Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Provádění nástroje IPARD III a souvisejících iniciativ

Zúčastněné strany zapojené do provádění programů nástroje IPARD III v období 2021–2027

Monitorovací výbory

Každá země, která je příjemcem finanční pomoci IPARD, musí zřídit monitorovací výbor IPARD III.

Monitorovací výbor má být ve vyváženém poměru složen ze zástupců příslušných vnitrostátních orgánů a subjektů a dalších zúčastněných stran, včetně hospodářských, sociálních a environmentálních partnerských subjektů a zástupců občanské společnosti.

Hlavními úkoly monitorovacího výboru IPARD III jsou:

  • přezkoumávání účinnosti, účelnosti, kvality, koordinace a souladu provádění programu,
  • posuzování pokroku při plnění cílů programu.

Sítě pro rozvoj venkova

Síť SZP Evropské unie

Síť společné zemědělské politiky (SZP) Evropské unie je fórum, jehož prostřednictvím mohou národní sítě pro SZP, organizace, správní orgány, výzkumní pracovníci, podnikatelé a odborníci z praxe, kteří se zajímají o zemědělství, lesnictví a venkovské oblasti, sdílet své poznatky a informace (např. prostřednictvím vzájemného učení a sdílení nápadů, znalostí a osvědčených postupů). Síť je nápomocna při:

  • koncipování a provádění strategických plánů SZP
  • výměně inovativních postupů a poznatků, mimo jiné v rámci evropského inovačního partnerství v oblasti zemědělské produktivity a udržitelnosti (EIP-AGRI)
  • optimalizaci dovedností
  • posilování přístupů zemědělských znalostních a inovačních systémů (AKIS)
  • hodnocení a monitorování SZP

Nástroj IPARD podporuje vytváření iniciativ podobných národním sítím pro rozvoj venkova v kandidátských zemích, a to prostřednictvím opatření zaměřených na technickou pomoc.

Venkovské sítě pro místní iniciativy LEADER

Venkovské sítě pro rozvoj venkova hrají významnou úlohu při podpoře a provádění iniciativ LEADER podporovaných z nástroje IPARD. Hlavním cílem iniciativy LEADER, tj. nástroje integrovaného územního rozvoje, je propojit širokou škálu víceodvětvových soukromých a veřejných zúčastněných stran za účelem vytvoření místních akčních skupin. Tyto si koncipují vlastní strategie místního rozvoje, které slouží k optimalizaci rozvoje komunit a zajištění růstu sociálního kapitálu a zároveň přispívají k hospodářskému, sociálnímu, kulturnímu a environmentálnímu rozvoji místních venkovských oblastí.

V seznamu místních akčních skupin EU najdete relevantní kontakty a příklady úspěšných rozvojových iniciativ LEADER v EU.

Nástroj IPARD a cíle Zelené dohody pro Evropu

Země využívající finanční podpory z nástroje IPARD jsou odhodlány usilovat o transformaci zemědělského sektoru (zelená a digitální transformace) s cílem minimalizovat negativní dopady zemědělství na životní prostředí a klima a zajistit cenově dostupné a zdravé potraviny pro občany i vývozní trhy. Při dosahování těchto cílů budou mít programy NPP pro rozvoj venkova (IPARD) naprosto zásadní význam.

V právním rámci NPP III je udržitelnost uvedena jako jedna z klíčových zásad. To se odráží i v cílech podpory NPP na rozvoj venkova, mezi něž patří:

  • potřeba zvýšit udržitelnost zemědělské produkce a zároveň lépe reagovat na společenskou poptávku po bezpečných, výživných a udržitelných potravinách,
  • zmírňovat dopady změny klimatu a přizpůsobovat se jí, podporovat udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a přispívat k ochraně životního prostředí.

Nástroj IPARD III stanoví řadu opatření, která mohou k dosažení uvedených cílů přispět a zároveň pomoci při plnění obecných cílů a úkolů stanovených v Zelené dohodě a zelené agendě pro západní Balkán.

Dvě z opatření nástroje IPARD III se zcela zaměřují na ochranu životního prostředí a jeho zlepšování, jakož i na zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Jde o:

  • agroenvironmentálně-klimatické opatření a opatření týkající se ekologického zemědělství,
  • opatření týkající se zakládání a ochrany lesů.

V rámci těchto opatření provádějí příjemci podpory kroky, které jdou nad rámec právních povinností a jako takové přinášejí přidanou hodnotu pro životní prostředí a klima.

Investiční opatření nástroje IPARD III nabízejí mnoho možností, jak ekologickou transformaci podpořit. V rámci těchto opatření lze podporu poskytnout na hmotné investice, které:

  • zajišťují soulad s normami EU (životní prostředí, dobré životní podmínky zvířat, bezpečnost potravin)
  • zlepšují environmentální profil zemědělských podniků
  • vytvářejí infrastrukturu pro lepší nakládání s odpady a rozvoj venkovských oblastí
  • směřují do rozvoje energetiky z obnovitelných zdrojů a oběhového hospodářství

Ze Zelené dohody pro Evropu a doplňující zelené agendy pro západní Balkán zcela jasně vyplývá, že dlouhodobá udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělského odvětví závisí na tom, do jaké míry se zohledňují environmentální a klimatické aspekty, jako je zhutňování půdy, eroze, obsah organické hmoty, únik živin, používání chemických vstupů a dopady zemědělství na biologickou rozmanitost a krajinu.

Konkrétní výsledky nástroje IPARD

Příklady projektů financovaných Evropskou unií

Prostřednictvím financování z nástroje IPARD poskytuje EU podporu v oblasti zemědělství a rozvoje venkova zemím západního Balkánu a Turecku.

 

Akce

  • Konference a summity
  • úterý 10. prosince 2024, 09:00 - čtvrtek 12. prosince 2024, 16:15 (CET)
  • Živý přenos je k dispozici