SPP a sociálna udržateľnosť v EÚ
Poľnohospodárstvo je nielen zdrojom živobytia pre poľnohospodárov a ich rodiny v celej EÚ, ale prostredníctvom viacerých základných služieb podporuje aj spoločnosť ako celok. Poľnohospodárstvo prispieva k chodu spoločnosti najmä tým, že:
- poskytuje občanom potraviny a ďalšie základné suroviny,
- je hospodárskym pilierom vidieckych komunít.
Tým, že spoločná poľnohospodárska politika (SPP) presadzuje hospodársku udržateľnosť poľnohospodárstva, umožňuje poľnohospodárom, aby mohli pokračovať v poskytovaní týchto služieb v dlhodobom meradle. Hospodárske opatrenia SPP zase podporujú sociálne začleňovanie napr. poskytovaním podpory malým poľnohospodárom a vyplácaním redistributívnych platieb.
Aj environmentálne opatrenia SPP sú koncipované tak, aby boli sociálne udržateľné. SPP podporuje plnenie záväzkov v oblasti riadenia a investície, ktoré sú prospešné pre životné prostredie, čím všetkým poľnohospodárom umožňuje chrániť prírodné zdroje a biodiverzitu v mene spoločnosti, čo je základná služba, za ktorú by inak na trhu nedostali žiadnu odmenu.
Okrem toho SPP vďaka politikám a opatreniam, ktoré sú osobitne zamerané na potravinovú bezpečnosť a podporu vidieckych komunít, zabezpečuje, aby poľnohospodárstvo mohlo prispievať k udržateľnosti na všetkých úrovniach spoločnosti.
Produkcia bezpečných a udržateľných potravín
Potravinová bezpečnosť je hlavnou prioritou EÚ. Počiatočným cieľom SPP, ktorá bola jednou z prvých a najväčších politík EÚ, bolo zabezpečiť potravinovú bezpečnosť po druhej svetovej vojne.
Stratégia „z farmy na stôl“ odráža počiatočné ciele EÚ tým, že vytyčuje cestu k udržateľnému potravinovému systému v EÚ. Tento systém nám umožní napĺňať potreby rastúcej populácie a zároveň zabezpečí, aby sa potraviny produkovali podľa prísnych zdravotných, environmentálnych a etických noriem.
Aby poľnohospodárstvo dokázalo uspokojiť požiadavky spoločnosti, SPP presadzuje účinnú produkciu potravín, ktorá prináša maximálnu návratnosť pre poľnohospodárov, spotrebiteľov a životné prostredie tým, že:
- transformuje výrobné metódy a systémy riadenia, aby sa obmedzilo používanie pesticídov a hnojív a aby sa čo najlepšie využívali prírodné, technologické a digitálne riešenia,
- poskytuje širokú škálu podporných opatrení na posilnenie príjmov poľnohospodárskych podnikov a zvýšenie konkurencieschopnosti,
- financuje informačné a propagačné opatrenia s cieľom zvýšiť povedomie spotrebiteľov o poľnohospodárstve EÚ ako bezpečnom a udržateľnom zdroji ich potravín.
Podpora odolných vidieckych komunít
Poľnohospodárstvo je nosným pilierom vidieckych komunít v celej EÚ. Tieto komunity čelia mnohým výzvam, ako je napr. starnutie obyvateľstva a nedostatočne rozvinutá infraštruktúra či nedostatok služieb a pracovných príležitostí.
SPP pomáha zvyšovať odolnosť vidieckych komunít rôznymi spôsobmi:
- politika rozvoja vidieka sa zameriava na sociálne začlenenie, vytváranie pracovných miest, ich diverzifikáciu a rozvoj vidieckej infraštruktúry, ako je napríklad rozšírenie širokopásmového pokrytia,
- programy rozvoja vidieka zahŕňajú aj podporu prostredníctvom metódy LEADER, ktorá spája vidiecke komunity s cieľom pripraviť a riadiť stratégie miestneho rozvoja s cieľom čeliť ich výzvam,
- osobitná podpora pre poľnohospodárov v oblastiach s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami pomáha zmierniť negatívne sociálno-ekonomické dôsledky opúšťania pôdy, kým osobitné platby pre mladých poľnohospodárov podporujú generačnú výmenu a trvalosť vidieckeho obyvateľstva,
- Komisia využíva spoločný rámec pre monitorovanie a hodnotenie na zber komplexných sociálno-ekonomických ukazovateľov týkajúcich sa vidieckych oblastí a na ich základe navrhuje riešenia hlavných sociálnych otázok, ako je vyľudňovanie, chudoba a nezamestnanosť.
V rámci SPP sa takisto uznáva a posilňuje vzťah medzi vidieckymi komunitami a životným prostredím na vidieku. Opatrenia na ochranu krajiny, voľne žijúcich živočíchov a rastlín a prírodných zdrojov, ako sú čisté ovzdušie a rieky, sú prínosné nielen pre poľnohospodárstvo a životné prostredie: prispievajú aj ku kvalite života vo vidieckych oblastiach a k rozvoju rekreačných činností a cestovného ruchu, ktoré sú ďalšími zdrojmi podpory pre vidiecke komunity.
Úloha znalostí a inovácií
Znalosti, výskum a inovácie môžu vniesť vitalitu do vidieckych oblastí a pomôcť zabezpečiť dynamickú budúcnosť pre vidiecke komunity:
- politika rozvoja vidieka podporuje inovácie vo vidieckych oblastiach prostredníctvom európskeho partnerstva v oblasti inovácií v sektore poľnohospodárstva (EIP-AGRI) a iniciatív, ako sú inteligentné dediny,
- výskum a inovácie v oblastiach, ako je vidiecka a poľnohospodárska dynamika a politika a posilňovanie ľudského kapitálu a podpora inovačných systémov, podporujú odolnosť vidieckych komunít a zohrávajú dôležitú úlohu pri stimulovaní ekologického hospodárskeho rastu podporujúceho sociálne začlenenie,
- výskum a inovácie sa zaoberajú aj oblasťami, ako sú udržateľné inovačné a obehové potravinové a nepotravinové hodnotové reťazce, ekologické prístupy k poľnohospodárstvu a digitálne poľnohospodárstvo, čo umožňuje dosiahnuť potravinovú bezpečnosť bez toho, aby to predstavovalo ďalšiu záťaž pre životné prostredie,
- ciele SPP v oblasti výroby potravín ďalej podporuje Spoločné výskumné centrum, ktoré je útvarom Komisie zodpovedným za vedu a znalosti a ktoré uskutočňuje výskum v oblasti poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti.