Prehľad
V Európskej únii sa chová takmer 70 miliónov oviec a kôz (85 % oviec a 15 % kôz), často v hospodársky zraniteľných oblastiach, ako sú horské regióny. Dobré živené jahňatá (s hmotnosťou viac ako 13 kg) sa chovajú v Írsku, chov ľahkých jahniat prevláda v južných regiónoch ako Grécko a Taliansko, pričom výroba je zmiešaná v Španielsku a Francúzsku. Hlavnými producentmi kôz sú Grécko, Španielsko, Francúzsko a Rumunsko. EÚ podporuje svojich poľnohospodárov prostredníctvom platieb na podporu príjmov.
Dovoz predstavuje 20 % spotreby jahňacieho, baranieho a kozieho mäsa v EÚ. Nový Zéland je najväčším dodávateľom pre EÚ s približne 80 % dovozu, za ktorým nasledujú Austrália a krajiny združenia Mercosur. EÚ vyváža približne 10 % svojej celkovej produkcie; živé ovce sú predmetom obchodu s Blízkym východom a severnou Afrikou, pričom ovčie mäso smeruje prevažne na Ďaleký východ.
Trhové opatrenia pre ovčie a kozie mäso
Na ovčie a kozie mäso sa vzťahuje spoločná organizácia trhu. EÚ preto môže rozhodnúť o udelení pomoci na súkromné skladovanie a má aj právomoc využiť výnimočné opatrenia na podporu trhu, keď osobitné okolnosti vyžadujú verejnú podporu, napríklad v prípade chorôb zvierat alebo straty dôvery spotrebiteľa.
Súvisiace informácie
- 6. MÁJA 2020
Právne základy
Nariadenie EÚ 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov.
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1988, ktorým sa stanovujú pravidlá, pokiaľ ide o správu dovozných colných kvót v súlade so zásadou „kto prv príde, ten prv berie“.
Delegované nariadenie Komisie EÚ 2017/1182, ktorým sa stanovuje dobrovoľný systém klasifikácie jatočných tiel oviec.
Monitorovanie trhu
EÚ zachováva systém podávania správ o cenách ťažkých a ľahkých jahniat, údajov o výrobe a obchode. V delegovanom nariadení Komisie EÚ 2017/1182 sa stanovuje dobrovoľný systém klasifikácie jatočných tiel oviec.
Európska komisia publikuje týždenný prehľad o trhoch s ovcami a kozami a vypracúva krátkodobé a strednodobé správy, ktoré obsahujú všeobecné výhľady, trendy, vývoj a prognózy pre toto odvetvie.
Súvisiace informácie
- 13. NOVEMBRA 2024
Obchod s krajinami mimo EÚ
Okrem štandardných dovozných ciel sa môže dovoz ovčieho a kozieho mäsa uskutočňovať v rámci systému colných kvót pridelených konkrétnej krajine alebo kvót otvorených pre všetkých („Erga omnes“). Objemy kvót sa stanovujú vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2020/1988 a informácie o využití rôznych kvót sú k dispozícii na webovom sídle Európskej komisie.
Súvisiace informácie
Výbory
S cieľom zabezpečiť, aby právomoc Európskej komisie prijímať vykonávacie akty podliehala kontrole krajín EÚ, boli zriadené rôzne výbory, ktoré sa na ten účel pravidelne stretávajú. Tvoria ich zástupcovia vlád a predsedá im zástupca Európskej komisie.
Výbor pre spoločnú organizáciu poľnohospodárskych trhov sa pravidelne stretáva a rokuje o otázkach, ako je vývoj trhových cien, výroba a obchod v krajinách EÚ i mimo nej.
Skupina pre občiansky dialóg a pracovná skupina pre živočíšnu výrobu pomáhajú Komisii viesť pravidelný dialóg o všetkých otázkach týkajúcich sa ovčieho a kozieho mäsa.