Miért fontos a piacok átláthatósága?
A piaci átláthatóság hiánya és az információs aszimmetria ronthatja a piacok hatékonyságát, és aránytalan előnyökhöz juttathatja azokat, akik pontosabb adatokkal rendelkeznek. Az EU ezért árazási és egyéb piaci információkat nyújt számos mezőgazdasági árucikkről.
Bár az EU átfogó tájékoztatást nyújt a mezőgazdasági termelői és fogyasztói árakról, az élelmiszer-ellátási lánc közbenső szakaszaiban alkalmazott árakról viszonylag kevés információ áll rendelkezésre.
Az információszolgáltatás javítása e közbenső szakaszokban növeli a piac hatékonyságát, hiszen a piaci szereplők jobb üzleti döntéseket tudnak hozni, az érdekelt felek pedig jobban megbízhatnak egymásban az élelmiszer-ellátási lánc minden egyes szakaszában. Az európai élelmiszergyártók világpiaci versenyben való sikeres részvételéhez ugyancsak kulcsfontosságú, hogy e gyártók idejében és könnyen tájékozódhassanak a piaci fejleményekről. Az információszolgáltatás különösen előnyös lehet a kisebb piaci szereplők számára, akiknek nincs lehetőségük magánforrásokon keresztül hozzájutni ezekhez az információkhoz.
2019. október 1-jén az Európai Bizottság új szabályozási intézkedéseket fogadott el az agrár-élelmiszeripari ellátási lánc piaci átláthatóságának növelése érdekében.
Piaci átláthatóság a gyakorlatban
A rendelet a hús-, a tojás-, a tejtermék-, a gyümölcs- és zöldségipari ágazatra, valamint a szántóföldi növények, a cukor és az olívaolaj ágazatára terjed ki.
A rendelet a jelenlegi adatgyűjtési rendszerekre és eljárásokra épül, ám a hatóköre szélesebb: új információk nyújtását írja elő az élelmiszer-ellátási lánc későbbi szakaszairól.
Az adatok lehetővé teszik a gazdasági szereplők, köztük a mezőgazdasági termelők és termelői szervezetek, valamint a kis- és középvállalkozások számára, hogy figyelemmel kísérjék a piaci trendeket az ellátási lánc különböző szakaszaiban, és felmérjék azok hatását.
Az árakra és a piacokra vonatkozó adatok gyűjtése az egyes uniós országok feladata. Az adminisztratív terhek csökkentése érdekében azonban a Bizottság azt ajánlja a tagállamoknak, hogy az adatszolgáltatás ne terjedjen ki a kis- és középvállalkozásokra. Az uniós országok közlik az adatokat a Bizottsággal, amely a nyilvánosság rendelkezésére bocsátja azokat az agrár-élelmiszeripari információs portálon és az uniós piaci megfigyelőközpontokon keresztül. Elengedhetetlen, hogy a tagállamok által szolgáltatott információk pontosak és időszerűek legyenek. A Bizottság összeállított egy dokumentumot, amelyben választ ad a piac átláthatóságával kapcsolatos, leggyakrabban felmerülő kérdésekre.
Gazdasági elemzés és nyilvános konzultáció
A konzultációs folyamat állomásainak időrendi áttekintése
- 2019. október
Bizottsági szolgálati munkadokumentum: A piac átláthatósága az EU élelmiszer-ellátási láncában (a Bizottság gazdasági elemzése), amely a Bizottság (EU) 2019/1746 végrehajtási rendeletét kíséri
- 2019. februárAz érdekelt felek konferenciája: A piac átláthatósága az EU élelmiszer-ellátási láncában
A Bizottság bemutatta gazdasági elemzésének eredményeit az érdekelt feleknek, és ismertette azokat a megoldási lehetőségeket, amelyek révén javítani lehet a piac átláthatóságát az élelmiszer-ellátási láncban. A konferencia azt a célt szolgálta, hogy a Bizottság kikérje az érdekeltek véleményét, észrevételeit és javaslatait, mielőtt további intézkedéseket hoz a kérdéses területen.
- 2018. szeptemberA KAP-pal kapcsolatos horizontális kérdésekkel foglalkozó szakértői csoport és a KAP-ról folytatott civil párbeszédben részt vevő csoport munkaértekezlete
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság összehívta az uniós országok küldötteit (a KAP-pal kapcsolatos horizontális kérdésekkel foglalkozó szakértői csoportot) és az érdekelt szervezetek képviselőit (a KAP-ról folytatott civil párbeszédben részt vevő csoportot), hogy áttekintsék a piac átláthatóságát biztosító rendszer erősségeit és gyenge pontjait, és megvitassák, szükséges-e javítani az átláthatóságot az ágazati élelmiszer-ellátási láncok mentén.
- 2018. májusA Közös Kutatóközpont és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság szakértőinek munkaértekezlete
A Közös Kutatóközpont és az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága munkaértekezletet szervezett tudományos szakemberek, ágazati szakértők, valamint tagállami és nemzetközi szervezetek képviselői számára. A rendezvény azt a célt szolgálta, hogy a résztvevők felmérjék, milyen léptékű és jellegű uniós intézkedésekkel lehet a piaci átláthatóságot növelve javítani az ágazati élelmiszerláncok működését.
- 2017. augusztus
Az élelmiszer-ellátási lánc javítását célzó kezdeményezésről folytatott konzultáció három uniós felmérésből állt. A konzultációban minden polgár és szervezet részt vehetett.
- 2017. július
A bevezető hatásvizsgálat azt vizsgálta, milyen lehetséges válaszintézkedéseket hozhat a Bizottság a piac átláthatóságának növelése érdekében, majd áttekintette, hogy az egyes válaszintézkedések milyen gazdasági, társadalmi, illetve több területet átfogó kérdéseket vethetnek fel.
A mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport
A piaci átláthatóságról szóló rendelet a mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport ajánlásai nyomán született. E független szakértői csoport feladata az volt, hogy feltárja, hogyan lehetne erősíteni a termelők pozícióját az agrár-élelmiszeripari piacokon. A munkacsoport arra a következtetésre jutott, hogy az ellátási láncon belüli információs egyensúlyhiány visszaszorítása kedvező hatással lenne a versenyre és különösen a kisebb termelők helyzetére.
Együttműködés, szakértői vélemények
Az új rendelet értelmében a Bizottság konzultálni fog az uniós országokkal, az érdekelt felekkel és független szakértőkkel, hogy ily módon figyelemmel kövesse a rendelet végrehajtását, valamint a piaci átláthatósággal kapcsolatos bevált módszereket és új fejleményeket. Mindezt a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság rendes munkájának keretében is megvitatják.
A digitalizáció szerepe a mezőgazdasági piacok átláthatóságában
A Bizottság jelentést tett közzé arról, hogy a technológia hogyan járul hozzá a piacok átláthatóságának növeléséhez. A jelentés bemutatja, hogy az új technológiai megoldások nagymértékben hozzájárulhatnak az uniós agrár-élelmiszeripari piacokkal kapcsolatos tájékoztatás javításához. A jelentésben elemzett szempontok kiterjednek azokra a lehetséges pozitív változásokra, amelyek
- a gyűjtött adatok időszerűsége és minősége,
- valamint az adatgyűjtéssel és -validálással kapcsolatos adminisztratív terhek és költségek csökkentése terén érhetők el.
Mindezek megvalósításához azonban a Bizottság és valamennyi uniós ország közötti szoros koordinációra, valamint jelentős technológiai beruházásokra van szükség. A tájékoztatás javítása emellett további erőfeszítéseket igényel annak érdekében, hogy megbízható adatkormányzási és adatmegosztási mechanizmusok jöjjenek létre mind az agrár-élelmiszeripari ágazaton belül, mind más ágazatokkal.
Dokumentumok
- 2022. DECEMBER 8.
- 2022. DECEMBER 8.
- 2022. DECEMBER 8.
- 2020. NOVEMBER 19.
- 2020. NOVEMBER 19.
- 2020. NOVEMBER 19.
- 2020. NOVEMBER 19.
Kapcsolódó linkek
Az Európai Unió termelői és szakmaközi szervezetekkel kapcsolatos politikája
Az Európai Bizottság megerősíti a mezőgazdasági termelők helyzetét az élelmiszer-ellátási láncban.