Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Udržateľné poľnohospodárstvo v EÚ

Poľnohospodárstvo má jedinečné postavenie v spoločnosti, životnom prostredí a hospodárstve Európskej únie.

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) je založená na troch základných cieľoch, prostredníctvom ktorých chce dosiahnuť udržateľný systém poľnohospodárstva v EÚ: 

  • hospodárska udržateľnosť, 
  • environmentálna udržateľnosť 
  • a sociálna udržateľnosť poľnohospodárskych podnikov.  

Pri úsilí o dosiahnutie týchto troch cieľov podnikajú členské štáty EÚ celý rad cielených opatrení v záujme riešenia konkrétnych potrieb danej krajiny. V tejto súvislosti potom zostavujú vlastné strategické plány SPP. V rámci týchto plánov poskytujú krajiny EÚ podporu príjmu poľnohospodárom, zabezpečujú im pomoc pri prechode na udržateľnú výrobu a prispievajú k dosiahnutiu cieľov Európskej zelenej dohody.

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

SPP podporuje vidiecke komunity a umožňuje, aby poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo zohrávali dôležitú úlohu v prospech širšej spoločnosti.

a female farmer standing in a cowshed
Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo môžu poľnohospodárom, lesníkom a EÚ ako celku prinášať udržateľné hospodárske výnosy.
two people examining plants, one holds a digital device
Informácie o výskumných projektoch a opatreniach EÚ na podporu inovácií v poľnohospodárstve a vo vidieckych oblastiach, ako aj o možnostiach financovania.
a collage of trees, wood pellets and sheep
Podpora lesného hospodárstva zo strany EÚ prostredníctvom fondov pre rozvoj vidieka, stratégie EÚ pre lesy do roku 2030 a inovácií v lesnom hospodárstve.
A hand holding a phone with a field of plants on the screen

Pravidlá a opatrenia na reguláciu a podporu digitalizácie poľnohospodárstva a vidieckych oblastí.

Európska zelená dohoda

Hlavné témy

Cieľom SPP je chrániť biodiverzitu prostredníctvom udržateľných poľnohospodárskych postupov.

Súvisiace odkazy

Zvyšovanie udržateľnosti potravinového dodávateľského reťazca EÚ z farmy po stôl: v záujme spravodlivého, zdravého potravinového systému šetrného k životnému prostrediu.

V Dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti sa stanovujú okruhy opatrení, na ktoré sa treba zamerať, aby sa zlepšilo postavenie vidieckych oblastí EÚ, zvýšila ich prepojenosť a odolnosť a zabezpečila sa ich prosperita.

Podpora poľnohospodárskych postupov, ktoré prispievajú k plneniu cieľov EÚ v oblasti životného prostredia a klímy.