Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Lauksaimniecība ES paplašināšanās procesā

Lauksaimniecības un lauku attīstības nozīme

Paplašināšanās procesā lauksaimniecība ir viens no sarežģītākajiem, sensitīvākajiem un būtiskākajiem jautājumiem. Par iemeslu tam ir

  • nozares lielums (īpatsvars IKP un lielais lauksaimniecībā nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars),
  • tās strukturālie trūkumi (naturālas un daļēji naturālas saimniecības).

Eiropas Komisijas lauksaimniecības un lauku attīstības eksperti sniedz kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm palīdzību un norādījumus, kas noder, lai sagatavotos dalībai Eiropas Savienībā un tātad arī iesaistei kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) un lauku attīstībā.

Nosacījumi, kas piemērojami lauksaimniecībai un lauku attīstībai

Ļoti svarīgi ir divi kritēriju kopumi.

Ekonomiskie aspekti

  • Funkcionējoša tirgus ekonomika, kuras pamatā ir skaidras īpašumtiesības, funkcionējoši tirgi, cenu liberalizācija un makroekonomiskā stabilitāte.
  • Spēja tikt galā ar ES tirgū valdošo, kā arī importētu lauksaimniecības un pārtikas produktu radīto konkurences spiedienu un tirgus spēkiem.

ES standarti

  • Lauksaimniecības pārvaldes iestāžu pienācīgas administratīvās spējas, it īpaši lauksaimniecības rīcībpolitikas izstrādes, analīzes, īstenošanas, atbalsta izmaksāšanas un kontroles jomā.
  • Pienācīgas administratīvās spējas, kas vajadzīgas, lai formulētu un īstenotu pirmspievienošanās lauku attīstības pasākumus.
  • Tiesību aktu salāgošana un administratīvo spēju veidošana tādās jomās kā bioloģiskā lauksaimniecība, kvalitātes politika un citi horizontālie aspekti.
  • Tirgus līmenī izveidoti tirgus mehānismi, kas ietver tirdzniecības standartus, cenu paziņošanu, kvotu pārvaldību, ražotāju organizācijas un tirgus atbalsta pasākumus, piemēram, publisko intervenci vai ārkārtas pasākumus.

Pievienošanās sarunas

Atkarībā no katras valsts lauksaimniecības īpašajiem apstākļiem pievienošanās sarunu lauksaimniecības sadaļā galvenā uzmanība tiek pievērsta gaidāmajām KLP atbalsta procedūrām (piemēram, tiešajiem maksājumiem, lauku attīstībai) un vajadzībai pēc pārejas pasākumiem, kas nodrošina integrāciju ES.

KLP darbībai izšķiroši svarīgs ir liels skaits saistošu noteikumu un to rezultatīva izpilde, ko panāk efektīvi funkcionējošas publiskās pārvaldes iestādes.

Šis aspekts ietver arī tiesību aktus, kas reglamentē tādas pārvaldības sistēmas kā maksājumu aģentūra un integrētā administrācijas un kontroles sistēma, un spēju īstenot KLP atbalsta shēmas.

Lai kļūtu par ES dalībvalsti, virkne lauksaimniecības produktu, tai skaitā laukaugi, cukurs, dzīvnieku izcelsmes produkti un specializētās kultūras, jāintegrē tirgus kopīgajā organizācijā.

Papildu informācija

Soļi ceļā uz pievienošanos

Lauksaimniecības tirgu kopīgā organizācija

Stabilizācijas un asociācijas process

Stabilizācijas un asociācijas procesā tiek izvirzīti kopīgi politiski un ekonomiski mērķi, ko palīdz sasniegt ar līgumiskiem, ekonomiskiem un finansiāliem instrumentiem nolūkā stiprināt reformas un atbalstīt pārkārtošanās procesu Rietumbalkānos.

Divi galvenie instrumenti, kas ļauj Eiropas Savienībai stabilizēt Balkānu valstis un tās pakāpeniski pietuvināt savām ekonomiskajām un tiesiskajām sistēmām, ir šādi:

Kandidātvalstis

Kandidātvalsts statusu ir ieguvušas deviņas valstis: Albānija, Bosnija un Hercegovina, Gruzija, Melnkalne, Moldova, Serbija, Turcija, Ukraina un Ziemeļmaķedonija.

Plašāka informācija par kandidātvalstīm

Potenciālās kandidātvalstis

Potenciālās kandidātvalsts statuss ir Kosovai.

Plašāka informācija par potenciālajām kandidātvalstīm

Paplašināšanās ietekmes uz lauksaimniecību novērtēšana

Paplašināšanās ir uz nopelniem balstīts process, kas prasa laiku. Tā kā ir daudz neskaidrību par to, kad un kā kandidātvalstis var pievienoties ES, ir lietderīgi apsvērt paplašināšanās iespējamo ietekmi uz lauksaimniecību. Komisija rīkoja iekšējus seminārus, kuros sāka apspriešanās procesu ar ārējiem ekspertiem, lai apkopotu pierādījumus un atziņas par iespējamo ietekmi uz konkrētām interešu jomām. Zemāk sniegts tehniskajos darbsemināros notikušo diskusiju kopsavilkums, kā arī iesaistīto ekspertu prezentācijas.

  • 2024. GADA 13. SEPTEMBRIS
Workshop on the possible impacts of enlargement on agricultural production and trade​ ​​– Summary​​

Pasākumi

  • Konferences un samiti
  • otrdiena, 2024. gada 10. decembris, 09.00 - ceturtdiena, 2024. gada 12. decembris, 16.15 (CET)
  • Pieejams tiešraides straumējums

Jaunumi