Цели на интегрираната система за администриране и контрол
Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) служи за:
- управление, наблюдение и контрол от страна на държавите от ЕС на всички интервенции по линия на общата селскостопанска политика (ОСП), основаващи се на площта и броя на животните (като например интервенции под формата на директни плащания и интервенции за развитие на селските райони, основаващи се на площта и броя на животните), и за
- гарантиране на наличието на изчерпателни и съпоставими данни в целия ЕС.
Наблюдението на политиките в областта на селското стопанство, околната среда и климата помага за проследяване на въздействието на ОСП, нейните екологични резултати и напредъка към постигане на целите на ЕС. То разчита на редица източници на данни, сред които метеорологични данни и прогнози, съществуващи карти и статистика, информация за местоположението и събирани от разстояние данни.
Тази информационна система също така стимулира пълното и свободно използване на отворени данни и на информацията, получавана от спътниците „Сентинел“ и услугите по програма „Коперник“. При внедряването на своите ИСАК държавите от ЕС трябва да използват подходящи технологии с цел да намалят административната тежест и да осигурят ефикасен и ефективен контрол.
ИСАК е важна и ценна система за мониторинг на изпълнението на ОСП за периода 2023—2027 г. Тя събира необходимите данни от държавите от ЕС, които се използват в годишния доклад за качеството на изпълнението, изискван от Европейската комисия. Тя гарантира, че данните, предоставени в годишните доклади за качеството на изпълнението, са надеждни и проверими. Данните от интегрираната система служат за:
- статистически цели на ЕС и
- наблюдение на напредъка към постигане на целите на Европейския зелен пакт.
Контрол на парите на данъкоплатците
ИСАК помага за предотвратяване на неспазването на изискванията, като осигурява подкрепа за бенефициерите да подават правилни заявления за помощ. Освен това тя позволява на държавите от ЕС да:
-
защитават ефективно финансовите интереси на ЕС и
-
изпълняват своите стратегически планове по ОСП.
Стратегическите планове по ОСП на държавите от ЕС съчетават редица целенасочени интервенции, за да се отговори на специфичните нужди на държавите и да се постигнат осезаеми резултати по специфични цели на ОСП.
Системата се прилага за интервенции по ОСП, основаващи се на площта и броя на животни, които се финансират от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).
Основните компоненти на ИСАК подлежат на годишна оценка на качеството, която се извършва от държавите от ЕС в рамките на техните стратегически планове по ОСП и за която се докладва на Комисията. С тези оценки на качеството се преценява дали интегрираните системи на държавите от ЕС изпълняват целта си.
Елементи на ИСАК
ИСАК се състои от няколко цифрови и взаимосвързани елемента и бази данни, по-специално:
-
системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП), която се използва за правилно идентифициране на всички земеделски парцели в държавите от ЕС;
-
системата за геопространствени заявления (ГПЗ), която позволява на бенефициерите да посочват визуално площите, за които кандидатстват за помощ, и, когато е приложимо, включва и системата за заявления въз основа на броя на животните. Държавите от ЕС могат да решат да създадат автоматизирана система за подаване на искания, като използват ГПЗ и системата за заявления въз основа на броя на животните;
-
системата за мониторинг на площта (СМП), която се използва за наблюдение, проследяване и оценка на селскостопанските дейности. СМП допринася за намаляване на административната тежест за разплащателните агенции благодарение на автоматизирания процес и възможността за избягване на грешки, като се гарантира точността на заявленията, тъй като бенефициерите могат да коригират заявленията си след като получат ранно предупреждение;
-
система за идентификация на бенефициерите и, когато е приложимо, система за идентификация и регистрация на правата на плащане;
-
система за контрол и санкции за държавите от ЕС, която гарантира законосъобразността и редовността на плащанията;
-
система за идентификация и регистрация на животните в държавите от ЕС, в които се прилагат интервенции, основаващи се на броя на животните.
Процедурата на ИСАК
Чрез ИСАК се гарантира, че интервенциите по ОСП, основаващи се на площта и броя на животните, се управляват, проверяват и наблюдават по последователен начин във всички държави от ЕС. Обикновено ИСАК функционира на годишен принцип, като процесът започва с подаването от страна на земеделските стопани на онлайн заявление за плащания по ОСП. За да помогнат на стопаните в този процес, националните администрации трябва да им предоставят предварително попълнена информация, която кандидатите могат да потвърдят, коригират или допълнят.
След това националните администрации проверяват дали земеделските стопани отговарят на условията за получаване на плащания по ОСП чрез административни проверки на заявленията за подпомагане, мониторинг на дейностите чрез системата за мониторинг на площта (СМП) и, за неподлежащите на мониторинг дейности, чрез допълнителни проверки на място на подбрана извадка от земеделски стопани.
Плащанията за земеделските производители се извършват, като се вземат предвид всички констатации от административните проверки, СМП и проверките на място. Накрая националната администрация актуализира предварително попълнените заявления за следващата година с информацията, събрана по време на процедурата за текущата година.
Освен това държавите от ЕС използват ИСАК, за да гарантират, че земеделските стопани спазват изискванията и стандартите на подобрените предварителни условия по ОСП, които включват законоустановени изисквания за управление (ЗИУ) и добро селскостопанско и екологично състояние (ДЗЕС).
Правила
Правилата за внедряване и поддържане на ИСАК са посочени в:
-
Регламент (ЕС) 2021/2116 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика
-
Делегиран регламент (ЕС) 2022/1172 относно интегрираната система за администриране и контрол в рамките на общата селскостопанска политика и прилагането и изчисляването на административните санкции във връзка с предварителните условия;
-
Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1173 за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2021/2116 по отношение на интегрираната система за администриране и контрол в общата селскостопанска политика.