Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Популяризиране на земеделските продукти от ЕС

Политиката на ЕС за популяризиране помага на производителите от Съюза да продават продуктите си на все по-конкурентния световен пазар, като в същото време се осигуряват работни места и растеж в ЕС.

Въведение

Кампаниите за популяризиране на селскостопанските продукти от ЕС имат за цел да създадат нови пазарни възможности за земеделските стопани от ЕС и хранителната промишленост в по-широк план, както и да подпомогнат развитието на техния съществуващ бизнес.

Съществуват два вида действия за популяризиране:

  • тези, управлявани от европейски търговски или междубраншови асоциации, организации на производители или асоциации на организации на производители, органи в областта на хранително-вкусовата промишленост и съфинансирани от ЕС;
  • тези, които се извършват директно от ЕС, като например дипломатически офанзиви на комисаря в държави извън Съюза с цел развитие на търговията с продукти на хранително-вкусовата промишленост, участия в панаири и комуникационни кампании.

Правилата на политиката за популяризиране определят как финансирането от ЕС може да бъде използвано за информационни и рекламни инициативи в страните от ЕС и държави извън Съюза.

 

Годишна работна програма

Европейската комисия ще отпусне 185,9 милиона евро през 2024 г. за финансиране на дейности за популяризиране на устойчиви и висококачествени продукти на хранително-вкусовата промишленост от ЕС в Съюза и в световен мащаб. Приетата днес от Комисията работна програма по политиката за популяризиране за 2024 г. допринася за осъществяването на политическите приоритети на Европейската комисия за периода 2019—24 г., по-специално стратегията „От фермата до трапезата“.

Очаква се избраните през 2024 г. проекти за популяризиране да откроят и благоприятстват продукти, които отговарят на цели като:

  • насърчаване на устойчиви практики в селското стопанство в ЕС
  • подобряване на хуманното отношение към животните
  • насърчаване на консумацията на пресни плодове и зеленчуци и на здравословни, както и устойчиви хранителни режими.

2024 година

  • 14 HОЕМВРИ 2023 Г.
Commission implementing decision – Work programme for 2024
  • 14 HОЕМВРИ 2023 Г.
Annexes – Work programme for 2024

Рекламнитe кампании на практика

Комисията определя стратегическите приоритети във връзка с популяризирането на земеделските продукти от ЕС и критериите за финансиране в годишна работна програма, в която са посочени продуктите и евентуалните пазари.

Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA) прилага на практика тази стратегическа политика от името на Комисията.

Той осъществява това, като:

  • публикува покани за представяне на предложения и оценява предложенията;
  • предоставя безвъзмездни средства и управлява споразумения за отпускане на безвъзмездни средства за т. нар. многонационални програми (които включват поне две организации от най-малко две страни от ЕС или една или повече организации от ЕС);
  • организира прояви и комуникационни кампании във и извън ЕС.

Комисията приема решение за подбор на обикновени програми въз основа на класирането на предложенията, направено от REA.

Обикновените програми включват една или повече организации от една и съща страна от ЕС. Те се управляват от националните администрации.

  • 2 MАЙ 2023 Г.
National authority in the relevant EU country

Решения за подбор

2023 година

  • 13 HОЕМВРИ 2023 Г.
Решение за изпълнение на Комисията относно подбора на обикновените програми за насърчаване, свързани със селскостопански продукти за 2023 г.
  • 13 HОЕМВРИ 2023 Г.
Решение за изпълнение на Комисията — приложения (2023)

Доклад относно политиката за популяризиране на селскостопанските продукти

В доклада на ЕС се съдържат подробности за изпълнението на политиката за популяризиране на селскостопанските продукти в ЕС и в държави извън Съюза. Сред конкретните цели на политиката са повишаване на конкурентоспособността и потреблението на произведени в ЕС селскостопански продукти, повишаване на осведомеността и признаване на схемите на ЕС за качество.

Заключенията в доклада се основават на редица източници, включително статистически данни за заявленията и безвъзмездните средства, предоставени за програми за популяризиране, участието в мисии на високо равнище от 2016 г. насам и получената обратна връзка от въпросниците за оценка. Заключенията показват, че:

  • прилагането на политиката за популяризиране на продукти на хранително-вкусовата промишленост отговаря на нейните цели;
  • плодовете и зеленчуците са основната категория продукти, която се ползва от съфинансиране по линия на политиката за популяризиране;
  • политиката за популяризиране ще бъде основен инструмент за подкрепа на прехода към по-устойчив селскостопански сектор.

Този доклад е публикуван след оценка на изпълнението на политиката и ще бъде включен в прегледа на политиката.

  • 11 ФЕВРУАРИ 2021 Г.
Доклад относно мерките за информиране и насърчаване, свързани със селскостопанските продукти, прилагани на вътрешния пазар и в трети държави

Междинен доклад на Комисията относно мерките за информиране и насърчаване за селскостопански продукти в ЕС и трети държави

Работен документ на службите на Комисията, придружаващ междинния доклад

За повече информация

Покани за представяне на предложения — насърчаване на селскостопански продукти

Популяризиране на вашата кампания за насърчаване, финансирана от ЕС — насърчаване на селскостопански продукти

Кой може да кандидатства популяризиране на селскостопански продукти

Карта и статистически данни за кампаниите

Жизнен цикъл на програмите за насърчаване на селскостопански продукти на ЕС

През 2024 г. Европейската комисия отпуска 186 милиона евро за популяризиране на продуктите от агрохранителния сектор в ЕС и извън него

  • 15 AПРИЛ 2024 Г.
Покани за представяне на предложения и управление на безвъзмездните средства — често задавани въпроси