Uloga poljoprivrede i ruralnog razvoja
Poljoprivreda je jedno od najsloženijih, najosjetljivijih i najvažnijih pitanja u proširenju, i to zbog:
- svojeg razmjera (udio u BDP-u i brojnost populacije koja se bavi poljoprivredom)
- svojih strukturnih nedostataka (poljoprivreda kojom se u potpunosti ili djelomično osigurava vlastita prehrana).
Stručnjaci Europske komisije u području poljoprivrede i ruralnog razvoja pomažu i daju smjernice zemljama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatkinjama koje se pripremaju za buduće pristupanje EU-u, a konkretno za zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) i ruralni razvoj.
Uvjeti za sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja
Bitne su dvije kategorije kriterija.
Gospodarski aspekti
- Postojanje funkcionalnog tržišnoga gospodarstva koje se temelji na dobro definiranom pravu vlasništva, funkcionalna tržišta, liberalizacija cijena i makroekonomska stabilnost.
- Sposobnost gospodarstva da se nosi s konkurentskim pritiskom i tržišnim silama unutar EU-a i pritiskom od uvezenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
Standardi EU-a
- Odgovarajući administrativni kapaciteti poljoprivredne administracije, osobito u području formuliranja poljoprivredne politike, analize, provedbe, isplate potpora i nadzora.
- Odgovarajući administrativni kapaciteti za formuliranje i provedbu pretpristupnih mjera ruralnog razvoja.
- Legislativno usklađivanje i uspostava administrativnih kapaciteta u području ekološkog uzgoja, politike koja se odnosi na kvalitetu te ostalih horizontalnih aspekata.
- Na razini tržišta, uspostava tržišnih mehanizama, uključujući standarde za stavljanje na tržište, izvješćivanje o cijenama, upravljanje kvotama, mjere potpore tržištu kao što su javne intervencije ili izvanredne mjere.
Pristupni pregovori
Pristupni pregovori u poljoprivredi bave se procedurama za buduću potporu u okviru ZPP-a (kao što su izravna plaćanja, ruralni razvoj itd.) i potrebom za prijelaznim mjerama kojima bi se olakšalo integriranje u EU, a uzimaju se u obzir specifičnosti poljoprivrednog sektora u svakoj zemlji.
Velik broj obvezujućih pravila i javna uprava koja će ih učinkovito provoditi nužni su za funkcioniranje ZPP-a.
Riječ je o propisima koji se odnose na sustave upravljanja kao što su agencija za plaćanja i integrirani administrativni i kontrolni sustav, kao i kapacitet za provedbu mjera ruralnog razvoja.
Članstvo u EU-u zahtijeva integriranje cijelog niza poljoprivrednih proizvoda, među ostalim ratarskih kultura, šećera, proizvoda životinjskog podrijetla i specijaliziranih kultura, u zajedničku organizaciju tržišta.
Povezane informacije
Zajednička organizacija poljoprivrednih tržišta
Proces stabilizacije i pridruživanja
U procesu stabilizacije i pridruživanja utvrđeni su zajednički politički i gospodarski ciljevi, koje se ugovornim, gospodarskim i financijskim instrumentima podupire radi jačanja reformi i pomaganja procesu tranzicije zapadnog Balkana.
Dva glavna instrumenta kojima se EU služi za stabiliziranje i postupno usklađivanje zemalja kandidatkinja sa svojim gospodarskim i pravnim sustavima:
- sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju, uključujući trgovinske povlastice;
- instrument pretpristupne pomoći (IPA).
Kandidati
Devet zemalja sa statusom „kandidata” su Albanija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Moldova, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Türkiye i Ukrajina.
Dodatne informacije o kandidatima
Potencijalni kandidati
Kosovo ima status „potencijalnog kandidata”.
Dodatne informacije o potencijalnim kandidatima
Procjena učinka proširenja na poljoprivredu
Proširenje je proces koji se temelji na zaslugama i za koji je potrebno određeno vrijeme. Budući da postoje brojne nesigurnosti u pogledu toga kada i kako zemlje kandidatkinje mogu pristupiti EU-u, korisno je razmisliti o mogućem učinku proširenja na poljoprivredu. Komisija je putem internih radionica pokrenula postupak savjetovanja s vanjskim stručnjacima kako bi prikupila dokaze i razmišljanja povezane s mogućim učincima na određena područja interesa. U nastavku je naveden sažetak rasprava održanih na tehničkim radionicama te prezentacije uključenih stručnjaka:
Povezane poveznice
Pregled ciljeva, povijesti i postojećih pravila zajedničke poljoprivredne politike, potpore poljoprivrednicima EU-a i sigurnosti opskrbe hranom u Europi.
EU promiče dinamična ruralna područja. Mjere ruralnog razvoja, uz tržišne mjere i potporu dohotku, čine okosnicu zajedničke poljoprivredne politike.