Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Ниво на увереност и одит

Европейската комисия получава увереност във връзка с разходите от фондовете на общата селскостопанска политика чрез всеобхватна система за управление и контрол.

Гарантиране на правилното изплащане на средствата по ОСП

Източник на финансовата подкрепа по линия на ОСП са два основни фонда – Европейският фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР). Европейската комисия гарантира, че има система, даваща разумни гаранции, че тези средства се изразходват правилно и че неправомерните плащания могат да бъдат открити и възстановени.

Декларация за достоверност

За всички разходи на ЕС в рамките на ОСП се изисква декларация за достоверност от генералния директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия. В тази декларация се посочва, че:

  • средствата по ОСП са били използвани по предназначение;
  • разходите са в съответствие с принципите на добро финансово управление;
  • съществуващите процедури за контрол предоставят необходимите гаранции за законосъобразността и редовността на всички трансакции.

Тази декларация се публикува всяка година в годишния отчет за дейността на генералната дирекция заедно с пълна разбивка на разходните дейности в рамките на ОСП.

Всеобхватна система за управление и контрол

Като издава декларация за достоверност, генералният директор потвърждава съществуването на всеобхватна система за управление и контрол на разходите по линия на ОСП. Тази система има четири равнища:

  • добро финансово управление и вътрешен контрол в държавите от ЕС;
  • подробни предварителни проверки на плащанията или на спазването на основните изисквания на Съюза;
  • одити и прегледи от независими сертифициращи органи;
  • одити и уравняване на сметките от Европейската комисия.

Подход за единен одит

Системата за управление и контрол на средствата по ОСП работи в рамките на подход за единен одит, при който всяко равнище се основава на увереността, предоставена от другите равнища. Този подход дава възможност на Комисията да извършва одит на дейността на разплащателните агенции и сертифициращите органи по динамичен и икономически ефективен начин, като се гарантира:

  • ефективно откриване на източниците на грешки;
  • правилно функциониране на системите за управление;
  • прилагане на корективни действия или планове за действие.

Взети заедно, тези четири равнища и резултатите, до които те водят, дават възможност на Комисията да получи разумна увереност, че парите на данъкоплатците се изразходват правилно, както е посочено в правото на ЕС.

Добро управление и вътрешен контрол

При споделено управление държавите от ЕС отговарят за изпълнението и контрола на различните схеми в рамките на законодателството за ОСП, а Комисията гарантира, че те извършват дейността си по подходящ начин.

Държавите от ЕС извършват плащания към земеделските стопани и други бенефициери чрез национални или регионални разплащателни агенции. Увереността в доброто управление на средствата по ОСП се постига чрез:

  • спазване от страна на разплащателните агенции на подробните критерии за акредитация, определени на равнище ЕС;
  • декларация за управлението от директора на разплащателната агенция, придружена от пълни счетоводни отчети;
  • в контекста на разходите по линия на стратегическите планове по ОСП — съответствие между разходите и реализираните крайни продукти. 

Проверки

За всяка схема за подпомагане, финансирана от ЕФГЗ и ЕЗФРСР, разплащателните агенции прилагат система от строги проверки.

Системите за управление и контрол за всяка схема за подпомагане имат някои общи характеристики и следват специални правила, адаптирани към спецификите на схемата. По принцип системите предвиждат системни проверки, които, между другото, са насочени към областите, където рискът от грешки е най-висок. Държавите членки трябва да гарантират, че се извършват проверки на равнището, необходимо за ефективното управление на рисковете за финансовите интереси на Съюза. Съответният орган трябва да направи извадка за проверки от всички заявители, като включва, където е уместно, произволно избрана част и основана на риска част.

За повечето плащания и проверки разплащателните агенции използват интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), представляваща набор от свързани бази данни, който може да се прилага към редица схеми за подпомагане. За разходите в рамките на ИСАК разплащателните агенции трябва да извършват административни проверки и проверки на място.

За разходи извън стратегическите планове по ОСП (например разходи по линия на Регламент (ЕС) 2022/2117) и разходи по линия на ЕЗФРСР за периода 2014-2022 г. разплащателните агенции трябва да извършват:

  • изчерпателни административни проверки на 100 % от заявленията за помощ;
  • проверки на място на извадка от трансакции, варираща между 1 % и 100 % в зависимост от риска, свързан с въпросната схема;
  • кръстосани проверки с други бази данни, когато това се смята за уместно.

Сертифициращи органи

Сертифициращите органи са независими одитори, определени на национално равнище съгласно спецификациите на ЕС. Ролята на тези органи е да проверяват и сертифицират дейностите на разплащателните агенции.

Всяка година сертифициращите органи представят становище, съставено в съответствие с международно признати стандарти за одит, в което се посочва дали:

  • отчетите на разплащателните агенции дават вярна и достоверна представа;
  • въведените от държавите членки системи за управление функционират правилно;
  • докладването относно качеството на изпълнението по показателите за крайния продукт, осъществявано за целите на годишното уравняване с оглед на качеството на изпълнението, посочено в член 54 от Регламент (ЕС) 2021/2116 и докладването относно качеството на изпълнението по показателите за резултатите, осъществявано за целите на многогодишния мониторинг на качеството на изпълнението, посочено в член 128 от Регламент (ЕС) 2021/2115, е правилно:
  • разходите за мерките, установени в Регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 229/2013 и (ЕС) № 1308/2013, както и в Регламент (ЕС) № 1144/2014 (т.е. разходите извън стратегическите планове по ОСП), за които е поискано възстановяване от Комисията, са законосъобразни и редовни.

Сертифициращите органи също така проверяват дали разплащателните агенции спазват критериите за акредитация и декларациите за управлението.

Одиторската дейност на сертифициращите органи е ключов елемент на увереността за разходите по ОСП, като предоставя база за последващата одиторска дейност на Комисията.

Одити и уравняване на сметките от Комисията

В рамките на подхода за единен одит Комисията взема за отправна точка работата на сертифициращите органи. За да се определи дали работата е надеждна, Комисията също така проверява работата на сертифициращите органи.

Като последно равнище на увереност Комисията извършва уравняване на сметките — процедура, която включва:

  • годишно финансово уравняване на сметките, което обхваща пълнотата, точността и верността на отчетите на разплащателните агенции;
  • годишно уравняване с оглед на качеството на изпълнението, което обхваща съответствието между разходите в рамките на стратегическите планове по ОСП и реализираните крайни продукти за въпросната финансова година;
  • многогодишна процедура по съответствие, включваща одити на съответствието за проверка на системите за управление на държавите от ЕС и за оценка на ефективността на тези системи при защитата на бюджета на Съюза.

В рамките на подхода за единен одит Комисията взема за отправна точка работата на сертифициращите органи. Комисията също така проверява работата на сертифициращите органи.

Ако бъде установен риск от неправомерни разходи, Комисията покрива риска от финансови загуби за бюджета на ЕС, като прилага финансови корекции. Финансовите корекции се определят на базата на сериозността на недостатъка, като също така се вземат предвид характерът на тези недостатъци и финансовите щети, причинени на ЕС.

Европейска сметна палата

Европейската сметна палата има за задача да проверява разходите, направени от ЕС и неговите страни членки. Тя извършва редовни одити на механизмите за финансиране и разходите на ЕС, включително законосъобразност и редовност, както и одити на изпълнението, за да се гарантира, че парите се изразходват съгласно правилата и че вътрешните системи за контрол на ЕС са правилно проектирани.

Защита срещу измами

За да се защити по-добре бюджетът на ОСП от измами, Европейската комисия въведе специална политика за борба с измамите.

Основните цели на политиката за борба с измамите са:

  • повишаване на осведомеността относно измамите в държавите от ЕС и в рамките на Комисията;
  • засилване на мерките за предотвратяване на измами;
  • укрепване на оценката на риска от измами;
  • разработване на капацитет за разкриване на измами;
  • предоставяне на насоки на страните от ЕС за предотвратяване и разкриване на измами;
  • засилване на сътрудничеството с Европейската служба за борба с измамите (OLAF).

В стратегията за борба с измамите се подкрепят принципите на добро финансово управление и добро управление на бюджета на ОСП от държавите от ЕС и Европейската комисия.

OLAF

OLAF е органът на ЕС за борба с измамите; службата има правомощието да разследва всички предполагаеми случаи на измама, корупция или тежки нарушения в институциите на ЕС или сред бенефициерите на средства от ЕС. Докладите до OLAF могат да се подават анонимно и на всеки от официалните езици на ЕС.

Правно основание

Регламент (ЕС) 2021/2116 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика

В Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/128 на Комисията за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2021/2116 по отношение на разплащателните агенции и други органи, финансовото управление, уравняването на сметките, проверките, обезпеченията и прозрачността

Делегиран регламент (ЕС) 2022/127 на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/2116 с правила по отношение на разплащателните агенции и други органи, финансовото управление, уравняването на сметките, обезпеченията и използването на еврото

Прояви

Новини