Pārskats
Tirgus pasākumu mērķis ir stabilizēt lauksaimniecības tirgus, nepieļaut tirgus krīžu saasināšanos, veicināt pieprasījumu un palīdzēt ES lauksaimniecības nozarēm labāk pielāgoties pārmaiņām tirgū. Šie pasākumi ir daļa no Tirgus kopīgās organizācijas regulas, kas izveido satvaru, kurš reglamentē ES lauksaimniecības nozares darbību vienotajā tirgū. Tirgus intervences pasākumus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda.
Valsts intervence
Par valsts intervenci runa ir tad, kad ES valstu valdības vai aģentūras iepērk un uzglabā konkrētus produktus, kurus vēlāk atkal pārdod tirgū. Mērķis ir nepieļaut cenu pazemināšanos līdz ilgtnespējīgam līmenim.
Pašlaik valsts intervenci īsteno vairākās nozarēs, kurām ir tendence uz cenu svārstībām. Lai cīnītos pret šo nestabilitāti, ES ir ieviesusi mehānismu, kura mērķis ir mazināt ietekmi, ko lauksaimnieki izjūt gados, kad cenas ir īpaši zemas. Valsts intervenci var izmantot šādās nozarēs:
- parastie kvieši, cietie kvieši, mieži un kukurūza,
- rīsi,
- liellopu un teļa gaļa,
- sviests,
- vājpiena pulveris.
Attiecībā uz uzglabājamo preču kvalitāti ir noteikti stingri standarti.
Valsts intervence tiek īstenota, izmantojot fiksētas cenas mehānismu vai piedāvājumu konkursiem. Pirmajā gadījumā ES nosaka fiksētu cenu, par kuru tiek iepirkts noteikts daudzums noteikta veida produkta. Tādējādi tiek noteikts cenas minimums, kas palīdz novērst tirgus cenu krišanos zem ilgtspējīga līmeņa. Piedāvājumu konkursa gadījumā iepirkuma cenas piedāvā uzņēmēji. Produktu daudzumus, kuru cena ir mazāka par cenu, ko ES nosaka pēc piedāvājumu iesniegšanas, iepērk par uzņēmēju piedāvāto cenu. Šos daudzumus, izmantojot konkursa mehānismu, pārdod vēlāk, kad tirgus apstākļi ir uzlabojušies.
Privātās uzglabāšanas atbalsts
Zemu tirgus cenu periodos ES var palīdzēt arī privātā sektora uzņēmējiem segt viņu produktu uzglabāšanas izmaksas noteiktā laikposmā. Tas ļauj uz laiku mazināt ietekmi, ko rada īslaicīga pārprodukcija. Patlaban atbalsts produktu uzglabāšanai privātās noliktavās ir pieejams šādās nozarēs:
- baltais cukurs,
- olīveļļa,
- liellopu gaļa,
- sviests, siers un vājpiena pulveris,
- cūkgaļa,
- aitas un kazas gaļa,
- linšķiedra.
Ārkārtas pasākumi
Ārkārtas pasākumus veic, kad rodas krīze vai pastāv krīzes risks un ir nepieciešama konkrēta rīcība, lai nepieļautu pēkšņu cenu kritumu un/vai mīkstinātu tā sekas. Tādējādi Eiropas Komisija var ātri veikt samērīgus pasākumus šādos gadījumos:
- ja ir ārkārtējas nelīdzsvarotības periods tirgos;
- ja ir vērojams patērētāju uzticēšanās zudums sabiedrības, dzīvnieku vai augu veselības risku dēļ;
- kad ir jārisina specifiska problēma.
Juridiskais pamats
Ārkārtas pasākumus lauksaimniecības tirgos izmanto, pamatojoties uz Regulu (ES) Nr. 1308/2013.
Tirgus pārredzamība un uzraudzība
Tirgus pārredzamības un uzraudzības mērķi ir:
- sniegt pieejamu informāciju visiem pārtikas piegādes ķēdes dalībniekiem, jo īpaši tiem, kuriem ir ierobežoti resursi, piemēram, lauksaimniekiem un pētniekiem. Tas dod viņiem iespēju pieņemt informācijā balstītus saimnieciskos lēmumus, tādējādi nodrošinot lauksaimniecības tirgu pareizu darbību;
- uzraudzīt lauksaimniecības tirgu attīstību un laicīgi apzināt iespējamos traucējumu draudus, lai Komisija vajadzības gadījumā varētu nekavējoties veikt atbilstīgus tirgus pasākumus.
Lai nodrošinātu pareizu lauksaimniecības tirgu darbību un uzraudzītu to attīstību, Eiropas Komisija vāc datus no ES valstīm un ieinteresētajām personām. Šī informācija, kas papildina ES tirgus pasākumus, palīdz uzlabot tirgus pārredzamību. To apkopo tirgus novērošanas centri, un tā tiek publicēta agropārtikas datu portālā.
Juridiskais pamats
Lauksaimniecības nozares atbalstīšanai paredzēto tirgus pasākumu piemērošanas regulējums:
- Regulas (ES) Nr. 1308/2013 11.–16. pants (par valsts intervenci lauksaimniecības tirgos);
- Regulas (ES) Nr. 1308/2013 17.–21. pants (par atbalstu lauksaimniecības produktu privātai uzglabāšanai lauksaimniecības tirgos);
- Regulas (ES) Nr. 1308/2013 219.–222. pants (par ārkārtas pasākumu piemērošanu lauksaimniecības tirgos);
- Regulas (ES) Nr. 1308/2013 222.a–223. pants (par tirgus pārredzamību un tirgus uzraudzību).