Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Селското стопанство в процеса на разширяване

Ролята на селското стопанство и развитието на селските райони

Селското стопанство е един от най-сложните, деликатни и критични въпроси в процеса на разширяването поради:

  • значителния си размер (дял от БВП и голям дял на заети лица);
  • структурните си недостатъци (земеделие за собствени нужди и полупазарни стопанства).

Експертите на Европейската комисия в областта на селското стопанство и развитието на селските райони предоставят помощ и насоки на страните кандидатки и потенциалните страни кандидатки за членство при подготовката за бъдещо присъединяване към ЕС и по-специално в областта на общата селскостопанска политика (ОСП) и развитието на селските райони.

Условия за сектора на селското стопанство и развитието на селските райони

Два набора от критерии са от ключово значение.

Икономически аспекти

  • съществуване на работеща пазарна икономика, основана на ясни права на собственост, функциониращи пазари, либерализация на цените и макроикономическа стабилност;
  • способност за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили в рамките на ЕС и натиска от страна на вноса на селскостопански и хранителни продукти.

Стандарти на ЕС

  • подходящ административен капацитет на свързаните със селскостопанската политика администрации, особено в областта на изготвянето, анализа и прилагането на политиките и изплащането и контрола на помощта;
  • подходящ административен капацитет за изготвянето и прилагането на предприсъединителни мерки за развитие на селските райони;
  • привеждане в съответствие на законодателството и създаване на административен капацитет в областите на биологичното земеделие, политиката за качеството и други хоризонтални въпроси;
  • на равнище пазар — създаване на пазарни механизми, включително пазарни стандарти, докладване на цени, управление на квоти, организации на производители и мерки за подпомагане на пазара като публични интервенции или извънредни мерки.

Преговори за присъединяване

Преговорите за присъединяване в областта на селското стопанство се съсредоточават върху процедурите за бъдещото подпомагане по линия на ОСП (като напр. директните плащания, подкрепата за развитие на селските райони и т.н.) и върху необходимостта от преходни мерки, позволяващи интеграцията в ЕС, като се вземат предвид специфичните обстоятелства на селскостопанския сектор във всяка страна.

Големият брой задължителни правила и ефикасното им прилагане от ефикасна публична администрация са от ключово значение за функционирането на ОСП.

Това включва законодателството за системите за управление, като например разплащателна агенция и интегрираната система за администриране и контрол, както и капацитета за изпълнение на схемите за подпомагане по линия на ОСП.

Членството в ЕС изисква интегрирането в общата организация на пазара на редица селскостопански продукти, сред които полски култури, захар, животински продукти и специализирани култури.

Информация по темата

Стъпки към присъединяване

Обща организация на селскостопанските пазари

Процес на стабилизиране и асоцииране

Процесът на стабилизиране и асоцииране определя общи политически и икономически цели, подкрепени от договорни, икономически и финансови инструменти за засилване на реформите и подпомагане на процеса на преход в Западните Балкани.

Двата основни инструмента, които позволяват на ЕС да стабилизира и постепенно да приведе страните кандидатки в съответствие с икономическите и правните системи на Съюза, са:

Кандидати

Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна са деветте държави със статут на „кандидати“.

Повече информация за кандидатите

Потенциални кандидати за членство

Косово има статут на „потенциален кандидат“.

Повече информация за потенциалните кандидати

Оценка на въздействието на разширяването върху селското стопанство

Разширяването е процес, основан на заслуги, който отнема време. Тъй като съществуват много неясноти по отношение на това кога и как страните кандидатки могат да се присъединят към ЕС, е полезно да се обмисли възможното въздействие на разширяването върху селското стопанство. Комисията започна процес на консултации с външни експерти чрез вътрешни семинари, за да събере доказателства и информация, свързани с потенциалното въздействие върху конкретни области на интерес. По-долу е представено обобщение на обсъжданията, проведени по време на техническите семинари, както и презентациите от участващите експерти:

  • 13 СЕПТЕМВРИ 2024 Г.
Workshop on the possible impacts of enlargement on agricultural production and trade​ ​​– Summary​​