Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti v skratke

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti (CRISS) nahrádza režim redistributívnej platby uplatňovaný v období 2014 – 2022.  

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti je jedným z nástrojov spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na zabezpečenie spravodlivého prerozdelenia podpory príjmov z väčších poľnohospodárskych podnikov na menšie alebo stredné poľnohospodárske podniky. 

Spravodlivejšie rozdelenie prostriedkov je jedným z kľúčových cieľov SPP na roky 2023 – 2027. Na úrovni EÚ sa príjem na ročnú pracovnú jednotku (RPJ) v priemere zvyšuje v závislosti od fyzickej veľkosti poľnohospodárskeho podniku. Tento jav odráža predovšetkým úspory z rozsahu: čím väčší je poľnohospodársky podnik, tým nižšie sú jednotkové náklady a tým vyšší je príjem na pracovníka.  

Ciele komplementárnej redistributívnej podpory príjmu v záujme udržateľnosti

Hlavným cieľom je podporiť vyváženejšie rozdelenie podpory príjmu medzi malé a stredné poľnohospodárske podniky.

Krajiny EÚ musia na túto konkrétnu intervenciu vyčleniť aspoň 10 % svojho upraveného finančného krytia na priame platby. Majú však možnosť odchýliť sa od tejto povinnej požiadavky (napríklad tým, že na túto platbu vyčlenia nižší než minimálny požadovaný percentuálny podiel rozpočtových prostriedkov na priame platby alebo tým, že túto platbu nebudú vôbec vyplácať), ak sú schopné preukázať, že potreby prerozdeľovania prostriedkov sú dostatočne uspokojené inými nástrojmi Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

SPP podporuje vidiecke komunity a umožňuje, aby poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo zohrávali dôležitú úlohu v prospech širšej spoločnosti.

a female farmer standing in a cowshed

Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo môžu poľnohospodárom, obhospodarovateľom lesov a EÚ ako celku prinášať udržateľné hospodárske výnosy.

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti v praxi

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti je:

Krajiny EÚ majú v rámci obmedzení stanovených právnym rámcom SPP značnú flexibilitu prispôsobiť režim týchto platieb svojim potrebám v oblasti prerozdeľovania prostriedkov a štruktúre poľnohospodárskych podnikov, a to napríklad:

  • stanovením maximálnej prahovej hodnoty,

  • uplatňovaním rôznych rozmedzí hektárov,

  • stanovením rôznych jednotkových súm na rozmedzie,

  • diferenciáciou podpory podľa skupín území používaných v rámci základnej podpory príjmu v záujme udržateľnosti,

  • vylúčením väčších poľnohospodárskych podnikov, ktorých fyzická veľkosť presahuje určitú prahovú hodnotu, z nároku na komplementárnu redistributívnu podporu príjmu v záujme udržateľnosti.

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti je doplnková platba na prvé hektáre poľnohospodárom, ktorí majú nárok na základnú podporu príjmu v záujme udržateľnosti. V záujme lepšieho zacielenia tejto doplnkovej podpory a vzhľadom na rozdiely v štruktúre poľnohospodárskych podnikov v rámci EÚ môžu krajiny EÚ:

  • poskytovať doplnkovú podporu na rôzne rozmedzia hektárov a/alebo

  • diferencovať úroveň podpory podľa regiónov alebo skupín území používaných v rámci základnej podpory príjmu v záujme udržateľnosti.

Kľúčovou novinkou SPP na roky 2023 – 2027 je to, že krajiny EÚ musia vyčleniť aspoň 10 % svojich upravených finančných prostriedkov pridelených na priame platby (po presunoch medzi fondmi) na systém komplementárnej redistributívnej podpory príjmu v záujme udržateľnosti s cieľom zvýšiť platby, ktoré dostávajú menšie a stredné poľnohospodárske podniky. O výnimku z tohto pravidla možno požiadať, ak krajiny EÚ preukážu, že potreby prerozdeľovania prostriedkov sú dostatočne uspokojené prostredníctvom iných nástrojov a intervencií financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF), ako je:

Právny základ

Komplementárna redistributívna podpora príjmu v záujme udržateľnosti (CRISS) zavedená podľa nariadenia (EÚ) 2021/2115 (hlava II kapitola 2, článok 29) nahrádza redistributívnu platbu podľa nariadenia (EÚ) č. 1307/2013.

Dokumenty

21. DECEMBRA 2023
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)

Podujatia

  • Informačné dni
  • sobota 4. mája 2024, 10:00 - 18:00 (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Aktuálne informácie