Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Poľnohospodárstvo v procese rozširovania EÚ

Úloha poľnohospodárstva a rozvoja vidieka

Poľnohospodárstvo je jednou z najzložitejších, najcitlivejších a najkritickejších oblastí v procese rozširovania z dôvodu:

  • významnej veľkosti (podiel na HDP a vysoký podiel obyvateľov pôsobiacich v oblasti poľnohospodárstva);
  • štrukturálnych nedostatkov (samozásobiteľské a polosamozásobiteľské poľnohospodárstvo).

Odborníci Európskej komisie v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka poskytujú pomoc a poradenstvo kandidátskym krajinám a potenciálnym kandidátskym krajinám pri príprave na budúce pristúpenie k EÚ, konkrétne v oblastiach spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a rozvoja vidieka.

Podmienky pre sektor poľnohospodárstva a rozvoja vidieka

Kľúčový význam majú dva súbory kritérií.

Hospodárske aspekty

  • Existencia fungujúceho trhového hospodárstva, ktoré sa zakladá na jasných vlastníckych právach, funkčných trhoch, liberalizácii cien a makroekonomickej stabilite.
  • Schopnosť zvládať konkurenčný tlak a trhové sily v Únii a zo strany dovážaných poľnohospodárskych a potravinových výrobkov.

Normy EÚ

  • Primerané administratívne kapacity poľnohospodárskych orgánov, najmä v oblasti vypracovania, analýzy, vykonávania, podpory a kontroly hospodárskej politiky.
  • Primerané administratívne kapacity na formulovanie a vykonávanie predvstupových opatrení na rozvoj vidieka.
  • Zosúladenie právnych predpisov a vytvorenie administratívnych kapacít v oblasti ekologického poľnohospodárstva, politiky kvality a ďalších horizontálnych aspektov.
  • Na úrovni trhu vytvorenie trhových mechanizmov vrátane obchodných noriem, oznamovania cien, správy kvót, organizácií výrobcov a opatrení na podporu trhu, ako sú verejné intervencie alebo mimoriadne opatrenia.

Prístupové rokovania

Prístupové rokovania sa v oblasti poľnohospodárstva zameriavajú na postupy poskytovania budúcej podpory v rámci SPP (ako sú priame platby, podpora rozvoja vidieka atď.) a na potrebu prechodných opatrení na umožnenie integrácie do EÚ s prihliadnutím na konkrétne podmienky poľnohospodárskeho sektora v jednotlivých krajinách.

Veľký počet záväzných pravidiel a ich účinné presadzovanie prostredníctvom účinnej verejnej správy predstavuje kľúčový aspekt pre fungovanie SPP.

Patria sem právne predpisy upravujúce systémy správy, ako napríklad integrovaný administratívny a kontrolný systém, ako aj schopnosť vykonávať režimy podpory SPP.

Členstvo v EÚ si vyžaduje začlenenie celého radu poľnohospodárskych výrobkov vrátane plodín, cukru, živočíšnych výrobkov a špecializovaných plodín do spoločnej organizácie trhu.

Súvisiace informácie

Kroky na ceste k pristúpeniu

Spoločná organizácia poľnohospodárskych trhov

Proces stabilizácie a pridruženia

Proces stabilizácie a pridruženia stanovuje spoločné politické a hospodárske ciele podporené zmluvnými, hospodárskymi a finančnými nástrojmi na posilnenie reforiem a podporu procesu transformácie na západnom Balkáne.

Dvoma hlavnými nástrojmi, ktoré umožňujú EÚ stabilizovať a postupne uviesť kandidátske krajiny do súladu s vlastnými hospodárskymi a právnymi systémami, sú:

Kandidátske krajiny

Štatút „kandidáta“ má týchto deväť krajín: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Moldavsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko, Turecko a Ukrajina.

Ďalšie informácie o kandidátskych krajinách

Potenciálne kandidátske krajiny

Štatút „potenciálneho kandidáta“ má Kosovo.

Ďalšie informácie o potenciálnych kandidátskych krajinách

Posúdenie vplyvu rozšírenia na poľnohospodárstvo

Rozširovanie je proces založený na zásluhách, ktorý si vyžaduje čas. Keďže existuje mnoho nejasností, pokiaľ ide o to, kedy a ako môžu kandidátske krajiny vstúpiť do EÚ, je užitočné zamyslieť sa nad možným vplyvom rozšírenia na poľnohospodárstvo. Komisia iniciovala proces konzultácií s externými odborníkmi prostredníctvom interných seminárov s cieľom zhromaždiť dôkazy a poznatky týkajúce sa potenciálnych vplyvov na konkrétne oblasti záujmu. Zhrnutie diskusií, ktoré sa uskutočnili na technických seminároch, ako aj prezentácie zúčastnených expertov sú uvedené nižšie:

  • 13. SEPTEMBRA 2024
Workshop on the possible impacts of enlargement on agricultural production and trade​ ​​– Summary​​

Podujatia

  • Konferencie a samity
  • utorok 10. decembra 2024, 09:00 - štvrtok 12. decembra 2024, 16:15 (CET)
  • Brussels, Belgium
  • Dostupné živé vysielanie

Aktuálne informácie