Tirgus caurskatāmības mērķi
Tirgus necaurskatāmība un informācijas asimetrija var novest pie neefektīviem tirgiem un sniegt nesamērīgas priekšrocības tiem, kam ir pieejami visprecīzākie dati. Tāpēc ES patlaban nodrošina, lai par daudzām lauksaimniecības precēm būtu pieejama informācija par cenām, kā arī cita veida komerciāla informācija.
Lai gan ES plaši informē par lauksaimniecības produktu ražotāju cenām un patēriņa cenām, par attiecīgajām cenām pārtikas piegādes ķēdes starpposmos informācijas ir mazāk.
Informējot par šiem starpposmiem, tiks palielināta tirgus efektivitāte, tiks atbalstīta labāku uzņēmējdarbības lēmumu pieņemšana un nostiprināta ieinteresēto personu savstarpējā uzticēšanās visos pārtikas piegādes ķēdes posmos. Lai Eiropas pārtikas ražotāji varētu efektīvi konkurēt pasaules tirgos, svarīga ir arī piekļuve laicīgi sniegtai un viegli pieejamai informācijai par tirgus attīstību. Tas jo īpaši nāks par labu mazajiem operatoriem, kuriem nav iespējas šai informācijai piekļūt, izmantojot privātus avotus.
Eiropas Komisija 2019. gada 1. oktobrī pieņēma jaunus reglamentējošus pasākumus, kuru mērķis ir uzlabot tirgus caurskatāmību agropārtikas produktu piegādes ķēdē.
Tirgus caurskatāmība praksē
Regulējums aptver gaļas, olu, piena produktu, augļu un dārzeņu, laukaugu, cukura un olīveļļas nozari.
Tas paplašina datu vākšanas sistēmu un procedūru tvērumu, sniedzot jaunu informāciju par pārtikas piegādes ķēdes lejupējajiem posmiem.
Šie dati visiem operatoriem, ieskaitot lauksaimniekus, to ražotāju organizācijas un mazos un vidējos uzņēmumus, palīdzēs novērot tirgus tendences dažādos ķēdes posmos un novērtēt to ietekmi.
Katras ES valsts ziņā ir gādāt, lai tiktu vākti dati par cenām un tirgu. Lai samazinātu administratīvo slogu, Komisija iesaka šo datu vākšanu neattiecināt uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. ES valstis dara datus zināmus Komisijai, kura tos publicē ES agropārtikas produktu portālā un ES tirgus novērošanas centru lapā. Ir svarīgi, lai dalībvalstu sniegtā informācija būtu laicīgi sniegta un precīza. Daudzus interesējoši jautājumi par tirgus caurskatāmību ir apkopoti Komisijas sagatavotajā bieži uzdoto jautājumu dokumentā.
Ekonomiskā analīze un sabiedriskā apspriešana
Apspriešanas procesa hronoloģisks pārskats
- 2019. gada oktobris
Komisijas dienestu darba dokuments par labāku tirgus caurskatāmību ES pārtikas piegādes ķēdē (Komisijas veikta ekonomiskā analīze) – pievienots ES Īstenošanas regulai 2019/1746
- 2019. gada februārisIeinteresēto personu konference par labāku tirgus caurskatāmību pārtikas piegādes ķēdē
Komisija ieinteresētās personas iepazīstināja ar savas ekonomiskās analīzes rezultātiem un iespējamiem risinājumiem, kā uzlabot tirgus caurskatāmību pārtikas piegādes ķēdē. Konferences mērķis bija ievākt atsauksmes no ieinteresētajām personām pirms nākamo darbību veikšanas.
- 2018. gada septembrisKLP horizontālo jautājumu ekspertu grupas un pilsoniskā dialoga grupas seminārs
Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts sapulcināja ES valstu delegātus (KLP horizontālo jautājumu ekspertu grupa) un ieinteresēto personu organizāciju pārstāvjus (pilsoniskā dialoga grupa kopējās lauksaimniecības politikas jautājumos), lai apspriestu pašreizējās tirgus caurskatāmības sistēmas priekšrocības un trūkumus un diskutētu par nepieciešamajiem uzlabojumiem pārtikas piegādes ķēdēs.
- 2018. gada maijsKopīgā pētniecības centra un Lauksaimniecības ģenerāldirektorāta rīkots speciālistu seminārs
Šajā seminārā piedalījās zinātnieki, nozares eksperti, valstu un starptautisku organizāciju pārstāvji. To kopīgi rīkoja Kopīgais pētniecības centrs (JRC) un Eiropas Komisijas Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts. Semināra mērķis bija novērtēt tādu iespējamo ES pasākumu mērogu un būtību, kuri ļautu uzlabot pārtikas piegādes ķēžu darbību, palielinot tirgus caurskatāmību.
- 2017. gada septembris
Atklāta sabiedriskā apspriešana
Apspriešana par pārtikas piegādes ķēdes uzlabošanas iniciatīvu ietvēra trīs ES aptaujas. Šajā apspriešanā bija aicināts piedalīties ikviens iedzīvotājs un organizācija.
- 2017. gada jūlijs
Sākotnējais ietekmes novērtējums
Sākotnējā ietekmes novērtējumā tika analizēti iespējamie pasākumi, ko Komisija varētu veikt, lai uzlabotu tirgus caurskatāmību. Uzmanība tika pievērsta arī ekonomiskiem, sociāliem un starpnozaru jautājumiem, kuri varētu rasties saistībā ar šādiem pasākumiem.
Lauksaimniecības tirgu darba grupa
Regula par tirgus caurskatāmību ir atbilde uz ieteikumiem, ar kuriem nāca klajā Lauksaimniecības tirgu jautājumu darba grupa – neatkarīga ekspertu grupa, kas tika izveidota ar mērķi meklēt veidus, kā pastiprināt agropārtikas produktu ražotāju ietekmi. Šī darba grupa secināja, ka, piegādes ķēdes ietvaros samazinot informatīvo nelīdzsvarotību, tiktu pozitīvi ietekmēta konkurence un jo īpaši mazie ražotāji.
Sadarbība un ekspertu padomi
Jaunās regulas ietvaros Komisija apspriedīsies ar ES valstīm, ieinteresētajām personām un neatkarīgiem ekspertiem, lai uzraudzītu regulas piemērošanu, labu praksi un jaunākās norises tirgus caurskatāmības jomā. Regula arī tiks izskatīta lauksaimniecības tirgu kopīgās organizācijas komitejas kārtējā darba ietvaros.
Lauksaimniecības tirgus caurskatāmības digitalizācija
Komisija ir publicējusi ziņojumu par to, kā tehnoloģijas veicina labāku tirgus caurskatāmību. Šis ziņojums parāda, kā jauni tehnoloģiski risinājumi varētu ievērojami uzlabot informāciju par ES agropārtikas tirgiem. Uzlabojumi būtu iespējami šādās jomās:
- savākto datu aktualitāte un kvalitāte;
- administratīvā sloga samazināšana un izmaksas, kas saistītas ar datu vākšanu un validēšanu.
Tomēr šādiem uzlabojumiem ir nepieciešama cieša koordinācija starp Komisiju un visām ES valstīm un ievērojami ieguldījumi tehnoloģijās. Ir vajadzīgi arī papildu pūliņi, lai ieviestu uzticamus mehānismus datu kvalitātes pārvaldībai un kopīgošanai agropārtikas nozarē un ar citām nozarēm.
Dokumenti
- 2022. GADA 8. DECEMBRIS
- 2022. GADA 8. DECEMBRIS
- 2022. GADA 8. DECEMBRIS
- 2020. GADA 19. NOVEMBRIS
- 2020. GADA 19. NOVEMBRIS
- 2020. GADA 19. NOVEMBRIS
- 2020. GADA 19. NOVEMBRIS
Līdzīgas saites
Eiropas Savienības politika attiecībā uz ražotāju un starpnozaru organizācijām
Eiropas Komisija nostiprina lauksaimnieku pozīcijas pārtikas piegādes ķēdē.