Ülevaade
Turumeetmete eesmärk on stabiliseerida põllumajandusturge, hoida ära turukriiside eskaleerumist, suurendada nõudlust ja aidata ELi põllumajandussektoritel paremini turumuutustega kohaneda. Meetmed on osa põllumajandustoodete ühise turukorralduse määrusest, millega on kehtestatud raamistik ELi põllumajanduse ühtse turu toimimiseks. Turusekkumise meetmeid rahastatakse Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist.
Riiklik sekkumine
Riiklik sekkumine tähendab, et tooteid ostavad ja ladustavad ELi riikide valitsused või nende asutused ning need müüakse hiljem turule tagasi. Selle eesmärk on vältida hindade langemist liiga madalale tasemele.
Riiklik sekkumine on praegu võimalik mitmes sektoris, kus võib sageli esineda hinnakõikumisi. Ebastabiilsuse vähendamiseks on EL võtnud vastu mehhanismi, et leevendada eriti madala hinnatasemega aastate mõju põllumajandustootjatele. Riiklikku sekkumist rakendatakse järgmistes sektorites:
Ladustatavate toodete kvaliteedi suhtes kehtivad ranged nõuded.
Riiklik sekkumine võib toimuda kindlaksmääratud hinna või pakkumismenetluste kaudu. Kindlaksmääratud hinna mehhanism tähendab seda, et EL määrab kindlaks hinna, millega konkreetset tooteliiki teatavas koguses ostetakse. See on hinna alampiir, mis aitab ära hoida turuhinna kukkumist allapoole jätkusuutlikku hinnataset. Pakkumismenetluse mehhanism tähendab seda, et ettevõtjad teevad teatava hinnapakkumise ja kogused, mis jäävad alla ELi poolt pärast pakkumuste esitamist kehtestatud hinda, ostetakse ettevõtjate pakutud hinnaga. Need kogused müüakse hiljem pakkumismenetluse kaudu, kui turutingimused on paranenud.
Toodete ladustamine erasektori poolt
Madalamate turuhindadega perioodidel saab EL toetada ka erasektori ettevõtjaid, tasudes nende toodete ladustamiskulud kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul. See vähendab ajutiselt lühiajalise ülepakkumise mõju. Erasektori ladustamiseks antakse praegu abi järgmistes sektorites:
Erakorralised meetmed
Erakorralisi meetmeid kasutatakse juhul, kui on tekkinud kriis või kriisioht ning on vaja konkreetselt tegutseda, et hoida ära hindade järsku langust ja/või leevendada selle tagajärgi. Need meetmed võimaldavad Euroopa Komisjonil kiiresti tegutseda järgmistel juhtudel:
- ajal, mil turgudel valitseb suur tasakaalustamatus;
- inimeste, loomade või taimede tervisele tekkinud ohust põhjustatud tarbijate usalduse kaotuse puhul;
- konkreetse probleemi puhul.
Õiguslik alus
Erakorraliste meetmete kasutamist põllumajandusturgudel reguleeritakse ELi määrusega nr 1308/2013.
Sektoripõhised abikavad
Sektoripõhised abikavad on mõeldud teatavatel ELi põllumajandusturgudel valitsevate konkreetsete probleemide lahendamiseks. Eesmärk on parandada ELi põllumajandussektorite võimet kohaneda turutingimustega ning suurendada nende konkurentsivõimet ja jätkusuutlikkust. Eelkõige puu- ja köögiviljasektor toetub suurel määral tootjaorganisatsioonidele. Ka teistes sektorites on kasutusel konkreetsed kriisiennetus- ja riskijuhtimismeetmed, mis on sarnased turusekkumisega. Sektoripõhiseid abikavu kasutatakse praegu järgmistes sektorites:
Turuseire
Põllumajandusturgude nõuetekohaseks toimimiseks ja arengu jälgimiseks kogub komisjon ELi riikidelt ja sidusrühmadelt teavet. Selle ELi turumeetmeid täiendava teabe eesmärk on suurendada turu läbipaistvust. Sellist teavet koguvad ja avaldavad turuseirekeskused ja põllumajandusandmete portaal.
Õiguslik alus
Põllumajandussektorit toetavate turumeetmete kohaldamist reguleeritakse järgmiste õigusaktidega:
- ELi määruse nr 1308/2013 artiklid 11–16, milles käsitletakse riikliku sekkumise kasutamist põllumajandusturgudel;
- ELi määruse nr 1308/2013 artiklid 17–21, milles käsitletakse põllumajandustoodete eraladustustoetust põllumajandusturgudel;
- ELi määruse nr 1308/2013 artiklid 219–222, milles käsitletakse erakorralisi meetmeid põllumajandusturgudel;
- ELi määruse nr 1308/2013 artiklid 22–60, milles käsitletakse sektoripõhiseid toetuskavu põllumajandusturgudel.