Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Zdravá pôda

Spoločná poľnohospodárska politika zabezpečuje dodržiavanie pravidiel na ochranu pôdy a nabáda poľnohospodárov, aby podnikli ďalšie kroky na zlepšenie obhospodarovania pôdy.

Pôda a poľnohospodárstvo v EÚ

Poľnohospodárska pôda tvorí približne 50 % rozlohy EÚ. Poľnohospodárstvo tak úzko súvisí so zdravím pôdy. Pôdy v EÚ sa však týkajú mnohé výzvy vrátane erózie, degradácie a dezertifikácie, ako aj pokles organickej hmoty a strata biodiverzity.

Mnoho problémov ohrozujúcich zdravie pôdy súvisí s poľnohospodárstvom a tlakom na uspokojenie rastúceho dopytu po potravinách. Patria medzi ne:

  • degradácia a úpadok spôsobené intenzívnymi praktikami,
  • zhutňovanie v dôsledku ťažkých strojov a nevhodných agronomických postupov obrábania pôdy,
  • poškodzovanie biodiverzity spôsobené monokultúrami a inými postupmi využívania pôdy a jej obhospodarovania,
  • znečistenie chemickými látkami (napr. pesticídmi, ťažkými kovmi, farmaceutickými výrobkami, plastmi atď.),
  • opúšťanie a zanedbávanie pôdy.

S cieľom riešiť tieto výzvy SPP zabezpečuje, aby bolo poľnohospodárstvo v súlade s politikami EÚ na ochranu pôdy, ako sa uvádza v súčasnej tematickej stratégii na ochranu pôdy. Udržateľné obhospodarovanie pôdy je nevyhnutné aj pre mnohé stratégie a priority Európskej zelenej dohody, ako sú:

Opatrenia v rámci SPP

Cieľom SPP je prostredníctvom rôznych pravidiel a opatrení chrániť úlohu pôdy v rámci udržateľných poľnohospodárskych systémov v EÚ a umožniť poľnohospodárom

  • zásobovať spoločnosť bezpečnými, zdravými a udržateľne vyrobenými potravinami,
  • mať stabilný a spravodlivý príjem zohľadňujúci dodatočné verejné statky, ktoré vytvárajú,
  • chrániť prírodné zdroje, posilňovať biodiverzitu a prispievať k boju proti zmene klímy.

Kondicionalita

Podľa pravidiel kondicionality platby všetkých príjemcov v rámci SPP podmienené splnením súboru povinných požiadaviek na hospodárenie (SMR) a dobrým poľnohospodárskym a environmentálnym stavom. Medzi pravidlá kondicionality, ktoré majú osobitný význam pre pôdu, patria:

  • minimálne pokrytie pôdy,
  • minimálne obhospodarovanie pôdy s cieľom obmedziť eróziu,
  • zachovanie organickej hmoty v pôde.

Rozvoj vidieka

Rozvoj vidieka (tzv. druhý pilier SPP) zahŕňa osobitnú oblasť záujmu týkajúcu sa pôdy, ktorá sa zameriava na prevenciu erózie a zlepšenie obhospodarovania.

Krajiny EÚ môžu vo svojich programoch rozvoja vidieka prispieť k tejto oblasti záujmu prostredníctvom agroenvironmentálno-klimatických opatrení, v rámci ktorých sa poľnohospodári zaväzujú uplatňovať postupy obhospodarovania, ktoré chránia a zveľaďujú pôdu.

    S cieľom podporiť udržateľné obhospodarovanie pôdy môžu krajiny EÚ realizovať niekoľko ďalších opatrení v oblasti rozvoja vidieka:

    • opatrenia na podporu ekologického poľnohospodárstva pomáhajú chrániť zdravie pôdy a biodiverzitu,
    • opatrenia na podporu rozvoja lesného hospodárstva sú účinné proti erózii pôdy,
    • investičné opatrenia možno použiť na financovanie strojov pre konzervačné obrábanie pôdy – na účely minimalizácie rozpadu pôdy a zachovanie vysokej úrovne pokrytia pôdy na jeseň a v zime, čím by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov, znížiť erózia a vybudovať organická hmota v pôde,
    • opatrenia na podporu prenosu znalostí, poradenských služieb a spolupráce môžu poľnohospodárom pomôcť riešiť rôzne hrozby týkajúce sa pôdy, ako sú erózia, acidifikácia alebo strata organickej hmoty, a podporiť prijatie udržateľných postupov obhospodarovania pôdy, ktoré sú prispôsobené miestnym agroekologickým a poľnohospodárskym podmienkam.

    Európska sieť pre rozvoj vidieka takisto uľahčuje výmenu nápadov a osvedčených postupov prostredníctvom tematických oblastí týkajúcich sa efektívneho využívania zdrojov a hospodárenia s vodou a pôdou.

    SPP na roky 2023 – 2027

    SPP na roky 2023 – 2027 nadobudla účinnosť 1. januára 2023. V súlade s cieľmi Európskej zelenej dohody kladie ešte väčší dôraz na zlepšenie zdravia pôdy.

    Špecifické ciele SPP

    SPP na roky 2023 – 2027 je založená na desiatich špecifických cieľoch. Trvalo udržateľné obhospodarovanie pôdy je kľúčovou zložkou viacerých cieľov, a to najmä tých, ktoré sa týkajú krajiny a biodiverzity, prírodných zdrojov a opatrení v oblasti klímy.

    Strategické plány SPP

    Krajiny EÚ majú vo svojich strategických plánoch SPP väčšiu flexibilitu pri navrhovaní intervencií, ktoré slúžia na riešenie najnaliehavejších výziev týkajúcich sa ich pôdy a ktoré sú zároveň príspevkom k plneniu spoločných cieľov EÚ.

    Nová ekologizačná architektúra

    Nová ekologizačná architektúra SPP na roky 2023 – 2027 zahŕňa prísnejšie pravidlá a ponúka viac príležitostí pre ekologické poľnohospodárstvo. Napríklad značná časť rozpočtu SPP na roky 2023 – 2027 je vyčlenená na ekologické režimy, ktorými možno podporovať dobrovoľné postupy poľnohospodárov. Komisia v januári 2021 uverejnila orientačný zoznam ekologických režimov vrátane niekoľkých postupov prospešných pre pôdu.

    Nástroj udržateľnosti poľnohospodárskeho podniku pre živiny

    Nová SPP na roky 2023 – 2027 zahŕňa používanie nástroja udržateľnosti poľnohospodárskeho podniku pre živiny (FaST) poľnohospodármi. Prostredníctvom nástroja FaST sa bude poľnohospodárom poskytovať poradenstvo v oblasti používania hnojív, ktoré zohľadňuje aktuálne požiadavky týkajúce sa plodín a zabezpečuje súlad s existujúcimi právnymi predpismi o používaní hnojív. Tento nový nástroj podporí optimalizáciu používania hnojív, čo bude mať pozitívny vplyv na hospodárstvo a životné prostredie. Zároveň prispeje k digitalizácii poľnohospodárstva formou zvýšenia zručností poľnohospodárov, pokiaľ ide o používanie digitálnych nástrojov.

    Monitorovanie pokroku

    Prostredníctvom spoločného rámca pre monitorovanie a hodnotenie (CMEF) Komisia zhromažďuje širokú škálu ukazovateľov na meranie pokroku SPP pri dosahovaní jej politických cieľov. Portál Komisie pre agropotravinové údaje obsahuje prehľad kľúčových ukazovateľov týkajúcich sa pôdy, v rámci ktorého sú zobrazené niektoré najrelevantnejšie ukazovatele týkajúce sa pôdy.

    CMEF poskytuje aj rámec pre hodnotenia a externé štúdie. V novembri 2020 Komisia uverejnila nezávislú štúdiu o vplyve SPP na udržateľné obhospodarovanie pôdy, ktorú vypracovala Alliance Environement GEIE.

    SPP na roky 2023 – 2027 zahŕňa aj posilnený rámec pre monitorovanie a hodnotenie výkonnosti, ktorý povedie k väčšej zodpovednosti a umožní prechod na realizačný model založený na výkonnosti.

    Poznatky, výskum a inovácie

    Rozvoj znalostí, výskumu a inovácií má zásadný význam pre podporu možností udržateľného obhospodarovania pôdy.

    Poľnohospodársky poradenský systém poskytuje poľnohospodárom poradenstvo o tom, ako majú vo svojich poľnohospodárskych podnikoch realizovať udržateľné obhospodarovanie pôdy, dodržiavať pravidlá ochrany pôdy, využívať podporu dostupnú v rámci rozvoja vidieka či šíriť poznatky o nových metódach a technológiách.

    Výskum a inovácie

    Komisia podporuje aj výskum a inovácie s cieľom lepšie pochopiť vplyv poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na pôdu, ako aj vyvinúť nové techniky a technológie schopné zlepšiť výrobné systémy na zvýšenie kvality pôdy. Komisia konkrétne navrhuje nové prístupy k výskumu a inováciám v kombinácii so vzdelávaním, odbornou prípravou, investíciami a ukážkou osvedčených postupov s využitím projektov tzv. živých laboratórií a vlajkových projektov prostredníctvom misie programu Horizont Európa „Dohoda o pôde pre Európu“.

    Európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť

    Európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť (EIP-AGRI) zostáva kľúčovým nástrojom budúcej SPP na podporu vytvárania, testovania a šírenia inovačných riešení vďaka práci operačných skupín. Tieto operačné skupiny spájajú poľnohospodárov, lesníkov, výskumných pracovníkov, poradcov, podniky a environmentálne mimovládne organizácie s cieľom spolupracovať na inovačných projektoch v rámci poľnohospodárstva a iných činností súvisiacich s poľnohospodárstvom a vidieckymi oblasťami.

    Výskum v akcii: digitalizácia

    Image: a farmer analysing soil health with a digital device

    Digitalizácia môže poľnohospodárom umožniť zvýšiť úrodnosť pôdy a znížiť znečistenie formou podpory lepších systémov obhospodarovania. Napríklad presné poľnohospodárstvo využíva digitálne monitorovanie polohy na cielenú aplikáciu živín a pesticídov, zatiaľ čo satelitné navádzacie systémy umožňujú využívanie trvalých ciest, čo je známe ako riadený pohyb strojov. Pri zníženej hutnosti vrchnej vrstvy pôdy sa zlepšuje vodný a vzduchový režim v pôde, vďaka čomu sú výnosy počas období sucha a silných dažďov stabilnejšie.