Cíle v oblasti transparentnosti trhu
Vinou nedostatečné transparentnosti trhu a informační asymetrie jsou trhy neefektivní. Účastníci, kteří mají přístup k nejpřesnějším údajům, získávají neadekvátní moc. Právě to jsou důvody, proč EU v současné době poskytuje k celé řadě zemědělských komodit cenové a další tržní informace.
EU sice poskytuje velké množství informací o zemědělských produkčních a spotřebitelských cenách, nicméně informací o cenách v mezifázích potravinového řetězce není k dispozici dostatek.
Takové informace by přitom zvýšily efektivnost trhu, protože by se díky nim zkvalitnilo obchodní rozhodování a zvýšila důvěra mezi účastníky jednotlivých stupňů dodavatelského řetězce. Snadný a včasný přístup k informacím o vývoji na trhu je rovněž klíčem k tomu, aby evropští výrobci potravin mohli účinně soutěžit na světových trzích. To bude přínosné zejména pro menší hospodářské subjekty, které nemají přístup k těmto informacím ze soukromých zdrojů.
Dne 1. října 2019 přijala Evropská komise nová regulační opatření, která mají transparentnost trhu v zemědělsko-potravinářském řetězci zvýšit.
Transparentnost trhu v praxi
Nařízení se týká odvětví masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny, plodin na orné půdě, cukru a olivového oleje.
Rozšiřuje oblast působnosti stávajících systémů a postupů shromažďování údajů a poskytuje nové informace o navazujících fázích potravinového řetězce.
Informace pomohou všem hospodářským subjektům – zemědělcům a jejich organizacím producentů i malým a středním podnikům – sledovat, jaké tendence trh ovlivňují, a vyhodnotit jejich důsledky.
Za sběr údajů o ceně a trhu odpovídají jednotlivé země EU. Evropská komise doporučuje, aby členské státy při sběru dat zvolily co nejhospodárnější přístup a aby se v zájmu snižování administrativní zátěže nezaměřovaly na malé a střední podniky. Jednotlivé státy EU sdělí údaje Komisi, která je následně zpřístupní na svém portálu zemědělsko-potravinářských údajů a prostřednictvím středisek EU pro sledování trhu. Je při tom nezbytné, aby země Unie poskytovaly informace přesně a včas. Řada běžných dotazů týkajících se transparentnosti trhu je obsažena v dokumentu Komise shrnujícím časté otázky.
Hospodářská analýza a veřejná konzultace
Harmonogram konzultace
- říjen 2019
pracovní dokument útvarů Komise o transparentnosti trhu v potravinářském dodavatelském řetězci v EU (ekonomická analýza Evropské komise) – průvodní k prováděcímu nařízení EU 2019/1746
- únor 2019konference zúčastněných stran o transparentnosti trhu v potravinovém řetězci
Evropská komise zúčastněným stranám prezentovala výsledky své hospodářské analýzy spolu s možností, jak zlepšit transparentnost trhu v potravinovém řetězci. Cílem konference bylo získat zpětnou vazbu od zúčastněných stran před přijetím dalších kroků.
- září 2018odborná skupina pro horizontální otázky týkající se SZP a seminář skupiny pro občanský dialog
Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova sezvalo delegáty členských států EU (expertní skupina pro horizontální otázky týkající se společné zemědělské politiky) a organizace zúčastněných stran (skupina pro občanský dialog o společné zemědělské politice), aby projednali silné a slabé stránky stávajícího systému transparentnosti trhu a prodiskutovali, co je potřeba zlepšit v rámci odvětvových potravinových dodavatelských řetězců.
- květen 2018seminář odborníků ze Společného výzkumného střediska a GŘ pro zemědělství
Společné výzkumné středisko (JRC) a Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise uspořádaly seminář s akademickými pracovníky, odborníky z daného odvětví a vnitrostátními a mezinárodními organizacemi. Cílem bylo posoudit rozsah a povahu opatření EU ke zlepšení fungování odvětvových potravinových řetězců prostřednictvím zvýšené transparentnosti trhu.
- srpen 2017
Konzultace, která se týkala iniciativy ohledně zlepšení potravinového dodavatelského řetězce, zahrnovala tři průzkumy EU. Zúčastnit se mohli všichni občané a organizace.
- červenec 2017
V počátečním posouzení dopadů byly zváženy možné varianty opatření, které by Komise mohla přijmout za účelem zvýšení transparentnosti trhu. Poté se zabývala hospodářskými, sociálními a průřezovými otázkami, které mohou jednotlivé varianty vyvolat.
Pracovní skupina pro zemědělské trhy
Nařízení o transparentnosti trhu bylo reakcí na doporučení pracovní skupiny pro zemědělské trhy, skupiny nezávislých odborníků, která byla zřízena s cílem najít způsoby, jak zlepšit pozici producentů v zemědělsko-potravinářském odvětví. Skupina dospěla k závěru, že pozitivní dopad na hospodářskou soutěž, a zejména na menší producenty, by mělo, pokud by se podařilo zredukovat informační nerovnováhu.
Spolupráce a odborné poradenství
Nové nařízení také stanoví, že Evropská komise má konzultovat členské státy EU, zúčastněné strany a nezávislé odborníky s cílem sledovat jeho uplatňování, osvědčené postupy a nový vývoj v oblasti transparentnosti trhu. Nařízení se rovněž bude projednávat v rámci pravidelné činnosti Výboru pro společnou organizaci zemědělských trhů.
Digitalizace v oblasti transparentnosti zemědělského trhu
Evropská komise zveřejnila zprávu o tom, jak technologie přispívají k lepší transparentnosti trhu. Zpráva ukazuje, jak by nová technologická řešení mohla výrazně přispět ke zlepšení šíření informací o zemědělsko-potravinářských trzích v EU. Zkoumaná hlediska zahrnují možná zlepšení:
- týkající se včasnosti i kvality shromažďovaných údajů
- ke snížení administrativní zátěže a nákladů spojených se sběrem a validací údajů.
Tato zlepšení však vyžadují úzkou koordinaci mezi Evropskou komisí a všemi zeměmi EU a značné investice do technologií. Vyžadují rovněž další úsilí při rozvoji spolehlivých mechanismů správy a sdílení údajů v rámci zemědělsko-potravinářského odvětví a také s dalšími odvětvími.
Dokumenty
- 8. PROSINCE 2022
- 8. PROSINCE 2022
- 8. PROSINCE 2022
- 19. LISTOPADU 2020
- 19. LISTOPADU 2020
- 19. LISTOPADU 2020
- 19. LISTOPADU 2020
Související odkazy
Politika Evropské unie voblasti organizací producentů amezioborových organizací
Evropské komisi jde o silnější pozici zemědělců v potravinovém řetězci.