Výdaje na SZP v rámci celkových výdajů EU
Tento graf znázorňuje vývoj výdajů na společnou zemědělskou politiku (SZP) v průběhu let jako podíl rozpočtu EU. Tento podíl se za posledních 40 let snížil z 73,2 % v roce 1980 na přibližně 24,6 % v roce 2023. Tento pokles pokračuje i po postupném rozšiřování EU.
Klesající trend podílu SZP na výdajích EU je způsoben především reformami SZP a rostoucím podílem ostatních politických opatření Unie na výdajích EU. Výraznější snížení od roku 2021 souvisí s dodatečnými celkovými výdaji EU na nástroj na podporu oživení NextGenerationEU.
listopad 2024 – zdroje: výdaje na SZP: Evropská komise, Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (finanční zpráva); výdaje EU: Evropská komise, Generální ředitelství pro rozpočet
Výdaje na SZP a reforma SZP
Tento graf znázorňuje vývoj výdajů na SZP a změny této politiky.
- V 80. letech 20. století se výdaje na SZP týkaly především cenové podpory prostřednictvím tržních mechanismů (veřejné nákupy, označované též jako intervence, a vývozní subvence), které se do konce desetiletí zvýšily v důsledku zemědělských přebytků.
- V rámci reformy SZP, která proběhla roku 1992, se snížila podpora tržních cen a nahradila ji podpora výrobců v podobě tzv. přímých plateb. Zvýšily se také výdaje na opatření pro rozvoj venkova.
- V reformním procesu se pokračovalo i v rámci Agendy 2000. Jako druhý pilíř byla zavedena politika rozvoje venkova.
- Po reformě z roku 2003 byla většina přímých plateb oddělena od současné produkce, neboť vycházely z historických příjmů zemědělců. Výdaje na rozvoj venkova nadále rostly.
- Kontrolou stavu z roku 2008 se pokračovalo v reformě SZP a dalším snižování podpory trhu.
- Reformy z roku 2013 a 2023 zachovaly zaměření na trh a zároveň posílily vazbu mezi oddělenou přímou podporou a opatřeními v oblasti životního prostředí a klimatu.
- Navzdory postupným rozšířením EU se celkové výdaje na SZP jako podíl hrubého domácího produktu (HDP) ve skutečnosti snížily z 0,54 % v 90. letech 20. století na 0,36 % v roce 2023. Odchod Spojeného království z Unie vedl v roce 2021 k relativnímu nárůstu na 0,38 % HDP EU.
listopad 2024 – zdroje: výdaje na SZP: Evropská komise, Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (finanční zpráva); rozpočet na rok 2024: Generální ředitelství pro rozpočet; HDP: Eurostat; roční výdaje v běžných cenách
*2024: rozpočtové částky
Výdaje na SZP a reforma SZP po roce 2013
Tento graf znázorňuje vývoj výdajů na SZP od roku 1980.
- Od roku 2015 zahrnují přímé platby jak povinné, tak nepovinné režimy v závislosti na volbě dané země EU.
- Zastíněné plochy v grafu zdůrazňují zaměření na udržitelnost životního prostředí. Představují ekologické platby (2015–2023) a ekoschémata (2024) a také podíl finančního krytí na rozvoji venkova vyhrazený na opatření v oblasti životního prostředí a klimatu.
- Výdaje na další podporu trhu v posledních několika letech zahrnují zejména výdaje na vnitrostátní programy v oblasti vína, organizace producentů v odvětví ovoce a zeleniny, projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol, propagaci zemědělsko-potravinářských produktů a včelařství.
listopad 2024 – 1980–2023: skutečné výdaje –
zdroje: výdaje na SZP za poslední roky: Evropská komise, Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (finanční zpráva); rozpočet na rok 2024: Generální ředitelství pro rozpočet; HDP: Eurostat a Global Insight
*2024: rozpočtové částky
Podíl přímých plateb a celkových dotací na příjmech ze zemědělské činnosti na výrobní faktor (průměr za období 2018–2022)
Příjem ze zemědělské činnosti na výrobní faktor představuje příjem ze zemědělství, který se používá k zaplacení:
- vypůjčených/pronajatých výrobních faktorů (kapitál, mzdy a nájemné za půdu)
- a vlastních výrobních faktorů (vlastní pracovní síla, kapitál a půda).
Tato koncepce příjmů je vhodná pro hodnocení dopadu změn v úrovni veřejné podpory (tj. přímých plateb) na schopnost zemědělců vracet vložený kapitál, vyplácet mzdy, platit nájemné a odměňovat vlastní výrobní faktory. Tento ukazatel příjmů umožňuje srovnání, neboť podíl vlastních a vnějších výrobních faktorů se v jednotlivých zemích EU často značně liší.
Je třeba poznamenat toto:
- Mnoho výrobců v EU je do značné míry závislých na veřejné podpoře (např. přímé platby, fondy pro rozvoj venkova). Průměrný podíl přímých plateb v EU na příjmech ze zemědělské činnosti na výrobní faktor v letech 2018–2022 činil 23 %. Tím se však zakrývají značné rozdíly mezi zeměmi EU – od 20 % či méně v Itálii, na Kypru, Maltě, v Nizozemsku a Španělsku až po více než 40 % v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a na Slovensku. Při zohlednění všech dotací dosáhla celková podpora zemědělských příjmů ze strany EU v průměru 33 % v celé Unii.
- Tyto velké rozdíly v podílu veřejné podpory zemědělských příjmů odrážejí současné rozdělování podpory v jednotlivých zemích EU (zejména na základě rozdílů ve struktuře zemědělských podniků v každé z nich). Odráží se v tom také specializace zemí EU na různá odvětví a rozdíly v konkurenceschopnosti zemědělství v celé Unii.
listopad 2024 – zdroje: výdaje na SZP: Evropská komise, Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (finanční zpráva), včetně plateb z nástroje NextGenerationEU na období 2021–2022
Související odkazy
Prezentace hlavních ekonomických a zemědělských dat za každou zemi EU.
Factsheets on EU countries agri-food trade with the world, individual countries and selected regions.