A Piranska sol OEM sót a Földközi-tenger legészakibb sótelepein állítják elő, hétszáz éve ugyanazzal a technikával.
A tisztaságáról és hófehér színéről ismert pirani só (Piranska sol) más sófajtáknál könnyebb és ízletesebb, továbbá mentes mindenfajta agyaglerakódástól. A sólepárlás a történelem során mindig is fontos gazdasági tevékenységnek számított a szlovén partvidéken.

A termék eredete
A pirani sólepárlók első írásos említése 804-ből való. Ekkor a térség pár kisebb sólepárlója szerzetesrendek tulajdonában állt. Piran városának alapító okirata 1274-ben szabályozta a sólepárló telepeket, és hangsúlyozta a város jogát a sótermeléshez és -kereskedelemhez.
1358-ban a pirani statútum kimondta, hogy a sólepárló telepeket át kell alakítani, mert az agyagtartalmuk barnára színezi a sót. Ekkor kezdték el használni a „petolát”, azaz az algából és ásványokból álló természetes fenékréteget, amelynek a pirani só a színét és a minőségét köszönheti.
A pirani sókitermelők használni kezdték a „petolát”, amihez a Pag szigetén dolgozó sómunkások nyújtottak segítséget. Az így kinyert só sokkal tisztább és fehérebb volt. Ekkor született meg az a sókitermelési gyakorlat, ami a mai napig fennmaradt.
A pirani sólepárló telepek háromszáz évig tartó virágzását a 18. század elején hanyatlás követte, mert a régió stabilitása megingott. A hanyatlás akkor ért véget, amikor a sótelepek osztrák-magyar közigazgatás alá kerültek. A hatóságok ekkor megszüntették a termelési korlátozásokat, megemelték a só árát és felvásárlási kötelezettséget vezettek be az előállított só teljes mennyiségére. Ezek az intézkedések visszaállították a sólepárlók egykori dicsőségét.
Az Osztrák-Magyar Monarchia összeomlását követően a 20. század továbbra is mozgalmas időszak volt a sótelepek történetében, amelyek először olasz, majd jugoszláv, 1991-től pedig (Szlovénia függetlenné válása után) szlovén fennhatóság alá kerültek.
A Piranska sol 2014-ben oltalom alatt álló eredetmegjelölésben (OEM) részesült, köszönhetően sajátos jellemzőinek és hagyományos előállítási módszereinek.
Előállítás
A Piranska sol előállításának minden lépése a szlovén tengerparton található Sečovlje Salina tájvédelmi körzetben és a strunjani természetvédelmi területen történik, amelyek Piran és Izola községhez tartoznak.
A Piranska sol OEM fő jellemzője, hogy szinte kizárólag kézzel állítják elő, ugyanazokkal a technológiákkal, amelyeket már hétszáz éve használnak, és amelyeknek fő eleme a fent említett „petola” nevű fenékréteg. A „petola” egy egycentiméter vastag, mesterségesen létrehozott és hagyományos faeszközökkel gondozott kéreg, amely cianobaktériumokat, gipszet, karbonátokat és kisebb arányban agyagot tartalmaz.
Két funkciót lát el: először is megakadályozza, hogy a só az alatta lévő tengeri iszappal keveredve beszennyeződjön és elszíneződjön, másodszor pedig biológiai szűrőként működve meggátolja, hogy a nehézfémrészecskék beépüljenek a sókristályokba.
A sót minden nap kézzel, a „gavero” nevű hagyományos fagereblyével halmozzák kupacokba. A mindennapos átgereblyézésnek köszönhetően a sókristályok nem alkotnak olyan vastag, kemény réteget, ami a géppel betakarított tengeri sóra jellemző.
Az eredmény egy olyan sókristály, amely magában tartja az eredeti tengervíz egy részét, könnyebb, finomabb és gyorsabban feloldódik. Előállítása során a pirani sót nem finomítják vagy mossák át, ezért ásványianyag-összetétele természetesen kiegyensúlyozott, és adalékanyagot nem tartalmaz.
A tengeri só előállításához a történelem során mindig is medencéket használtak, amelyből a vizet fokozatosan elpárologtatták. A fő különbség a Földközi-tenger egyes sótelepei között a só összegyűjtésére és betakarítására használt módszer, amely a régió mikroklímájától függ.
Kedvező éghajlat esetén folyamatos kristályosítási eljárást lehet alkalmazni. Piranban az időjárás azonban változékony: nyáron zivatarok és heves esőzések alakulhatnak ki, ami miatt a sót naponta be kell takarítani. A Piranska sol OEM sót a mindennapos betakarítás és a „petola” fenékréteg használata emeli ki Európa és a világ többi sója közül.
A pirani só előállítása mindig is összhangban állt a környezettel, növelve a régió természeti és kulturális értékét.
További információk
Piranska sol OEM – jogi és technikai előírások