Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Wdrażanie IPARD III i szerzej zakrojone inicjatywy

Zainteresowane strony zaangażowane we wdrażanie programów IPARD III na lata 2021–2027

Komitety monitorujące

Każdy kraj otrzymujący pomoc finansową w ramach IPARD musi ustanowić komitet monitorujący ds. IPARD III.

Komitet ten ma się składać, w zrównoważonej proporcji, z przedstawicieli odpowiednich organów i podmiotów krajowych oraz innych zainteresowanych stron, w tym partnerów gospodarczych, społecznych i środowiskowych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Główne zadania komitetu monitorującego ds. IPARD III to:

  • przegląd skuteczności, efektywności, jakości, koordynacji i zgodności wdrażania programu
  • zbadanie postępów w realizacji celów programu.

Sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

Unijna sieć WPR

Unijna sieć ds. wspólnej polityki rolnej (WPR) to forum, na którym krajowe sieci WPR, organizacje, organy administracji, naukowcy, przedsiębiorcy i praktycy zainteresowani rolnictwem, leśnictwem i obszarami wiejskimi mogą dzielić się wiedzą i informacjami (np. w drodze partnerskiego uczenia się, wymiany pomysłów, wiedzy i najlepszych praktyk). Sieć wspiera:

  • opracowywanie i wdrażanie planów strategicznych WPR
  • wymianę innowacji i wiedzy, w tym w ramach europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (EIP-AGRI)
  • poprawę umiejętności
  • rozwijanie podejść do systemów wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS)
  • ocenę i monitorowanie WPR.

W ramach działania „pomoc techniczna” IPARD zachęca do organizowania działań podobnych do krajowych sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w krajach kandydujących.

Sieci obszarów wiejskich na rzecz lokalnych inicjatyw LEADER

Sieci obszarów wiejskich na rzecz rozwoju obszarów wiejskich odgrywają znaczącą rolę w propagowaniu i wdrażaniu inicjatyw LEADER wspieranych przez IPARD. Głównym celem zintegrowanego narzędzia rozwoju terytorialnego LEADER jest zachęcenie szerokiego grona wielosektorowych prywatnych i publicznych zainteresowanych stron do tworzenia lokalnych grup działania (LGD). Grupy te opracowują strategie rozwoju lokalnego mające na celu poprawę rozwoju społeczności lokalnych, rozwój kapitału społecznego i przyczynienie się do rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturowego i środowiskowego lokalnych obszarów wiejskich.

Lista unijnych lokalnych grup działania zawiera dane kontaktowe i przykłady udanych inicjatyw rozwojowych LEADER w UE.

Wkład IPARD w Europejski Zielony Ład

Kraje będące beneficjentami zobowiązały się do działania na rzecz zapewnienia transformacji sektora rolnego (transformacja ekologiczna i cyfrowa), aby zminimalizować jego negatywny wpływ na środowisko i klimat oraz zabezpieczyć przystępną cenowo i zdrową żywność dla swoich obywateli i na rynki eksportowe. Programy rozwoju obszarów wiejskich IPA (IPARD) odegrają kluczową rolę we wspieraniu krajów będących beneficjentami w osiąganiu tych celów.

W ramach prawnych IPA III zrównoważoność wskazuje się jako jedną z najważniejszych zasad. Znajduje to również odzwierciedlenie w celach pomocy IPA na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, które obejmują:

  • poprawę zrównoważoności produkcji w gospodarstwach przy jednoczesnym zapewnieniu lepszej odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne na bezpieczną, pożywną i zrównoważoną żywność
  • przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej, wspieranie zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi i przyczynianie się do ochrony środowiska.

Ramy IPARD III przewidują szereg działań, które mogą pomóc w realizacji tych celów, a także ogólnych celów i założeń określonych w Zielonym Ładzie i Zielonym programie działań dla Bałkanów Zachodnich.

Dwa spośród działań IPARD III odnoszą się w całości do ochrony i poprawy jakości środowiska oraz do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej:

  • działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne i z zakresu rolnictwa ekologicznego
  • działanie dotyczące zakładania i ochrony lasów.

W ramach tych działań odbiorcy realizują zadania, które wykraczają poza zobowiązania prawne i jako takie zapewniają dodatkową wartość dla środowiska i klimatu.

Działania inwestycyjne IPARD III mogą znacznie ułatwić transformację ekologiczną. W ramach tych działań można uzyskać wsparcie dla inwestycji w aktywa rzeczowe, które:

  • są zgodne z normami UE (środowisko, dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności)
  • poprawiają efektywność środowiskową gospodarstw rolnych
  • zapewniają infrastrukturę dla lepszego gospodarowania odpadami i rozwoju obszarów wiejskich
  • zakładają inwestowanie w energię ze źródeł odnawialnych i gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zielony Ład i uzupełniający go Zielony program działań dla Bałkanów Zachodnich jeszcze bardziej uwidaczniają, że długoterminowa zrównoważoność i konkurencyjność sektora rolnego zależą od odpowiedniego uwzględnienia przez ten sektor aspektów środowiskowych i klimatycznych, takich jak zagęszczanie gleby, erozja, zawartość materii organicznej, wypłukiwanie składników odżywczych, stosowanie środków chemicznych oraz wpływ rolnictwa na różnorodność biologiczną i krajobraz.

IPARD w terenie

Przykłady projektów finansowanych ze środków UE

UE zapewnia wsparcie w ramach finansowania IPARD dla Bałkanów Zachodnich i Turcji w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.