugojo ištisos kaimo sodybose šeimininkavusių moterų kartos.

Duonai naudojamą ir audeklu dengtą ąžuolinį kubilą laikanti moteris
Vietos moterys nuo seno saugo Daujėnų duonos kepimo tradicijas.
© 2017 Autorių teisės. Lietuvos kaimo turizmo asociacija

Perduodami ne tik įgūdžiai bei žinios, bet ir tradicinė duonos kepimo įranga, įskaitant girnas grūdams malti, ąžuolinius duonkubilius tešlai minkyti ir rauginti, taip pat molines duonos kepimo krosnis. Kiekviena šeima išsaugojo savo ąžuolinius duonkubilius, persigėrusius juose metų metais minkytos duonos rūgšties. Duonkubilius laikydamos ir naudodamos savo namuose, šeimos užtikrino, kad duonos rūgštis ir skonis išliktų nepakitę.

Kiekviena šeima duoną kepdavo savo kasdieniams poreikiams, tačiau gražūs išpuošti kepalai dažnai puikuodavosi ir ant pokylių bei švenčių – vestuvių, krikštynų ir sukakčių – stalų kaip šeimos tvirtumo, ištikimybės, vaisingumo ir nuolankumo simbolis.

XX a. pabaigoje dėl didėjančio Daujėnų ruginės duonos populiarumo bei paklausos augo ir jos gamybos mastas. Gaminį imta pristatyti parodose ir mugėse visoje Lietuvoje ir už jos ribų; jis yra sulaukęs daug apdovanojimų ir pripažinimo.

Nepaisant didėjančio populiarumo, Daujėnų naminė duona ir toliau kepama tik namų virtuvėse. Šiandien duoną namuose tebekepa tos pačios šeimos, kuriose duonkepystės tradicija perduodama iš kartos į kartą.

Pripažįstant šio namuose gaminamo produkto savybes ir paveldą, 2014 m. „Daujėnų naminė duona“ buvo įtraukta į Europos Sąjungos saugomų geografinių nuorodų produktų sąrašą.

Gamyba

Visi produkto „Daujėnų naminė duona“ (SGN) gamybos etapai vyksta Šiaurės rytų Lietuvos Panevėžio apskrities Daujėnų kaime.

Dubenėlį virš ąžuolinio kubilo su duonos tešla laikanti moteris
Kad duonos skonis taptų išraiškingesnis, įberiama kmynų.
© 2017 Autorių teisės. Lietuvos kaimo turizmo asociacija

Savitumo šiai duonai suteikia mažai pakitęs senovinis daug imlaus rankų darbo, atsakingumo, patirties ir nuovokos reikalaujantis gamybos būdas.

Pirmiausia ruginiai pasijoti miltai įmaišomi su vandeniu, įberiant cukraus, druskos ir kmynų. Ruginių miltų tešla rauginama lėtai savaiminiu raugu ąžuoliniuose duonkubiliuose. Daugelis duonkubilių yra ąžuoliniai, o kitų ąžuolinis tik dugnas ir šoninės lentelės. Kaskart į duonkubilį įdėjus tešlos, duonos rūgštis susigeria į ąžuolinį paviršių ir jame išlieka. Taip susidaro savaiminis raugas, o duona įgyja papildomą skonį. Daugelis duonkepių naudoja ąžuolo duonkubilius, kurie jau daugiau kaip šimtą metų perduodami iš kartos į kartą.

Rauginta tešla ąžuoliniame kubile ir kepalas ant ližės
Duona išminkoma rankomis, po to suformuojami kepalai, kurie dažnai specialiomis progomis papuošiami.
© 2017 Autorių teisės. Lietuvos kaimo turizmo asociacija

Išminkę tešlą duonkepiai rankomis suformuoja ovalo arba stačiakampio formos kepalus, kurių svoris svyruoja nuo 4 iki 10 kg. Kepalai kepami ant žarijų arba padinėje krosnyje, kol išorėje susidaro tamsiai ruda pluta, kurios storis kepalo viršuje – iki 6 mm viršuje, o apačioje – iki 4 mm.

Iš krosnies išimti kepalai paliekami atvėsti bent dvylikai valandų. Duonos skonis atsiskleidžia antrą dieną po iškepimo ir gali išlikti iki dviejų savaičių, nes dėl ruginio raugo duona ilgiau išlieka skani ir šviežia.

Galutinis produktas pasižymi maloniu kvapu, sodriu aromatu, saldžiarūgščiu skoniu. Po tamsia pluta – akytas ir lipnus šviesiai rudos spalvos minkštimas, kuriame matosi kmynų. Kasdieniniam vartojimui skirtos duonos kepalai būna lygaus paviršiaus, o šventiniai kepalai – puošti iš ruginiais miltais sukietintos duonos tešlos suformuotais specialiais užrašais, atributika ar augaliniais ornamentais.

Daugiau informacijos

Daujėnų naminė duona (SGN). Teisinės charakteristikos

Saugoma geografinė nuoroda

Aukštos kokybės maistas ir gėrimai iš visos Europos