Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatásról közérthetően

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás az átcsoportosítással nyújtható támogatás rendszerét váltotta fel, mely a 2014–2022-es programozási időszakban volt érvényben.  

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás a közös agrárpolitika (KAP) egyik olyan eszköze, amely a jövedelemtámogatás méltányosságát hivatott biztosítani. Ennek érdekében a jövedelemtámogatást a nagyobb gazdaságok helyett a kisebb vagy a közepes méretű gazdaságok felé csoportosítja át. 

A méltányosabb elosztás a 2023–2027-es KAP egyik fő célkitűzése. Uniós szinten a gazdaságok fizikai méretének növekedésével általában az éves munkaerőegységre jutó jövedelem is növekszik. Ez a jelenség elsősorban a méretgazdaságosságra vezethető vissza: minél nagyobb a gazdaság, annál alacsonyabb az egységköltség, és jellemzően annál magasabb az egy munkavállalóra jutó jövedelem.  

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás célja

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás fő célja, hogy előmozdítsa a jövedelemtámogatás kiegyensúlyozottabb, a kis- és közepes méretű gazdaságok javát szolgáló elosztását.

Az uniós országoknak a közvetlen kifizetések kiigazított keretösszegének legalább 10%-át ilyen típusú beavatkozásra kell fordítaniuk. Ugyanakkor lehetőségük van arra, hogy eltérjenek ettől a kötelező követelménytől (például hogy a közvetlen kifizetések keretösszegének előírt minimális százalékánál kevesebbet különítsenek el a fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás céljára, vagy egyáltalán ne nyújtsanak fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatást). Erre abban – és kizárólag abban – az esetben van lehetőségük, ha bizonyítani tudják, hogy az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) más eszközei megfelelően kezelik az újraelosztási szükségleteket.

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

A KAP támogatja a vidéki közösségeket, és elősegíti, hogy a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás be tudja tölteni szerepét, mely a társadalom egésze szempontjából létfontosságú.

Field with wild flower verge

A közös agrárpolitika céljai közé tartozik az éghajlatváltozás kezelése, a természeti erőforrások védelme és a biológiai sokféleség növelése az EU-ban.

a female farmer standing in a cowshed

A mezőgazdaság és az erdészet fenntartható gazdasági előnyöket biztosíthat a mezőgazdasági termelők, az erdőgazdálkodók és az EU egésze számára.

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás a gyakorlatban

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás:

Az uniós országok – a KAP jogi keretrendszere által meghatározott korlátokon belül – jelentős mozgástérrel rendelkeznek a tekintetben, hogy a fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatást saját újraelosztási szükségleteikhez és a mezőgazdasági üzemek szerkezetéhez igazítsák, például az alábbiak révén:

  • maximális küszöbérték megállapítása,

  • különböző hektártartományok alkalmazása,

  • tartományonként különböző egységösszegek meghatározása,

  • a támogatás differenciálása a fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelemtámogatás keretében alkalmazott területcsoportok szerint,

  • azoknak a nagyobb gazdaságoknak a kizárása a fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatásból, amelyek tényleges mérete meghalad egy bizonyos határértéket.

A fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatás extra kifizetés az első hektárok után a fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelemtámogatásra jogosult mezőgazdasági termelők számára. Annak érdekében, hogy ez a kiegészítő támogatás célzottabb legyen, és tekintettel a gazdaságok szerkezetében EU-szerte mutatkozó különbségekre, az uniós országok:

  • különböző hektártartományonként különböző kiegészítő támogatási összegeket határozhatnak meg, és/vagy

  • régiók vagy a fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelemtámogatás céljára meghatározott területcsoportok szerint differenciálhatják a támogatást.

A 2023–27-es KAP lényeges újdonsága, hogy az uniós országoknak a közvetlen kifizetésekre elkülönített kiigazított pénzügyi előirányzatuk legalább 10%-át (az alapok közötti átcsoportosításokat követően) fenntarthatóságot elősegítő, kiegészítő, átcsoportosítással nyújtható jövedelemtámogatásra kell fordítaniuk a kisebb és közepes méretű gazdaságok által kapott kifizetések növelése érdekében. Ettől a szabálytól akkor kérhető eltérés, ha az uniós tagállamok bizonyítják, hogy az átcsoportosítási szükségleteket megfelelően lehet kezelni az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) által finanszírozott egyéb eszközök és beavatkozások, például a következők révén:

Jogalap

Az (EU) 2021/2115 rendelet (II. cím, 29. cikk) alapján létrehozott, fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás felváltja az 1307/2013/EU rendelet szerinti, átcsoportosítással nyújtható támogatást.

Dokumentumok

  • 2023. DECEMBER 21.
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)