Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Promocja unijnych produktów rolnych

W ramach polityki promocji produktów rolnych Unia ułatwia europejskim rolnikom sprzedaż produktów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku światowym. Pomaga im również w tworzeniu miejsc pracy i wspieraniu wzrostu gospodarczego w Europie.

Wprowadzenie

Kampanie promocyjne poświęcone europejskim produktom rolnym mają stwarzać nowe możliwości rynkowe dla europejskich rolników i przemysłu spożywczego, jak również pomagać im w rozwijaniu działalności.

Wyróżniamy działania promocyjne dwojakiego rodzaju:

  • współfinansowane przez UE, prowadzone przez europejskie stowarzyszenia handlowe i branżowe, organizacje producentów lub zrzeszenia organizacji producentów i instytucje sektora rolno-spożywczego
  • prowadzone bezpośrednio przez samą UE, np. inicjatywy dyplomatyczne komisarza w państwach spoza UE na rzecz rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi, czy też udział w targach bądź kampanie informacyjne.

W przepisach dotyczących promocji produktów rolnych określono, w jaki sposób fundusze UE można wykorzystywać w inicjatywach informacyjno-promocyjnych zarówno w krajach UE, jak i poza UE.

 

Roczny program prac

W 2024 r. Komisja przeznaczy 185,9 mln euro na finansowanie promocji w UE i na całym świecie zrównoważonych produktów rolno-spożywczych wysokiej jakości pochodzących z UE. Komisja przyjęła program prac w zakresie polityki promocji produktów rolnych na 2024 r., który ma pomóc w realizacji priorytetów politycznych Komisji Europejskiej na lata 2019–2024, w szczególności strategii „Od pola do stołu”.

Projekty wybrane w 2024 r. powinny promować produkty zgodne z celami takimi jak:

  • zachęcanie do stosowania zrównoważonych praktyk w rolnictwie UE
  • poprawa dobrostanu zwierząt
  • promowanie spożycia świeżych owoców i warzyw oraz zdrowej i zrównoważonej diety.

W 2024 r.

  • 14 LISTOPADA 2023
Commission implementing decision – Work programme for 2024
  • 14 LISTOPADA 2023
Annexes – Work programme for 2024

Kampanie promocyjne w praktyce

W rocznym programie prac Komisja Europejska określa priorytety strategiczne w zakresie promowania unijnych produktów rolnych oraz kryteria finansowania ze wskazaniem produktów i potencjalnych rynków.

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) przekłada te priorytety, w imieniu Komisji, na konkretne działania.

Działania te obejmują:

  • publikowanie zaproszeń do składania wniosków i ocenę złożonych wniosków
  • przyznawanie dotacji i zarządzanie umowami o udzielenie dotacji na programy, w których uczestniczy wiele państw (z udziałem co najmniej dwóch organizacji z co najmniej dwóch krajów UE lub co najmniej jednej organizacji na szczeblu UE)
  • organizowanie imprez i kampanii informacyjnych, zarówno w UE, jak i poza jej granicami.

Na podstawie rankingu wniosków sporządzonego przez REA Komisja wybiera tzw. programy proste

(w których uczestniczy co najmniej jedna organizacja z tego samego kraju UE). Programami tymi zarządzają administracje krajowe.

  • 2 MAJA 2023
National authority in the relevant EU country

Decyzje w sprawie wyboru

W 2023 r.

  • 13 LISTOPADA 2023
Decyzja wykonawcza Komisji w sprawie wyboru programów prostych dotyczących promocji produktów rolnych na 2023 r.
  • 13 LISTOPADA 2023
Decyzja wykonawcza Komisji – załączniki (2023)

Sprawozdanie w sprawie polityki promocji produktów rolnych

Sprawozdanie UE zawiera szczegółowe informacje na temat wdrażania polityki promocji produktów rolnych zarówno w UE, jak i w krajach spoza UE. Cele tej polityki to między innymi zwiększenie konkurencyjności i konsumpcji unijnych produktów rolnych, a także popularyzacja wiedzy na temat unijnych systemów jakości i zwiększenie ich rozpoznawalności.

Sprawozdania bazują na licznych źródłach, w tym statystykach dotyczących wniosków w sprawie programów promocji i przyznanych na nie dotacji, informacjach dotyczących uczestnictwa w misjach wysokiego szczebla od 2016 r. i opiniach zebranych w kwestionariuszach ocen. Wyniki pokazują, że:

  • wdrażanie polityki promocji produktów rolno-spożywczych jest spójne z jej celami
  • owoce i warzywa są główną kategorią produktów współfinansowaną w ramach polityki promocji produktów rolnych
  • polityka ta będzie stanowić główny instrument wsparcia transformacji na rzecz bardziej zrównoważonego sektora rolnictwa.

Sprawozdanie poprzedziła ocena realizacji polityki promocji produktów rolnych. Zostanie ono wykorzystane w przeglądzie tej polityki.

  • 11 LUTEGO 2021
Sprawozdanie w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich

Wstępne sprawozdanie Komisji w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich

Dokument roboczy służb Komisji załączony do sprawozdania

Dodatkowe informacje

Zaproszenia do składania wniosków – promocja produktów rolnych

Informacje na temat kampanii finansowanej przez UE – promocja produktów rolnych

Kto może złożyć wniosekpromocja produktów rolnych

Mapa kampanii i statystyki

Cykl życia programów promocji unijnych produktów rolnych

W 2024 r. Komisja Europejska przeznaczy 186 mln euro na promowanie unijnych produktów rolno-spożywczych w UE i poza jej granicami

  • 15 KWIETNIA 2024
Zaproszenia do składania wniosków i zarządzanie dotacjami – najczęściej zadawane pytania

Wydarzenia

  • Konferencje i szczyty
  • wtorek 10 grudnia 2024 r., godz. 09:00 - czwartek 12 grudnia 2024 r., godz. 16:15 (CET)
  • Dostępna transmisja na żywo

Aktualności