Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Ekoschémata

Udržitelné využívání půdy, odměňování zemědělců za péči klima, krajinu, životní prostředí a za dobré životní podmínky zvířat.

Ekoschémata – přehled 

Ekoschémata, jeden z nových prvků společné zemědělské politiky (SZP) na období 2023–2027, motivují zemědělce, aby zaváděli postupy obhospodařování, které minimalizují negativní dopad zemědělství na životní prostředí a klima, a pomáhají jim posunout se k udržitelnějším modelům zemědělství.  

Ekoschémata podporují zemědělce, kteří začnou uplatňovat nebo již dodržují zemědělské postupy přispívající k plnění cílů EU v oblasti životního prostředí a klimatu. Unie odměňuje prostřednictvím ekoschémat zemědělce za to, že chrání přírodní zdroje a poskytují veřejné statky, z nichž má sice veřejnost užitek, ale do tržních cen se to nijak nepromítá.

Tento nový mechanismus se zaměřuje na společný seznam akčních oblastí, které byly stanoveny na úrovni EU. Lze jej využít na podporu postupů obhospodařování, jako je ekologické zemědělství, agroekologické postupy, precizní zemědělství, agrolesnictví nebo uhlíkové zemědělství, jakož i na zlepšení životních podmínek zvířat.

Na podporu v rámci ekoschémat mají nárok takové zemědělské postupy, které:

  • zahrnují činnosti související s klimatem, životním prostředím, dobrými životními podmínkami zvířat a antimikrobiální rezistencí

  • byly definovány na základě potřeb a priorit stanovených na vnitrostátní/regionální úrovni ve strategických plánech SZP jednotlivých zemí

  • si kladou za cíl dosáhnout více, než vyžadují požadavky a povinnosti stanovené podmíněností 

  • se podílejí na dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu.

Související informace 

Účel ekoschémat

Téměř jednu polovinu území Evropské unie tvoří obhospodařovaná půda. Zemědělci působí jako správci venkova: utvářejí krajinu a svou prací poskytují veřejné statky, z nichž mají všichni užitek. Jejich obživa ale také závisí na přírodních zdrojích, jako je půda a voda. Na zemědělské činnosti mají vliv klimatické jevy, stav životního prostředí, biologická rozmanitost a kvalita vody. 

SZP hraje klíčovou úlohu při řízení přechodu k udržitelnému potravinovému systému a při podpoře evropských zemědělců během tohoto procesu. Ekoschémata by měla významně přispět k této transformaci a k plnění cílů Zelené dohody. 

Související informace 

Udržitelnost životního prostředí

Strategické plány SZP

Při navrhování svých strategických plánů SZP mohly země EU přizpůsobit ekoschémata specifickým vnitrostátním potřebám v oblasti životního prostředí a klimatu. 

V období 2023–2027 má být na ekoschémata vyčleněno 25 % přímých plateb, čímž se zvyšuje atraktivnost zavádění zemědělských postupů šetrných ke klimatu a životnímu prostředí. 

I když jsou ekoschémata pro země EU povinná v tom smyslu, že je musí zahrnout do svých plánů, pro zemědělce jsou dobrovolná: 

  • roční nebo víceleté závazky: ekoschémata budou podporovat roční závazky v souladu s potřebami stanovenými v plánech SZP; země EU se však mohou rovněž rozhodnout, že přijmou závazky víceleté,

  • dvouleté „období nabývání zkušeností“: během dvouletého „období nabývání zkušeností“ (roky 2023 a 2024) může země EU v případě nižšího zájmu ze strany zemědělců, než jaký se předpokládal, vynaložit méně než 25 % za podmínky, že do konce roku 2027 tento deficit dožene. 

Právní základ 

Ekoschémata se řídí: 

  • pravidly podpory pro strategické plány, jež mají být vypracovány členskými státy v rámci společné zemědělské politiky (nařízení (EU) 2021/2115

Akce

  • Konference a summity
  • úterý 10. prosince 2024, 09:00 - čtvrtek 12. prosince 2024, 16:15 (CET)
  • Brussels, Belgium
  • Živý přenos je k dispozici