Agropotravinový obchod s východnými krajinami ESP
V európskej susedskej politike (ESP) sa vymedzujú vzťahy EÚ so šestnástimi najbližšími východnými a južnými susednými krajinami EÚ.
V rámci ESP sú krajiny rozdelené na východný a južný región. Východný región tvoria Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina. Rusko sa zúčastňuje na činnostiach cezhraničnej spolupráce v rámci ESP, samotné však nie je súčasťou ESP.
Celkovo je EÚ čistým vývozcom do týchto krajín (okrem Ukrajiny a Moldavska), pričom vyváža najrôznejšie výrobky (krmivo pre spoločenské zvieratá, alkoholické nápoje, syry, olejnaté semená, cukor atď.). Dováža z nich najmä obilniny, rastlinné oleje (Ukrajina, Moldavsko), ovocie (Moldavsko, Gruzínsko, Azerbajdžan) a alkoholické nápoje (Arménsko).
Dohody s východnými krajinami ESP
Východné krajiny ESP majú uzatvorené buď dohody o pridružení, alebo dohody o partnerstve a spolupráci.
Dohody o pridružení
Dohody o pridružení uzavrela EÚ s Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Dohody o pridružení majú obchodný rozmer a obsahujú aj rámec na uľahčenie ďalšej aproximácie a konvergencie práva v týchto šiestich krajinách na základe noriem EÚ, a to najmä v prípade Ukrajiny, ktorá má niekoľko právnych predpisov z oblasti SPP a sanitárnych a rastlinolekárskych opatrení.
Dohody o pridružení a o prehĺbených a komplexných zónach voľného obchodu (DCFTA) s Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou boli podpísané 27. júna 2014 a v súčasnosti sú všetky v platnosti. Tieto tri dohody obsahujú vysokú úroveň ochrany zemepisných označení, pričom v daných krajinách sa chráni celý zoznam zemepisných označení EÚ.
Dohody o partnerstve a spolupráci
Arménsko a Azerbajdžan majú uzatvorené dohody o partnerstve a spolupráci. EÚ neratifikovala dohodu o partnerstve a spolupráci uzatvorenú s Bieloruskom v roku 1995 z dôvodu chýbajúceho záväzku Bieloruska o presadzovanie demokracie a politických a občianskych práv.
Krajiny
Arménsko
Dvojstranné vzťahy sa riadia dohodou o komplexnom a posilnenom partnerstve, ktorá sa predbežne uplatňuje od júna 2018. Táto dohoda nie je preferenčná (t. j. neobsahuje colné koncesie), obe zmluvné strany však zabezpečujú uznávanie a ochranu celého zoznamu zemepisných označení chránených na ich území.
EÚ podpísala 24. novembra 2017 s Arménskom Dohodu o komplexnom a posilnenom partnerstve, ktorá neobsahuje ustanovenia o prístupe na trh. Uvádza sa v nej však vzájomná ochrana zemepisných označení a náročný proces postupného ukončenia používania názvov Cognac a Champagne zo strany Arménska.
Európska únia je čistým vývozcom agropotravinových výrobkov do Arménska. Hlavnými vyvážanými výrobkami z EÚ sú krmivo pre spoločenské zvieratá, cukrovinky a živé rastliny. Z Arménska sa v kategórii agropotravinových výrobkov dovážajú predovšetkým liehoviny (brandy), ktoré tvoria viac ako polovicu dovozu, víno, cigary a cigarety.
Súvisiace informácie
Dohoda o partnerstve a spolupráci
- 24. MÁJA 2024
Azerbajdžan
Obchodné vzťahy medzi EÚ a Azerbajdžanom vychádzajú z dohody o partnerstve a spolupráci, ktorá je v platnosti od roku 1999. V roku 2017 začali EÚ a Azerbajdžan rokovania o novej komplexnej dohode, ktoré sú v súčasnosti v pokročilej fáze. Dohoda bude obsahovať kapitolu o zemepisných označeniach, v ktorej sa bude stanovovať vzájomné uznávanie a ochrana zemepisných označení oboch zmluvných strán.
V roku 2017 začala EÚ s Azerbajdžanom rokovania o revidovanej dohode o partnerstve a spolupráci (súčasná dohoda je z roku 1999), ktorá sa nebude týkať prístupu na trh, ale bude obsahovať kapitolu o zemepisných označeniach.
EÚ je čistým vývozcom agropotravinových výrobkov do Azerbajdžanu. Azerbajdžan vyváža do EÚ takmer výhradne orechy (viac ako 90 % vývozu), zatiaľ čo EÚ vyváža hlavne potravinové prípravky, syry a liehoviny.
Súvisiace informácie
Dohoda o partnerstve a spolupráci
Obchod medzi EÚ a Azerbajdžanom
- 24. MÁJA 2024
Bielorusko
Dvojstranné obchodné a hospodárske vzťahy sa neriadia novšou dohodou, ale uplatňuje sa na ne dohoda o obchode a spolupráci uzavretá medzi Európskym spoločenstvom a Sovietskym zväzom v roku 1989, ktorú následne Bielorusko schválilo. Okrem toho každý polrok zasadá koordinačná skupina EÚ – Bielorusko a vedie sa obchodný dialóg medzi EÚ a Bieloruskom.
Európska únia je čistým vývozcom agropotravinových výrobkov do Bieloruska. Hlavnými vyvážanými výrobkami z EÚ sú ovocie a zelenina, živé rastliny a krmivo pre spoločenské zvieratá. Z Bieloruska sa v kategórii agropotravinových výrobkov dovážajú najmä rastlinné oleje, zelenina (huby) a ovocie (bobuľové).
Súvisiace informácie
- 24. MÁJA 2024
Gruzínsko
Dvojstranné vzťahy medzi EÚ a Gruzínskom v oblasti poľnohospodárskych výrobkov sa riadia dohodou o pridružení vrátane ustanovení o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu, ktorá bola podpísaná 27. júna 2014 a v plnej miere je v platnosti od 1. júla 2016. Zabezpečuje sa ňou úplne liberalizovaný prístup agropotravinových výrobkov z EÚ na gruzínsky trh a gruzínskeho vývozu do EÚ s výnimkou cesnaku.
Európska únia je čistým vývozcom agropotravinových výrobkov do Gruzínska. Hlavnými vyvážanými výrobkami z EÚ sú liehoviny, cukor a potravinové prípravky. Z Gruzínska sa v kategórii agropotravinových výrobkov dovážajú najmä liehoviny, lieskové orechy a víno.
Na základe dohody o pridružení obe zmluvné strany zabezpečujú uznávanie a ochranu celého zoznamu zemepisných označení chránených na ich území.
Súvisiace informácie
- 25. MÁJA 2024
Moldavsko
Dvojstranné vzťahy medzi EÚ a Moldavskom sa riadia dvojstrannou dohodou o pridružení a prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu, ktorá bola podpísaná 27. júna 2014 a v plnej miere je v platnosti od 1. júla 2016. Nadobudnutím platnosti dohody liberalizovalo Moldavsko prístup na trh, pričom niektoré clá sa majú zrušiť v priebehu prechodných období. Pre najcitlivejšie výrobky (bravčové mäso, hydina, mliečne výrobky, spracované mäsové výrobky, cukor a sladidlá) boli stanovené určité tarifné kvóty. Na druhej strane EÚ udelila prístup na trh moldavskému poľnohospodárskemu vývozu od dátumu nadobudnutia platnosti dohody s výnimkou šiestich ovocných a zeleninových výrobkov, na ktoré sa vzťahujú colné kvóty vyňaté zo vstupnej ceny (valorická a špecifická zložka): cesnak, rajčiaky, čerstvé stolové hrozno, čerstvé jablká, čerstvé slivky, hroznová šťava. Ostatné druhy ovocia a zeleniny, na ktoré sa vzťahuje systém vstupných cien, sú z valorickej zložky vyňaté.
Moldavsko je čistým vývozcom agropotravinových výrobkov do EÚ, pričom hlavné kategórie vyvážaných výrobkov tvoria olejnaté semená, obilniny a rastlinné oleje. Hlavnými vyvážanými výrobkami z EÚ sú olejnaté semená, krmivo pre spoločenské zvieratá, liehoviny a bravčové mäso.
Na základe dohody o pridružení obe zmluvné strany zabezpečujú uznávanie a ochranu celého zoznamu zemepisných označení chránených na ich území.
Súvisiace informácie
- 25. MÁJA 2024
Ukrajina
Dvojstranný obchod s poľnohospodárskymi výrobkami medzi EÚ a Ukrajinou sa riadi dohodou o pridružení, ktorá nadobudla platnosť 1. septembra 2017 (jej politické ustanovenia a ustanovenia o spolupráci sa predbežne uplatňujú od novembra 2014). Dohoda o pridružení obsahuje hospodársku časť týkajúcu sa prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA), ktorá bola podpísaná 27. júna 2014 a v plnej miere je v platnosti od 1. júla 2016. Dohoda o pridružení s Ukrajinou presahuje rámec ostatných bežných dohôd o voľnom obchode, keďže sa zameriava na otvorenie trhov, ale aj na otázky konkurencieschopnosti, a obsahuje kroky potrebné na plnenie noriem EÚ a obchodovanie na trhoch EÚ. DCFTA predstavuje ďalekosiahlu dohodu, ktorou sa Ukrajina zaväzuje zosúladiť svoje právne predpisy s acquis EÚ vo všetkých kapitolách, a to aj v oblasti sanitárnych a fytosanitárnych noriem a dobrých životných podmienok zvierat.
Ukrajina je pre EÚ štvrtým najväčším zdrojom agropotravinového dovozu a zároveň 15. najväčším vývozným trhom EÚ (2019). EÚ vyváža na Ukrajinu najmä cigary a cigarety, olejnaté semená a krmivo pre spoločenské zvieratá. Z Ukrajiny sa spomedzi rôznych skupín výrobkov dovážajú najmä obilniny (predovšetkým kukurica), rastlinné oleje a olejnaté semená. Ukrajina je pre EÚ najväčším zdrojom dovozu kukurice.
Súvisiace informácie
- 13. MÁJA 2024
Rusko
Vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa riadia dohodou o partnerstve a spolupráci z roku 1994, ktorá nadobudla platnosť v roku 1997. Rokovania o obnovení dohody o partnerstve a spolupráci (o tzv. novej dohode), ktoré sa začali v roku 2009, sú v súčasnosti z politických dôvodov zastavené.
Dňa 7. augusta 2014 Rusko zaviedlo politický zákaz dovozu celého radu poľnohospodárskych výrobkov z EÚ ako odvetné opatrenie voči sankciám, ktoré EÚ uvalila po anexii Krymu. Uvedený zákaz stále platí. Rusko je však aj tak siedmym najväčším trhom pre vývoz poľnohospodárskych výrobkov z EÚ (2019)Vyvážajú sa predovšetkým víno a liehoviny, cukrovinky a krmivo pre spoločenské zvieratá. EÚ dováža najmä pokrutiny, olejnaté semená a rastlinné oleje.
Súvisiace informácie
- 25. MÁJA 2025