Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Vysvetlenie trhových opatrení

Pravidlá a opatrenia na reguláciu a podporu uvádzania poľnohospodárskych výrobkov na trh.

Prehľad

Cieľom trhových opatrení je stabilizovať poľnohospodárske trhy, zabrániť eskalácii kríz trhov, zvýšiť dopyt a pomôcť poľnohospodárskym odvetviam EÚ lepšie sa prispôsobiť zmenám na trhu. Sú súčasťou nariadenia o spoločnej organizácii trhov stanovujúceho rámec, v ktorom funguje poľnohospodárstvo EÚ na jednotnom trhu. Intervenčné trhové opatrenia financuje Európsky poľnohospodársky záručný fond.

Verejná intervencia

Verejná intervencia sa uskutočňuje tam, kde vlády krajín EÚ alebo ich agentúry nakupujú a uskladňujú výrobky a potom ich predávajú späť na trh. Cieľom je zabrániť poklesu cien na neudržateľne nízku úroveň.

Verejná intervencia sa v súčasnosti uplatňuje vo viacerých odvetviach, ktoré sú náchylné na kolísanie cien. S cieľom bojovať proti tejto nestabilite prijala EÚ mechanizmus na zmiernenie vplyvu na poľnohospodárov v rokoch s mimoriadne nízkymi cenovými úrovňami. Odvetvia, ktoré môžu využívať výhody verejnej intervencie:

Existujú prísne normy kvality uskladneného tovaru.

Verejná intervencia môže fungovať prostredníctvom pevného cenového mechanizmu alebo prostredníctvom výziev na predloženie ponúk. Mechanizmus pevnej ceny znamená, že EÚ stanoví pevnú cenu, za ktorú bude zakúpené určité množstvo akéhokoľvek druhu výrobku. To predstavuje minimálnu cenu, ktorá pomáha zabrániť tomu, aby trhová cena klesla pod udržateľnú úroveň. Mechanizmus výziev na predloženie ponúk znamená, že hospodárske subjekty ponúknu určitú cenu a určité množstvá daného výrobku pod cenou, ktorú stanovila EÚ po predložení ponúk, sa nakúpia za cenu ponúkanú hospodárskymi subjektami. Tieto množstvá sa následne predajú prostredníctvom mechanizmu výziev na predloženie ponúk v neskoršom termíne, keď sa trhové podmienky zlepšia.

Skladovanie výrobkov v súkromnom sektore

V obdobiach s nižšími trhovými cenami môže EÚ takisto poskytovať podporu hospodárskym subjektom zo súkromného sektora v podobe úhrady nákladov na skladovanie ich výrobkov počas stanoveného obdobia. Týmto sa dočasne znižuje vplyv krátkodobej nadmernej ponuky. V súčasnosti je možné poskytnúť pomoc na skladovanie v súkromnom sektore v týchto odvetviach:

Mimoriadne opatrenia

Výnimočné opatrenia sa používajú v čase krízy alebo hrozby krízy, keď je potrebná osobitná reakcia s cieľom predísť náhlemu poklesu cien a/alebo zmierniť jeho dôsledky. Umožňujú Európskej komisii rýchlo prijať primerané opatrenia v týchto prípadoch:

  • obdobie závažnej nerovnováhy na trhoch,
  • strata dôvery spotrebiteľov v dôsledku rizík ohrozujúcich zdravie verejnosti, zvierat alebo rastlín,
  • konkrétny problém.

Právny základ

Právnym základom pre využívanie výnimočných opatrení na poľnohospodárskych trhoch je nariadenie EÚ č. 1308/2013.

Transparentnosť trhu a jeho monitorovanie

Účelom transparentnosti trhu a jeho monitorovania je:

  • poskytovať dostupné informácie všetkým účastníkom potravinového dodávateľského reťazca, najmä tým, ktorí majú obmedzené zdroje, napríklad poľnohospodári a výskumní pracovníci. Vďaka tomu môžu prijímať informované obchodné rozhodnutia, čím sa zabezpečí riadne fungovanie poľnohospodárskych trhov.
  • monitorovať vývoj poľnohospodárskych trhov a včas identifikovať možné hrozby ich narušenia, aby mohla Komisia bezodkladne prijať vhodné trhové opatrenia EÚ vždy, keď to bude potrebné.

S cieľom zabezpečiť správne fungovanie poľnohospodárskych trhov a monitorovať ich vývoj zhromažďuje Komisia informácie od jednotlivých krajín EÚ a zainteresovaných strán. Tieto informácie, ktoré dopĺňajú trhové opatrenia EÚ, sú zamerané na zabezpečenie väčšej transparentnosti trhu. Zostavujú a sprístupňujú ich strediská pre monitorovanie trhu a portál pre agropotravinové údaje.

Právny základ

Uplatňovanie trhových opatrení na podporu poľnohospodárskeho odvetvia upravujú tieto právne predpisy:

Podujatia