Preskoči na glavno vsebino
Agriculture and rural development

Estonian vodka GO

Geografska označba (GO) ščiti ime žgane pijače ali aromatiziranega vina s poreklom iz države, regije ali kraja in zagotavlja, da se vsaj ena faza destilacije ali proizvodnje odvija v regiji.

Zgodovina

Estonian vodka GO je žgana pijača iz etilnega alkohola, pridobljenega iz rži, pšenice in/ali krompirja, pridelanih v Estoniji. Evropsko geografsko označbo je pridobila leta 2008.

Vodka se v Estoniji proizvaja že več kot 500 let, prvi pisni dokaz o njeni proizvodnji v Estoniji pa je določba statuta pivovarske družbe velikega ceha v Talinu leta 1485. Težnja države k proizvodnji vodke izhaja iz ohranjanja najboljših tradicionalnih prakse za pripravo pijače, ki je ponos in veselje Estonije.

close up of wheat heads

Stoletja sta bili rž in pšenica glavni žiti, ki sta se gojili v Estoniji. Eden od najpomembnejših dejavnikov, ki vpliva na poseben videz in okus pijače Estonian vodka GO, je, da se v Estoniji za proizvodnjo etilnega alkohola uporabljajo predvsem ozimna žita, ki so bogata z rudninami. Ozimna rž, ki je priljubljeno žito za proizvodnjo te žgane pijače, je tudi ena od najpogostejših ekološko pridelanih žit v državi in ohranja svoj čist in pristen značaj.

Guinness Book of World Records, 1997

Zasidrana tradicija gojenja krompirja ima v Estoniji pomembno vlogo tudi pri proizvodnji etilnega alkohola, ki se pridobiva iz te skromne kmetijske rastline. Ta težnja se je začela v 19. stoletju in dosegla vrhunec, ko je bila Estonija leta 1997 vpisana v Guinnessovo knjigo svetovnih rekordov (str. 92) kot država z najmočnejšim etilnim alkoholom iz krompirja (98 vol. %). Vodka iz krompirja, ki se sedaj proizvaja v relativno majhnih količinah, je poseben estonski proizvod.

Na posebne lastnosti pijače Estonian vodka z geografsko označbo vpliva tudi uporaba vode estonskega izvora, ki je zelo bogata z minerali, kar prav tako vpliva na okus žgane pijače. Zato pijačo Estonian vodka GO zaznamuje značilna aroma surovin, kar se odraža v etilnem alkoholu in nato v vodki.

Proizvodnja

Proizvodnja pijače Estonian vodka z GO se začne s proizvodnjo etilnega alkohola.

Estonian Vodka brewery

Žito se zmelje v polnozrnati drobir. Žito ne sme biti oluščeno, polirano ali kako drugače obdelano. Dovoljeno je izključno suho mletje, pri čemer morajo 25 % moke sestavljati delci, večji od 1 mm. To grobo mletje rži ali pšenice do polnozrnatega drobirja je tradicionalna metoda proizvodnje žganja v Estoniji in je še končni delček, ki iz zrnja potegne okus. Krompir za predelavo se opere in zdrobi, ne da bi se prej olupil.

Naslednja faza je pretlačenje krompirja ali žit. To poteka pri temperaturi 55–57 °C, drozga pa se nato toplotno obdela na temperaturi 80–90 °C. Drozga v tej fazi ne sme zavreti. Drozga se nato pri temperaturi 55–57 °C sladka, doda se ji zeleni slad, žitni slad ali drugi naravni encimi. Nato se prestavi v sode za fermentacijo, kjer se ji doda kvas in fermentira približno 72 ur. Fermentirana drozga se nato destilira.

Voda, ki se dodaja med slajenjem, fermentacijo in destilacijo, mora izvirati iz Estonije in mora imeti zahtevano kemično sestavo, da se kvasovkam zagotovijo hranila, ki jih potrebujejo za aktivacijo: 90 mg/l (±10 %) kalcija (Ca) in 20 mg/l (±10 %) magnezija (Mg).

Etilni alkohol ima zato volumenski delež alkohola najmanj 96,0 %.

Voda, ki se uporablja pri proizvodnji vodke, mora biti pitna voda estonskega izvora, ki izpolnjuje zahteve iz Zakona o vodah. Biti mora mehka, dodatno se lahko zmehča še z uporabo filtrov za reverzno osmozo. Edini dodatki, ki se lahko uporabljajo, so organske aromatične snovi, pridobljene iz lokalnega žita in/ali krompirja. Če je potrebno, se lahko žganje dodatno filtrira.

Estonian vodka GO, ki se proizvede na ta način, je žgana pijača z volumenskim deležem alkohola najmanj 40 %. Estonian vodka GO je žametnega okusa, brezbarvna in brez usedlin. Okus je odvisen od surovin, uporabljenih za proizvodnjo. Krompir daje vodki viskoznost, sladkost in žametnost ter jo naredi bolj polnega okusa. Vodka iz rži je bolj polnega okusa, krepka in pikantna, vodka iz pšenice pa je nežnejša, žametna in sadnega okusa.

Več informacij

Estonian vodka GO – pravni instrument

Geografska označba

Kakovostna hrana in pijača v Evropi