Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Изпълнение на IPARD III и по-общи инициативи

Заинтересовани страни, участващи в изпълнението на програмите IPARD III за периода 2021—2027 г.

Мониторингови комитети

Всяка държава, която получава финансова помощ по IPARD, трябва да създаде мониторингов комитет по IPARD III.

При определянето на състава на мониторинговия комитет трябва да се спазва баланс в съотношението на представители на съответните национални органи и институции и други заинтересовани страни, включително партньори от икономическата, социалната и екологичната сфера и гражданското общество.

Основните роли на мониторинговия комитет по IPARD III са:

  • преглед на ефективността, ефикасността, качеството, координацията и съответствието на изпълнението на програмата;
  • преглед на напредъка в постигането на целите на програмата.

Мрежи за развитие на селските райони

Мрежа на ЕС по ОСП

Мрежата на ЕС по общата селскостопанска политика (ОСП) е форум, чрез който националните мрежи по ОСП, организации, администрации, изследователи, предприемачи и практикуващи специалисти, които се интересуват от селско стопанство, горско стопанство и селски райони, могат да обменят знания и информация (напр. чрез партньорско обучение, обмен на идеи, знания и най-добри практики). Мрежата подкрепя:

  • разработването и изпълнението на стратегическите планове по ОСП,
  • обмена на иновации и знания, включително в рамките на Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP-AGRI),
  • подобряването на уменията,
  • укрепването на подходите на системите за знания и иновации в селското стопанство (AKIS), и
  • оценката и мониторинга на ОСП.

IPARD насърчава създаването на дейности, подобни на националните мрежи за развитие на селските райони в страните кандидатки, чрез мярката „техническа помощ“.

Мрежи на селските райони за местни инициативи по LEADER

Мрежите на селските райони за развитие на селските райони играят важна роля за насърчаването и прилагането на инициативите по LEADER, подкрепяни от IPARD. Основната цел на LEADER — инструмент за интегрирано териториално развитие — е да обедини широк кръг частни и публични заинтересовани страни от различни сектори, които да сформират местни групи за действие (МГД). Тези групи изготвят свои стратегии за местно развитие, за да подобрят развитието на общностите, да увеличат социалния капитал и да допринесат за икономическия, социалния, културния и екологичния напредък на местните селски райони.

Списъкът на местните групи за действие в ЕС съдържа данни за контакт и примери за успешни инициативи за развитие по LEADER в ЕС.

Принос на IPARD към Европейския зелен пакт

Държавите бенефициери са поели ангажимент да работят за извършване на трансформация на селскостопанския сектор (екологичния и цифровия преход), за да се сведе до минимум отрицателното му въздействие върху околната среда и климата и да се осигурят достъпни и здравословни храни за гражданите и експортните пазари. Програмите за развитие на селските райони по ИПП (IPARD) ще бъдат от голямо значение за подпомагане на страните бенефициери при постигането на тези цели.

В правната рамка на ИПП III устойчивостта е посочена като един от нейните основни принципи. Това е отразено и в целите за помощта по ИПП за развитие на селските райони, които включват:

  • необходимост от подобряване на устойчивостта на производството в стопанствата, като същевременно се осигури по-добър отговор на обществените изисквания за безопасна, питателна и произведена по устойчив начин храна,
  • смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него, насърчаване на устойчивото управление на природните ресурси и принос за опазването на околната среда.

Рамката на IPARD III предвижда редица мерки с потенциал да отговорят на тези цели, както и на общите цели и задачи, определени в Европейския зелен пакт и Зелената програма за Западните Балкани.

Сред мерките по IPARD III две са свързани изцяло с опазването и подобряването на околната среда и със смекчаването на изменението на климата и адаптирането към него:

  • мярка за агроекология, климат и биологично земеделие
  • мярка за създаване на лесовъдни системи и опазване на горите.

В рамките на тези мерки получателите предприемат действия, които надхвърлят правните задължения и като такива носят допълнителна стойност за околната среда и климата.

Инвестиционните мерки по IPARD III предлагат голям потенциал за насърчаване на екологичния преход. В рамките на тези мерки може да се предостави подпомагане за физически инвестиции, които допринасят за:

  • привеждане в съответствие със стандартите на ЕС (околна среда, хуманно отношение към животните, безопасност на храните),
  • подобряване на екологичните характеристики на земеделските стопанства;
  • осигуряване на инфраструктура за по-добро управление на отпадъците и за развитие на селските райони,
  • инвестиране във възобновяема енергия и кръговата икономика.

Зеленият пакт и допълващата Зелена програма за Западните Балкани още по-ясно показват, че дългосрочната устойчивост и конкурентоспособност на селскостопанския сектор зависят от подходящото отчитане от страна на сектора на екологичните и климатичните аспекти, като например уплътняването на почвата, ерозията, съдържанието на органични вещества, изтичането на хранителни вещества, използването на химически препарати и въздействието на селското стопанство върху биологичното разнообразие и ландшафта.

IPARD в тази област

Примери за проекти, финансирани от ЕС:

ЕС предоставя подкрепа чрез финансиране по IPARD на Западните Балкани и Турция в областта на селското стопанство и развитието на селските райони.