Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Разработване на растителни протеини в ЕС

Доклад

Европейската комисия проучва как да се използва потенциалът на производството на растителни протеини в ЕС в отговор на нуждите на земеделските стопани, производителите и потребителите.

Производството и снабдяването с растителни протеини за сектора на хранително-вкусовата промишленост многократно са пораждали политически дебат на равнище ЕС. В доклада относно разработването на растителни протеини в Европейския съюз се прави преглед на търсенето и предлагането на растителни протеини в Съюза и се проучват възможностите за по-нататъшно развитие на тяхното производство по икономически и екологосъобразен начин. В него се прави и обобщение във връзка с анализа на сектора на протеините в ЕС, извършен от Комисията.

22 HОЕМВРИ 2018 Г.
Report: Development of plant proteins in the European Union

Контекст

През февруари 2018 г. започна проучване сред заинтересованите страни, за да се направи оценка на настоящото положение в ЕС. Тогава Комисията създаде четири работни групи по въпроса за растителните протеини, за да обсъждат научните изследвания и иновациите, агротехническите практики и ползите за околната среда, веригата на доставки в този сектор в ЕС и търсенето в различните пазарни сегменти. Докладът бе представен и обсъден през ноември 2018 г. по време на конференция на високо равнище.

Най-често срещаните богати на протеини растения са соята, бобовите култури (зърнени и фуражни) и маслодайните растения. Източник на аминокиселини за добитъка, растителните протеини са изключително важен компонент на фуражите и поради това са от съществено значение за селското стопанство в ЕС. Освен това те все по-често се консумират като храна от хората, като годишният темп на растеж е почти 7 % в световен мащаб. В ЕС обаче има голям недостиг на растителни протеини, като Съюзът внася по-голямата част от необходимото за селскостопанския си сектор.

По-нататъшното развитие на производството на растителни протеини в ЕС може да донесе не само икономически ползи за земеделските стопани и производителите на храни и фуражи, но и широк спектър от екологични и климатични предимства. По-специално протеиновите култури допринасят за фиксирането на азота от атмосферата в почвата и поради това играят важна роля за един по-устойчив азотен цикъл.

Въпреки това вече са установени някои трудности за развитието на сектора на растителните протеини в ЕС, включително:

  • селскостопанските условия в Европа, които не са оптимални за широкомащабно производство на растителни протеини;
  • икономическата рентабилност на тези култури в Европа;
  • конкурентоспособността на протеиновите култури в ЕС в сравнение с вносните растителни протеини;
  • конкуренция за използването на обработваемата земя;
  • липса на научни изследвания в областта на селекционирането, агротехническите практики и различните видове употреба.

Общата селскостопанска политика вече предвижда серия от мерки, чрез които пряко или непряко се насърчава производството на растителни протеини в ЕС през последните години. Това включва мерки за екологизиране, които стимулират екологично насочени площи и диверсифициране на културите, доброволно обвързано с производството подпомагане и научни изследвания и иновации, например чрез Фокус групата на ЕПИ-АГРИ (Европейско партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост).

Конференция на високо равнище

На 22 и 23 ноември 2018 г. докладът беше представен и обсъден на конференция на високо равнище във Виена, Австрия. Тя бе организирана съвместно от австрийското председателство на ЕС и Европейския парламент, който даде своя принос в обсъждането.

19 ДЕКЕМВРИ 2018 Г.
Conference report - The development of plant proteins in the European Union

Проучване сред заинтересованите страни

Подготвянето на доклада относно разработването на растителни протеини в Европа започна с проучване сред заинтересованите страни. Резултатите от него показаха голям интерес към темата в целия ЕС. Общо над 440 експерти в тази област от 26 държави членки отговориха на въпросника. Проучването потвърди също така, че разработването на растителни протеини в Европа следва да бъде съвместно усилие между съответните органи, земеделските стопани и промишлеността.

Documents

 

18 HОЕМВРИ 2019 Г.
Factsheet – EU Legumes benefit people and the planet

Новини