Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост

Повече за допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост

Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост заменя схемата за преразпределително плащане, която действаше през периода 2014—2022 г.  

То е един от инструментите на общата селскостопанска политика (ОСП) за гарантиране на справедливост чрез преразпределяне на подпомагането на доходите от по-големите към по-малките или средните земеделски стопанства. 

По-справедливото разпределение е една от основните цели на ОСП за периода 2023—2027 г. На равнището на ЕС доходите на годишна работна единица (ГРЕ) се увеличават средно с физическия размер на земеделските стопанства. Това явление отразява преди всичко икономиите от мащаба: колкото по-голямо е стопанството, толкова по-ниски са разходите за единица продукция и обикновено толкова по-висок е доходът на работник.  

Цели на допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост

Основната цел на тези плащания е да се насърчи по-балансирано разпределение на подпомагането на доходите за малките и средните земеделски стопанства.

Държавите от ЕС трябва да заделят най-малко 10 % от коригирания пакет за директни плащания за тази конкретна интервенция. Те обаче имат възможност да се отклонят от това задължително изискване (например да заделят по-малко от минималния изискван процент от пакета за директни плащания за допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост или изобщо да не го прилагат), ако и само ако могат да докажат, че нуждите от преразпределение са обхванати в достатъчна степен от други инструменти на Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ).

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

ОСП подкрепя селските общности и улеснява основните роли на селското и горското стопанство в обществото като цяло.

Field with wild flower verge

ОСП има за цел борба с изменението на климата, опазване на природните ресурси и насърчаване на биологичното разнообразие в ЕС.

a female farmer standing in a cowshed

Селското и горското стопанство могат да предоставят устойчиви икономически ползи на селските стопани, управителите на гори и ЕС като цяло.

Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост на практика

Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост е:

Държавите от ЕС разполагат, в рамките на ограниченията, установени от правната рамка на ОСП, със значителна гъвкавост за адаптиране на структурата на допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост към техните нужди от преразпределение и структура на земеделските стопанства, например чрез:

  • определяне на максималния праг,

  • прилагане на различни диапазони хектари,

  • установяване на различни единични суми за диапазон,

  • диференциране на подкрепата за групите територии, прилагана в рамките на основното подпомагане на доходите за устойчивост,

  • изключване от допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост на по-големите стопанства, чийто физически размер на стопанствата надвишава определен лимит.

Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост представлява допълнително плащане за първите хектари на земеделски стопани, които имат право на основното подпомагане. За да насочват по-добре тази допълнителна подкрепа и с оглед на различията в структурите на земеделските стопанства в ЕС, държавите от ЕС могат:

  • да предоставят допълнително подпомагане за различни диапазони хектари, и/или

  • да диференцират равнището на плащанията по групи региони или групи територии, за които се прилага в рамките на основното подпомагане на доходите за устойчивост.

Като ключова новост на ОСП за периода 2023—27 г. страните от ЕС трябва да заделят най-малко 10 % от коригираните си финансови средства за директни плащания (след трансфери между фондовете) за допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост, за да увеличат плащанията, получавани от по-малките и средните земеделски стопанства. Дерогация от това правило може да бъде поискана, ако държавите от ЕС докажат, че нуждите от преразпределение са задоволени в достатъчна степен чрез други инструменти и интервенции, финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ), като например:

Правно основание

Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост, създадено съгласно Регламент (ЕС) 2021/2115 (дял II, глава 2, член 29), заменя преразпределителното плащане съгласно Регламент (ЕС) № 1307/2013.

Документи

21 ДЕКЕМВРИ 2023 Г.
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)

Прояви

  • Информационни дни
  • Събота 4 Mай 2024 г., 10:00 ч. - 18:00 ч. (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Новини