Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

IPARD III rakendamine ja laiemad algatused

IPARD III 2021.–2027. aasta programmide rakendamisse kaasatud sidusrühmad

Seirekomisjonid

Iga IPARDi finantsabi saav riik peab moodustama IPARD III seirekomisjoni.

Seirekomisjon koosneb tasakaalustatult asjaomaste riiklike asutuste ja organite ning muude sidusrühmade, sealhulgas majandus-, sotsiaal- ja keskkonnapartnerite ning kodanikuühiskonna esindajatest.

IPARD III seirekomisjoni peamised ülesanded on järgmised:

  • vaadata läbi programmi rakendamise tulemuslikkus, tõhusus, kvaliteet, koordineerimine ja nõuetele vastavus;
  • uurida programmi eesmärkide saavutamisel tehtud edusamme.

Maaelu arengu võrgustikud

ELi ÜPP võrgustik

ELi ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) võrgustik on foorum, mille kaudu põllumajandusest, metsandusest ja maapiirkondadest huvitatud riiklikud ÜPP võrgustikud, organisatsioonid, haldusasutused, teadlased, ettevõtjad ja praktikud saavad jagada teadmisi ja teavet (nt vastastikuse õppimise, ideede, teadmiste ja parimate tavade vahetamise kaudu). Sellega toetatakse järgmist:

  • ÜPP strateegiakavade koostamine ja rakendamine,
  • innovatsiooni ja teadmiste vahetamine, sealhulgas Euroopa põllumajanduse innovatsioonipartnerluse (EIP-AGRI) raames,
  • oskuste parandamine,
  • põllumajanduse teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi (AKIS) põhiste lähenemisviiside tugevdamine ning
  • ÜPP hindamine ja järelevalve.

IPARD julgustab tehnilise abi meetme kaudu looma kandidaatriikides maaelu arengu riiklike võrgustikega sarnaseid tegevusi.

Maaeluvõrgustikud LEADERi kohalike algatuste jaoks

Maaelu arengu võrgustikel on oluline roll IPARDi toetatavate LEADERi algatuste edendamisel ja rakendamisel. Integreeritud territoriaalse arengu vahendi LEADER peamine eesmärk on tuua kokku mitmesugused sektoriülesed era- ja avaliku sektori sidusrühmad, et moodustada kohalikke tegevusrühmi. Need rühmad koostavad oma kohaliku arengu strateegiad, et parandada kogukonna arengut, suurendada sotsiaalset kapitali ning aidata kaasa kohalike maapiirkondade majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja keskkonnaalasele arengule.

ELi kohalike tegevusrühmade nimekiri sisaldab kontakte ja näiteid edukatest LEADERi arengualgatustest ELis.

IPARDi panus Euroopa rohelisse kokkuleppesse

Abisaajad riigid on võtnud kohustuse teha tööd selle nimel, et tagada põllumajandussektori ümberkujundamine (rohe- ja digipööre), et minimeerida selle negatiivset mõju keskkonnale ja kliimale ning tagada taskukohane ja tervislik toit kodanikele ja eksporditurgudele. IPA maaelu arengu programmid (IPARD) aitavad abisaajariikidel neid eesmärke saavutada.

IPA III õigusraamistikus on jätkusuutlikkus nimetatud ühe peamise põhimõttena. See kajastub ka IPA maaelu arengu abi eesmärkides, mis hõlmavad järgmist:

  • vajadust parandada põllumajandusettevõttes tootmise jätkusuutlikkust, reageerides samal ajal paremini ühiskonna nõudlusele ohutu, täisväärtusliku ja jätkusuutliku toidu järele,
  • kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine, loodusvarade säästva majandamise edendamine ja panustamine keskkonnakaitsesse.

IPARD III raamistikuga nähakse ette mitu meedet, millel on potentsiaal nende eesmärkide saavutamiseks ning rohelises kokkuleppes ja Lääne-Balkani rohelises tegevuskavas sätestatud üldeesmärkide ja sihtide täitmiseks.

IPARD III meetmest kaks on täielikult seotud keskkonnakaitse ja -parandusega ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemisega:

  • põllumajanduse keskkonna- ja kliimameede ning mahepõllumajanduse meede,
  • metsade rajamist ja kaitset käsitlev meede.

Nende meetmete raames viivad toetusesaajad läbi tegevusi, mis lähevad õiguslikest kohustustest kaugemale ja annavad seega keskkonnale ja kliimale lisaväärtust.

IPARD III investeerimismeetmetel on suur potentsiaal rohepöörde edendamiseks. Nende meetmete raames võib toetust anda füüsilistele investeeringutele, mis:

  • on vastavuses ELi nõuetega (keskkond, loomade heaolu, toiduohutus),
  • parandada põllumajandusettevõtte üldist tulemuslikkust,
  • tagavad parema jäätmekäitluse ja maapiirkondade arengu infrastruktuuri,
  • investeerivad taastuvenergiasse ja ringmajandusse.

Roheline kokkulepe ja täiendav Lääne-Balkani roheline tegevuskava muudavad veelgi ilmsemaks, et põllumajandussektori pikaajaline kestlikkus ja konkurentsivõime sõltub sellest, kas sektor võtab piisavalt arvesse keskkonna- ja kliimaaspekte, nagu pinnase tihenemine, erosioon, orgaanilise aine sisaldus, toitainete lekkimine, keemiliste ainete kasutamine ning põllumajanduse mõju bioloogilisele mitmekesisusele ja maastikule.

IPARD praktikas

Näited ELi rahastatud projektidest

EL toetab IPARDi kaudu Lääne-Balkani riike ja Türgit põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas.