Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

A közös agrárpolitika alapjai

A közös agrárpolitikát az EU hosszú távú költségvetésének a részét képező két alap – az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) – támogatja.

A KAP az uniós költségvetésben

Az Európai Unió 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó, 2020. december 17-én elfogadott többéves pénzügyi kerete 1,21 billió eurót tesz ki (folyó árakon), s ez további 808 milliárd euróval egészül ki a Next Generation EU helyreállítási eszköz révén. A közös agrárpolitika (KAP) számára elkülönített teljes összeg 386,6 milliárd euró, amely két (gyakran a KAP két pilléreként emlegetett) alap között oszlik meg:

Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA)

Az EMGA (a KAP „első pillére”) 291,1 milliárd euró összegű előirányzattal rendelkezik. Ebből mintegy 270 milliárd euró a jövedelemtámogatási rendszerek számára, a fennmaradó rész pedig a mezőgazdasági piacok támogatására van elkülönítve.

Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA)

Az EMVA (a KAP „második pillére”) esetében a teljes előirányzat 95,5 milliárd euró. Ez magában foglalja a Next Generation EU helyreállítási eszközből származó 8,1 milliárd eurót, amely a Covid19-világjárvány jelentette kihívások kezelését hivatott segíteni. 2021-ben a helyreállítási alapok mintegy 30%-a vált elérhetővé, a fennmaradó 70% pedig 2022-ben.

A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret első két évében a KAP-előirányzatokat a 2020. december 23-án elfogadott átmeneti rendelet alapján hajtották végre, amely biztosította a KAP stratégiai tervekre való zökkenőmentes áttérést. Ez utóbbiak végrehajtása 2023. január 1-jén kezdődött.

A KAP stratégiai tervek nagyobb rugalmasságot tesznek lehetővé a két alap közötti átcsoportosításoknál, és magukban foglalják az európai zöld megállapodás, különösen „a termelőtől a fogyasztóig” stratégia törekvéseit. Összességében a KAP összes kiadásának 40%-át az éghajlatpolitikára kell fordítani.

A KAP stratégiai tervek keretében a KAP finanszírozási célkitűzései változatlanok maradnak, de a döntéshozók olyan konkrétabb célkitűzéseket is meghatároztak, amelyek tükrözik az Európai Unió mezőgazdasági ágazatát és vidékfejlesztését érintő kérdéseket. A KAP stratégiai tervek a következő kilenc konkrét célkitűzésre épülnek:

  • 1. konkrét célkitűzés: A mezőgazdasági üzemek fennmaradását biztosító jövedelemnek és az üzemek rezilienciájának támogatása az Unióban az élelmezésbiztonság támogatása érdekében
  • 2. konkrét célkitűzés: A piacorientáltság fokozása és a versenyképesség növelése
  • 3. konkrét célkitűzés: A mezőgazdasági termelők helyzetének javítása az értékláncban
  • 4. konkrét célkitűzés: Hozzájárulás az éghajlatváltozás hatásainak mérsékléséhez és az azokhoz való alkalmazkodáshoz, továbbá a fenntartható energiához
  • 5. konkrét célkitűzés: A fenntartható fejlődés és a természeti erőforrásokkal – például a vízzel, a talajjal és a levegővel – való hatékony gazdálkodás támogatása
  • 6. konkrét célkitűzés: Hozzájárulás a biológiai sokféleség védelméhez, az ökoszisztéma-szolgáltatások gyarapítása, valamint az élőhelyek és a tájak megőrzése
  • 7. konkrét célkitűzés: A mezőgazdasági pálya vonzóvá tétele a fiatal mezőgazdasági termelők számára, valamint a vállalkozásfejlesztés vidéki térségekben történő előmozdítása
  • 8. konkrét célkitűzés: A foglalkoztatás, a növekedés, a társadalmi befogadás és a helyi fejlesztés előmozdítása a vidéki térségekben, ideértve a biogazdaságot és a fenntartható erdőgazdálkodást is
  • 9. konkrét célkitűzés: Az uniós mezőgazdaság élelmiszerekkel és egészséggel kapcsolatos társadalmi igényekre adott válaszainak javítása, többek között a biztonságos, tápláló élelmiszerek fenntartható termelése és az állatjólét terén
  • Horizontális célkitűzés: Emellett a tizedik, átfogó célkitűzés az ismeretek, az innováció és a digitalizáció támogatására irányul a mezőgazdaságban

Kapcsolódó információk

Az agrár-élelmiszeripar támogatása a koronavírus-járvány idején

Robusztus költségvetés a KAP számára

A KAP-kiadások grafikonjai

A jelenlegi és a korábbi költségvetések

Európai Mezőgazdasági Garanciaalap

Az EMGA elsősorban a mezőgazdasági termelőknek nyújtott jövedelemtámogatást és piaci intézkedéseket finanszírozza. 2022-ben e területeken a kiadások 40,95 milliárd eurót tettek ki.

Jövedelemtámogatás

A KAP stratégiai tervek keretében az EMGA különböző típusú beavatkozások révén támogatja az uniós mezőgazdasági termelőket, termeléstől független és termeléstől függő közvetlen kifizetések formájában. A termeléstől független kifizetések magukban foglalják a fenntarthatóságot elősegítő, alapszintű jövedelemtámogatást, a fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatást, a fiatal mezőgazdasági termelők részére nyújtott kiegészítő jövedelemtámogatást, valamint az éghajlat-, környezetvédelmi és állatjóléti célokat szolgáló rendszereket. A termeléstől függő kifizetések a termeléstől függő jövedelemtámogatásra és a gyapotra vonatkozó terményspecifikus támogatásra terjednek ki.

Közérthetően a jövedelemtámogatásról

Piaci intézkedések

Az EMGA a KAP stratégiai tervek keretében bizonyos ágazatokban végrehajtott beavatkozásokat is finanszíroz.  Ezek az ágazatok a következők:

  • gyümölcs- és zöldségfélék,
  • méhészet,
  • bor,
  • komló,
  • olívaolaj és étkezési olajbogyó,
  • és egyéb ágazatok (lásd az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontját).

A piaci intézkedések ismertetése

Kapcsolódó információk

EMGA pénzügyi jelentések

Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap

Az EMVA három hosszú távú célkitűzés révén finanszírozza a KAP hozzájárulását a vidéki területek fenntartható fejlődéséhez:

  • a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazat versenyképességének előmozdítása;
  • a fenntartható természetierőforrás-gazdálkodás és az éghajlatpolitikai fellépés biztosítása;
  • a vidéki gazdaságok és közösségek kiegyensúlyozott fejlődésének előmozdítása.

Ezeket a célkitűzéseket az EMVA és az uniós országok nemzeti költségvetései által társfinanszírozott beavatkozások révén valósítják meg a KAP stratégiai tervek keretében.

Az EMVA a vidéki vállalkozásoknak és projekteknek is nyújthat beruházási támogatást pénzügyi eszközök, például hitelek, garanciák vagy saját tőke formájában. Az EMVA keretében rendelkezésre álló pénzügyi eszközökre vonatkozó részletek a Fi-Compass online tanácsadó platformon találhatók.

A vidékfejlesztés ismertetése

Kapcsolódó információk

EMVA pénzügyi jelentések

A közös agrárpolitika forrásainak kezelése

Bár a Bizottság viseli az általános felelősséget a KAP pénzügyi irányításáért, általában nem teljesít kifizetéseket a kedvezményezetteknek. A KAP költségvetésének zömét a Bizottság és az uniós országok úgynevezett „megosztott irányítás” keretében hajtják végre, a KAP költségvetésének egy kis részét pedig – „közvetlen irányítás” keretében – közvetlenül a Bizottság hajtja végre.

Megosztott irányítás

A KAP költségvetésének 99,3%-át – beleértve a jövedelemtámogatásra, a piaci intézkedésekre és a vidékfejlesztésre szánt előirányzatokat is – a Bizottság és az uniós országok közötti megosztott irányítás elve alapján hajtják végre.

Az uniós országok szerepe

A megosztott irányítás keretében a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatokat az uniós országokra ruházzák át, amelyek megtesznek minden szükséges intézkedést az Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében. Az uniós tagállamok feladata, hogy az uniós szabályozásnak megfelelő kifizetési irányítási és kontrollrendszert hozzanak létre. Biztosítaniuk kell, hogy ez a rendszer hatékonyan működjön, és képes legyen megelőzni, feltárni és kiigazítani a szabálytalanságokat. Emellett az országoknak olyan informatikai rendszerekkel kell rendelkezniük, amelyek segítségével összegyűjtik a KAP stratégiai tervek szerinti kiadásokra vonatkozó teljesítményadatokat, és jelentést tesznek azokról.

Az Európai Bizottság szerepe

A Bizottság felügyeleti szerepet játszik, és biztosítja, hogy az irányítási és kontrollrendszerre vonatkozó rendelkezések megfeleljenek a szabályoknak: ellenőrzi a rendszer hatékony működését, és – amennyiben szükséges – pénzügyi korrekciókat hajt végre.

Az uniós országok a hivatalosan kijelölt, kifizető ügynökségeknek nevezett szerveken keresztül teljesítik a kifizetéseket a KAP-kedvezményezettek számára. A kifizető ügynökségek akkreditációja a Bizottság által meghatározott részletes kritériumok szerint történik; az ügynökségeknek biztosítaniuk kell az alapokhoz benyújtott valamennyi pályázat támogathatóságát, valamint a mezőgazdasági termelőknek és a KAP más kedvezményezettjeinek nyújtott kifizetések helyes végrehajtását.

Minden kiadás szerepel a kifizető ügynökségek éves pénzügyi kimutatásában, és a pénzügyi bizonyossági eljárás keretében további kontrollnak és ellenőrzésnek vannak alávetve.

Közvetlen irányítás

A KAP költségvetésének mintegy 0,5%-át közvetlenül a Bizottság kezeli (beleértve az uniós küldöttségeknek és az uniós végrehajtó ügynökségeknek juttatott előirányzatokat is). Ez a finanszírozás a következőket biztosítja:

  • a KAP végrehajtásához szükséges igazgatási és technikai támogatási tevékenységek, beleértve a felméréseket és a monitoringot, az auditot és a felügyeleti intézkedéseket, valamint a mezőgazdasági számviteli informatikai rendszerek karbantartását;
  • az uniós mezőgazdasági termékek népszerűsítése nemzetközi szervezetek, végrehajtó ügynökségek és maga a Bizottság által.

A Bizottság emellett támogatást nyújt a KAP-pal kapcsolatos tájékoztatási intézkedésekhez, és szolgáltatási szerződéseket köt harmadik felekkel, például értékelések és tanulmányok elkészítésére, technikai segítségnyújtásra és képzésre, tanácsadásra, konferenciák szervezésére és reklámcélból. A szolgáltatási szerződéseket ajánlati felhívást követően kötik meg.

Ajánlati felhívások

A tájékoztatási intézkedések céljából odaítélt támogatások

Jogalap

Az (EU) 2021/2116 rendelet a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról

Az (EU) 2021/2115 rendelet (2021. december 2.) a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról

Az (EU) 2021/2117 rendelet a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló 1308/2013/EU rendelet, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU rendelet, az ízesített borászati termékek meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, jelöléséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról szóló 251/2014/EU rendelet és az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU rendelet módosításáról

Költségvetési rendelet

Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete

Események