Preskoči na glavno vsebino
Agriculture and rural development

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost

Na kratko o dopolnilni prerazporeditveni dohodkovni podpori za trajnostnost

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost (CRISS) nadomešča shemo prerazporeditvenega plačila, ki se je uporabljala v obdobju 2014–2022.  

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost je eno od orodij skupne kmetijske politike (SKP) za zagotavljanje pravične prerazporeditve dohodkovne podpore z večjih na manjše ali srednje velike kmetije. 

Pravičnejša porazdelitev je eden od ključnih ciljev SKP v obdobju 2023–2027. Na ravni EU se dohodek na letno delovno enoto v povprečju veča z velikostjo kmetije. To odraža predvsem ekonomijo obsega: večja ko je kmetija, nižji so stroški na enoto, zaradi česar je dohodek na delavca običajno višji.  

Cilji podpore

Glavni cilj plačil za dopolnilno prerazporeditveno dohodkovno podporo za trajnostnost je spodbujanje pravičnejše podpore z večjih na manjše ali srednje velike kmetije.

Države EU morajo temu posebnemu ukrepu dodeliti vsaj 10 % prilagojenih sredstev za neposredna plačila. Vendar imajo možnost odstopanja od te obvezne zahteve (dodelijo lahko denimo manj kot minimalni zahtevani odstotek sredstev za neposredna plačila za dopolnilno prerazporeditveno dohodkovno podporo za trajnostnost ali pa dohodkovne podpore sploh ne uvedejo), vendar samo, če lahko dokažejo, da se potrebe po prerazporeditvi ustrezno financirajo v okviru drugih orodij Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS).

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

SKP podpira podeželske skupnosti ter kmetijstvo in gozdarstvo pri opravljanju ključne vloge, ki jo imata v družbi.

Field with wild flower verge

Cilj SKP je boj proti podnebnim spremembam, varovanje naravnih virov in krepitev biotske raznovrstnosti v EU.

a female farmer standing in a cowshed

Kmetijstvo in gozdarstvo lahko kmetom, upravljavcem gozdov in EU kot celoti zagotovita trajnostne ekonomske rezultate.

Podpora v praksi

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost je:

Države EU imajo v okviru omejitev, določenih v pravnem okviru SKP, veliko prožnost pri prilagajanju strukture dopolnilne prerazporeditvene dohodkovne podpore za trajnostnost svojim potrebam po prerazporeditvi in strukturi kmetij, denimo z:

  • določitvijo zgornje meje,

  • uporabo različnih razponov hektarov,

  • določitvijo različnih zneskov na enoto po razponu,

  • razlikovanjem podpore skupinam ozemelj, ki se uporabljajo v okviru osnovne dohodkovne podpore za trajnostnost,

  • izvzetjem iz sistema dopolnilne prerazporeditvene dohodkovne podpore za trajnostnost večjih kmetijskih gospodarstev, katerih fizična velikost kmetije presega določeno mejo.

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost je dodatno plačilo za prve hektarje kmetom, ki so upravičeni do osnovne dohodkovne podpore za trajnostnost. Da bi bila ta dopolnilna dohodkovna podpora bolje usmerjena in glede na razlike v strukturi kmetij v EU, lahko države EU:

  • dopolnilno dohodkovno podporo zagotovijo za različne razpone hektarov in/ali

  • razlikujejo raven plačil po regijah ali skupinah ozemelj, ki se uporabljajo v okviru osnovne dohodkovne podpore za trajnostnost.

Ključna novost SKP v obdobju 2023–2027 je, da morajo države EU vsaj 10 % svojih prilagojenih dodeljenih finančnih sredstev za neposredna plačila (po prenosih med skladi) nameniti dopolnilni prerazporeditveni dohodkovni podpori za trajnostnost, s čimer bi povečale plačila za manjše in srednje velike kmetije. Odstopanje od tega pravila se lahko zahteva, če članice EU dokažejo, da se potrebe po prerazporeditvi ustrezno financirajo v okviru drugih orodij in ukrepov, ki se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS), kot so:

Pravna podlaga

Dopolnilna prerazporeditvena dohodkovna podpora za trajnostnost, vzpostavljena na podlagi Uredbe (EU) 2021/2115 (člen 29, poglavje 2, naslov II), nadomešča prerazporeditveno plačilo na podlagi Uredbe (EU) št. 1307/2013.

Dokumenti

21. DECEMBER 2023
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)

Dogodki

  • Informativni dnevi
  • sobota, 4. maj 2024, 10.00 - 18.00 (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Novice