Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Az IPARD III végrehajtása és szélesebb körű kezdeményezések

Az IPARD III (2021–2027) programjainak végrehajtásában részt vevő érdekelt felek

Monitoringbizottságok

Az IPARD keretében pénzügyi támogatásban részesülő valamennyi országnak létre kell hoznia egy IPARD III monitoringbizottságot.

A monitoringbizottságnak kiegyensúlyozott arányban az érintett nemzeti hatóságok és szervek, valamint más érdekelt felek képviselőiből kell állnia, beleértve a gazdasági, szociális és környezetvédelmi partnereket és a civil társadalmi szervezeteket is.

Az IPARD III monitoringbizottság fő feladatai a következők:

  • a program végrehajtása eredményességének, hatékonyságának, minőségének, koordinációjának és megfelelőségének felülvizsgálata;
  • a program célkitűzéseinek elérése felé tett előrehaladás vizsgálata.

Vidékfejlesztési hálózatok

Uniós KAP-hálózat

Az EU közös agrárpolitikával (KAP) foglalkozó hálózata olyan fórum, amelyen keresztül a mezőgazdaság, az erdészet és a vidéki területek iránt érdeklődő nemzeti KAP-hálózatok, szervezetek, közigazgatási szervek, kutatók, vállalkozók és szakemberek megoszthatják egymással ismereteiket és információikat (pl. a társaktól való tanulás, az ötletek, ismeretek és bevált gyakorlatok cseréje révén). A hálózat az alábbiak támogatására szolgál:

  • a KAP-stratégiai tervek kidolgozása és végrehajtása,
  • az innováció és a tudás átadása, többek között az európai mezőgazdasági innovációs partnerség (EIP-AGRI) keretében,
  • a készségek fejlesztése,
  • az agrár-tudásátadási és -innovációs rendszerek (ATR) megközelítéseinek megerősítése, valamint
  • a KAP értékelése és nyomon követése.

Az IPARD a technikai segítségnyújtási intézkedés révén ösztönzi a nemzeti vidékfejlesztési hálózatokhoz hasonló tevékenységek létrehozását a tagjelölt országokban.

Vidéki hálózatok a helyi LEADER-kezdeményezések számára

A vidékfejlesztési hálózatok jelentős szerepet játszanak az IPARD által támogatott LEADER-kezdeményezések előmozdításában és végrehajtásában. A LEADER – az integrált területfejlesztési eszköz – fő célja, hogy több ágazat magánszektorbeli és állami érdekelt feleinek széles körét összefogja helyi akciócsoportok létrehozása érdekében. Ezek a csoportok kialakítják helyi fejlesztési stratégiáikat a közösségfejlesztés javítása, a társadalmi tőke növelése, valamint a helyi vidéki területek gazdasági, társadalmi, kulturális és környezeti fejlődéséhez való hozzájárulás érdekében.

Az uniós helyi akciócsoportok listája elérhetőségeket, valamint a sikeres LEADER fejlesztési kezdeményezések uniós példáit tartalmazza.

Az IPARD hozzájárulása az európai zöld megállapodáshoz

A kedvezményezett országok elkötelezettek amellett, hogy biztosítsák a mezőgazdasági ágazat átalakítását (zöld és digitális átállását) annak érdekében, hogy minimalizálják a környezetre és az éghajlatra gyakorolt negatív hatásait, valamint megfizethető és egészséges élelmiszereket biztosítsanak a polgárok és az exportpiacok számára. Az IPA vidékfejlesztési programjai (IPARD) fontos szerepet fognak játszani a kedvezményezett országok e célok elérésében való támogatásában.

Az IPA III jogi kerete egyik alapelveként a fenntarthatóságot határozza meg. Ez tükröződik a vidékfejlesztésre irányuló IPA-támogatás célkitűzéseiben is, amelyek a következőket foglalják magukban:

  • javítani kell a gazdaságokon belüli termelés fenntarthatóságát, ugyanakkor megfelelőbb választ kell adni a biztonságos, tápláló és fenntartható élelmiszerek iránti társadalmi igényekre,
  • az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás, a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás előmozdítása és a környezet védelméhez való hozzájárulás.

Az IPARD III kerete számos olyan intézkedést tartalmaz, amelyek képesek választ adni ezekre a célkitűzésekre, valamint a zöld megállapodásban és a Nyugat-Balkánra vonatkozó zöld menetrendben meghatározott átfogó célkitűzésekre és célokra.

Az IPARD III intézkedései közül kettő teljes mértékben a környezetvédelemre és a környezet állapotának javítására, valamint az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra vonatkozik:

  • agrár-környezetvédelemhez és az éghajlatváltozáshoz, valamint az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó intézkedés,
  • az erdőtelepítésre és -védelemre vonatkozó intézkedés.

Ezen intézkedések keretében a kedvezményezettek olyan tevékenységeket végeznek, amelyek túlmutatnak a jogi kötelezettségeken, és mint ilyenek, további értéket teremtenek a környezet és az éghajlat szempontjából.

Az IPARD III beruházási intézkedései jelentős lehetőségeket kínálnak a zöld átállás előmozdítására. Ezen intézkedések keretében támogatás nyújtható olyan fizikai beruházásokhoz, amelyek:

  • igazodnak az uniós normákhoz (környezetvédelem, állatjólét, élelmiszer-biztonság),
  • javítják a mezőgazdasági üzemek környezeti teljesítményét,
  • biztosítják a hulladékgazdálkodás javításához és a vidéki területek fejlesztéséhez szükséges infrastruktúrát,
  • beruháznak a megújuló energiába és a körforgásos gazdaságba.

A zöld megállapodás és az azt kiegészítő, a Nyugat-Balkánra vonatkozó zöld menetrend még nyilvánvalóbbá teszi, hogy a mezőgazdasági ágazat hosszú távú fenntarthatósága és versenyképessége attól függ, hogy az ágazat megfelelően figyelembe veszi-e az olyan környezeti és éghajlati szempontokat, mint a talajtömörödés, az erózió, a szervesanyag-tartalom, a tápanyagok szivárgása, a vegyi anyagok felhasználása, valamint a mezőgazdasági tevékenységeknek a biológiai sokféleségre és a tájra gyakorolt hatásai.

IPARD a helyszínen

Példák az EU által finanszírozott projektekre:

Az EU IPARD-finanszírozás révén támogatást nyújt a Nyugat-Balkánnak és Törökországnak a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés területén.