Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Фондове по общата селскостопанска политика

Общата селскостопанска политика (ОСП) е подкрепена от два фонда от дългосрочния бюджет на ЕС — Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (EЗФРСР).

ОСП в бюджета на ЕС

Многогодишната финансова рамка за 2021—2027 г., приета на 17 декември 2020 г., възлиза на 1,21 трилиона евро (по текущи цени) с допълнителни 808 милиарда евро от инструмента за възстановяване Next Generation EU. Всички средства по общата селскостопанска политика (ОСП) възлизат на 386,6 милиарда, разпределени между два фонда, наричани често „двата стълба“ на ОСП:

Европейски фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ)

ЕФГЗ, първият стълб на ОСП, разполага с 291,1 милиарда евро. До 270 милиарда евро ще бъдат предоставени за подпомагане на доходите, а останалите средства ще бъдат заделени за подкрепа на селскостопанските пазари.

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)

За ЕЗФРСР, вторият стълб на ОСП, общите средства възлизат на 95,5 милиарда евро. Това включва 8,1 милиарда евро от Инструмента за възстановяване, за да бъдат решени предизвикателствата, поставени от пандемията от COVID-19. Около 30 % от фондовете за възстановяване бяха предоставени през 2021 г., а останалите 70 % бяха отпуснати през 2022 г.

През първите две години от МФР за периода 2021—27 г. разпределените средства по ОСП бяха усвоени съгласно преходния регламент, приет на 23 декември 2020 г., и осигуриха плавен преход към стратегическите планове по ОСП, чието изпълнение започна на 1 януари 2023 г.

Стратегическите планове по ОСП дават възможност за по-голяма гъвкавост между двата фонда и включват амбициите на Европейския зелен пакт, по-специално стратегията От фермата до трапезата. Като цяло 40 % от общите разходи за ОСП трябва да бъдат предназначени за действия в областта на климата.

В рамките на стратегическите планове по ОСП целите на финансирането на ОСП остават същите, но са определени по-специфични цели, отразяващи разглежданите въпроси за селскостопанския сектор и развитието на селските райони в Европейския съюз. Стратегическите планове по ОСП са изградени около следните девет специфични цели (СЦ):

  • СЦ1: подпомагане за достатъчно надеждни земеделски доходи и устойчивост в целия Съюз с цел подобряване на продоволствената сигурност
  • СЦ2: засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността
  • СЦ3: подобряване на позицията на земеделските стопани във веригата на стойността
  • СЦ4: допринасяне за смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптация към него, както и за устойчивата енергия;
  • СЦ5: насърчаване на устойчиво развитие и ефективно управление на природните ресурси – вода, почва и въздух;
  • СЦ6: допринасяне за защита на биологичното разнообразие, подобряване на екосистемните услуги и опазване на местообитанията и ландшафта.
  • СЦ7: привличане на млади земеделски стопани и улесняване на упражняването на стопанска дейност в селските райони;
  • СЦ8: насърчаване на заетостта, растежа, социалното приобщаване и местното развитие в селските райони, включително на биоикономиката и на устойчивите горски стопанства;
  • СЦ9: подобряване на реакцията на селското стопанство в ЕС в отговор на обществените изисквания по отношение на храните и здравето, включително за безвредна, питателна и устойчива храна, както и за хуманно отношение към животните.
  • Междусекторна цел Освен това една междусекторна цел е насочена към насърчаване на знанията, иновациите и цифровизацията в селското стопанство.

Информация по темата

Подкрепа за секторите на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост в условията на пандемия от коронавирус

Стабилен бюджет за ОСП

Графики за разходите по ОСП

Настоящ и предишни бюджети

Европейски фонд за гарантиране на земеделието

ЕФГЗ финансира основно подпомагане на доходите на земеделските стопани и пазарни мерки. През 2022 г. разходите в тези области възлязоха на 40,95 милиарда евро.

Подпомагане на доходите

В рамките на стратегическите планове по ОСП ЕФГЗ подпомага земеделските стопани в ЕС чрез различни видове интервенции под формата на необвързани с производството и обвързани с производството директни плащания. Директните необвързани с производството плащания включват основното подпомагане на доходите за устойчивост, допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост, допълнителното подпомагане на доходите за млади земеделски стопани и схемите за климата, околната среда и хуманното отношение към животните. Обвързаните с производството плащания обхващат обвързаното с производството подпомагане на доходите и специалното плащане за култура — памук.

Подпомагане на доходите

Пазарни мерки

ЕФГЗ финансира също така интервенции в някои сектори в рамките на стратегическите планове по ОСП.  Интервенциите са предвидени в следните сектори:

  • Плодове и зеленчуци
  • Пчеларство
  • Вино
  • Хмел
  • Маслиново масло и трапезни маслини
  • и други сектори (член 42, буква е) от Регламент (ЕС) 2021/2115).

Какво представляват пазарните мерки

Информация по темата

Финансови доклади за ЕФГЗ

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони

Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) финансира приноса на ОСП за устойчивото развитие на селските райони чрез три дългосрочни цели:

  • укрепване на конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство,
  • осигуряване на устойчивото управление на природните ресурси и на дейности, свързани с климата;
  • постигане на балансирано териториално развитие на икономиките и общностите в селските райони

В рамките на стратегическите планове по ОСП тези цели се постигат чрез интервенции, съфинансирани от ЕЗФРСР и националните бюджети на държавите от ЕС.

ЕЗФРСР може също така да предоставя инвестиционна подкрепа за предприятия и проекти в селските райони чрез финансови инструменти като заеми, гаранции или собствен капитал. Подробна информация за финансовите инструменти, налични по линия на ЕЗФРСР, е предоставена на онлайн консултативната платформа Fi-Compass.

Повече за развитието на селските райони

Информация по темата

Финансови доклади за ЕЗФРСР

Управление на финансирането по ОСП

Въпреки че Комисията носи цялостна отговорност за финансовото управление на ОСП, тя обикновено не извършва плащания към бенефициерите. По-голямата част от бюджета на ОСП се изпълнява при т.нар. „споделено управление“ между Комисията и държавите от ЕС, като малка част от бюджета на ОСП се изпълнява при „пряко управление“, т.е. пряко от Комисията.

Споделено управление

99,3 % от бюджета на ОСП — включително средствата за подпомагане на доходите, пазарни мерки и развитие на селските райони — се изпълняват съгласно принципа на споделено управление между Комисията и държавите от ЕС.

Роля на държавите от ЕС

При споделеното управление задачите, свързани с изпълнението на бюджета, се делегират на държавите от ЕС, които предприемат всички необходими мерки за защита на финансовите интереси на Съюза. Държавите от ЕС отговарят за създаването на система за управление и контрол на плащанията, която е в съответствие с разпоредбите на ЕС. Те трябва да гарантират, че тази система функционира ефективно и е в състояние да предотвратява, открива и коригира нередности. Освен това държавите трябва да разполагат с информационни системи, които събират и докладват данните за качеството на изпълнението на разходите по стратегическите планове по ОСП.

Роля на Европейската комисия

Комисията изпълнява надзорни функции, като гарантира, че разпоредбите относно системата за управление и контрол съответстват на изискванията. Тя проверява ефективното функциониране на системата и извършва корекции, когато е необходимо.

Държавите от ЕС извършват плащания към бенефициери по ОСП чрез официално определени органи, известни като разплащателни агенции. Разплащателните агенции са акредитирани в съответствие с подробни критерии, определени от Комисията. Те трябва да гарантират допустимостта на всички заявления за финансиране и правилното изпълнение на плащанията към земеделските стопани и другите бенефициери по ОСП.

Всички разходи се записват в годишните отчети на разплащателните агенции и подлежат на допълнителни нива на контрол, проверки и одит в рамките на процеса на финансова сигурност.

Пряко управление

Приблизително 0,5 % от бюджета на ОСП се управлява пряко от Комисията (включително средства за делегациите на ЕС и изпълнителните агенции на ЕС). Това финансиране предвижда:

  • дейности за административна и техническа подкрепа, необходими за изпълнението на ОСП, включително проучвания и мерки за мониторинг, одит и инспекция, както и поддръжка на ИТ системите за селскостопанско счетоводство;
  • дейности за популяризиране на селскостопанските продукти от ЕС от страна на международни организации, изпълнителни агенции и самата Комисия.

Комисията също така предоставя безвъзмездни средства за информационни мерки, свързани с ОСП, и издава договори за услуги на трети страни, като например оценки и проучвания, техническа помощ и обучение, консултации, конференции и публичност. Договорите за услуги се сключват след покани за представяне на предложения.

Покани за участие в търг

Безвъзмездни средства за информационни мерки

Правни основания

Регламент (ЕС) № 2021/2116 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика

Регламент (ЕС) 2021/2115 за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на общата селскостопанска политика (стратегически планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

Регламент (EС) 2021/2117 за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, (ЕС) № 1151/2012 относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, (ЕС) № 251/2014 за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти и (ЕС) № 228/2013 за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза

Финансов регламент

Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета

Прояви

  • Информационни дни
  • Събота 4 Mай 2024 г., 10:00 ч. - 18:00 ч. (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Новини