Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Dodatna preraspodijeljena potpora dohotku za održivost

Objašnjenje dodatne preraspodijeljene potpore dohotku za održivost

Dodatna preraspodijeljena potpora dohotku za održivost (CRISS) zamjenjuje program za preraspodjelu plaćanja, koji se primjenjivao u razdoblju 2014. – 2022.  

CRISS je jedan od instrumenata zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) kojim se osigurava pravednost tako što se potpora dohotku preraspodjeljuje s većih na manja ili srednja poljoprivredna gospodarstva. 

Pravednija raspodjela jedan je od ključnih ciljeva ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. Na razini EU-a prihod po godišnjoj jedinici rada u prosjeku se povećava s fizičkom veličinom poljoprivrednog gospodarstva. To prvenstveno odražava ekonomiju razmjera: što je poljoprivredno gospodarstvo veće, to je niži jedinični trošak i obično veći dohodak po radniku.  

Ciljevi CRISS-a

Glavni je cilj plaćanja CRISS-a promicanje uravnoteženije raspodjele potpore dohotku malim i srednjim poljoprivrednim gospodarstvima.

Države članice toj intervenciji moraju dodijeliti najmanje 10 % prilagođene omotnice za izravna plaćanja. Međutim, one imaju mogućnost odstupanja od tog obveznog zahtjeva (na primjer mogu dodijeliti manje od minimalnog potrebnog postotka omotnice za izravna plaćanja CRISS-u ili uopće ne provesti CRISS) ako i samo ako mogu dokazati da su potrebe za preraspodjelom u dovoljnoj mjeri obuhvaćene drugim instrumentima Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP).

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

ZPP-om se pruža podrška ruralnim zajednicama te se naglašava društveno važna uloga poljoprivrede i šumarstva.

Field with wild flower verge

U okviru ZPP-a utvrđene su mjere za borbu protiv klimatskih promjena, zaštitu prirodnih resursa i povećanje biološke raznolikosti u EU-u.

a female farmer standing in a cowshed

Poljoprivreda i šumarstvo mogu pružati održive gospodarske koristi poljoprivrednicima, posjednicima šuma i EU-u u cjelini.

CRISS u praksi

CRISS je:

  • godišnje proizvodno nevezano plaćanje po prihvatljivom hektaru („prvi hektari”) poljoprivrednicima koji imaju pravo na plaćanje u okviru osnovne potpore dohotku za održivost (BISS).

Države članice EU-a imaju, u granicama utvrđenima pravnim okvirom ZPP-a, znatnu fleksibilnost u prilagođavanju strukture CRISS-a svojim potrebama za preraspodjelom i strukturi poljoprivrednih gospodarstava, primjerice:

  • utvrđivanjem najvišeg praga

  • primjenom različitih raspona hektara

  • utvrđivanjem različitih jediničnih iznosa po rasponu

  • razlikovanjem potpore prema skupinama područja koje se primjenjuju u okviru BISS-a

  • isključivanjem iz CRISS-a većih gospodarstava čija fizička veličina prelazi određenu granicu.

CRISS je dodatno plaćanje za prve hektare poljoprivrednicima koji imaju pravo na osnovnu potporu dohotku za održivost. Kako bi se ta dodatna potpora bolje usmjerila i s obzirom na razlike u strukturi poljoprivrednih gospodarstava u EU-u, države članice EU-a mogu:

  • dodjeljivati dodatnu potporu za različite raspone hektara i/ili

  • razlikovati razinu plaćanja prema regijama ili skupinama područja koje se primjenjuju u okviru BISS-a.

Važna je novost u ZPP-u za razdoblje 2023. – 2027. da države članice EU-a moraju namijeniti najmanje 10 % svojih prilagođenih financijskih sredstava za izravna plaćanja (nakon prijenosa među fondovima) CRISS-u kako bi povećale plaćanja manjim i srednjim poljoprivrednim gospodarstvima. Odstupanje od tog pravila može se zatražiti ako članice EU-a dokažu da se potrebe za preraspodjelom u dovoljnoj mjeri rješavaju drugim instrumentima i intervencijama koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP), kao što su:

Pravna osnova

Dodatna preraspodijeljena potpora dohotku za održivost (CRISS), uspostavljena na temelju Uredbe (EU) 2021/2115 (glava II. poglavlje 2. članak 29.), zamjenjuje preraspodjelu plaćanja na temelju Uredbe (EU) 1307/2013.

Dokumenti

21. PROSINCA 2023.
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)

Događanja

  • Dani informiranja
  • subota 4. svibnja 2024., 10.00 - 18.00 (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Novosti