Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Обвързано с производството подпомагане на доходите

Повече за обвързаното с производството подпомагане на доходите

В рамките на общата селскостопанска политика (ОСП) връзката между получаването на плащания за подпомагане на доходите и производството на специфични продукти постепенно бе премахната (т.нар. „отделяне от производството“), за да се избегне свръхпроизводството на някои продукти и да се гарантира, че земеделските стопани отвръщат на действителното търсене на пазара.

В някои ситуации обаче конкретен селскостопански сектор или подсектор може да бъде подкрепен, за да се справи с трудностите, пред които е изправен, когато този сектор е важен по социално-икономически и/или екологични причини. 

Целта на механизма за обвързано с производството подпомагане на доходите е да се предотврати ескалацията на тези трудности чрез:

  • подобряване на конкурентоспособността;
  • устойчивост и/или
  • качество.

Механизмът е особено подходящ в ситуации, в които алтернативата би могла да бъде изоставянето на производството, което от своя страна може да засегне други части от веригата на доставки или свързаните пазари и потенциално да увеличи безработицата във вече засегнатите селски райони.

Подпомагането се изплаща на животно или хектар от въпросния сектор (например обвързано с производството) и подлежи на различни важни условия и строги ограничения, за да се намали рискът от нарушаване на пазара.

Как става това на практика

Като общо правило (с няколко изключения в надлежно обосновани случаи) държавите от ЕС не трябва да използват повече от 13 % от бюджета си за директни плащания за отпускане на безвъзмездни средства. Това обаче може да се увеличи с до 2 %, за да се подпомогне производството на протеинови култури, като се имат предвид хоризонталните трудности на този сектор и значителната зависимост от вноса на равнище ЕС.

Механизмът за обвързано с производството подпомагане на доходите може да се предоставя само на определени сектори, посочени в Регламент (ЕС) 2021/2115, и когато държавите от ЕС:

  • са обосновали тази форма на подпомагане като част от стратегията за интервенция в своите стратегически планове по ОСП за периода 2023—27 г.;
  • са обосновали затрудненията на всеки целеви сектор;
  • са обосновали дългосрочната цел на подкрепата, като например подобряване на конкурентоспособността, качеството и/или устойчивостта; както и
  • са обосновали социално-икономическото и/или екологичното значение на всеки целеви сектор.

Държавите от ЕС следва също така да вземат предвид потенциалното въздействие на подкрепата върху вътрешния пазар.

Допустимите сектори са: зърнени култури, маслодайни семена (с изключение на слънчогледовото семе за директна консумация), протеинови култури, включително бобови растения и комбинации от бобови растения и треви, лен, коноп, ориз, черупкови плодове, картофи за нишесте, мляко и млечни продукти, семена, овче и козе месо, говеждо и телешко месо, маслиново масло и трапезни маслини, копринени буби, сух фураж, хмел, захарно цвекло, захарна тръстика и корени от цикория, плодове и зеленчуци и дървесни култури с кратък цикъл на ротация.

Всички държави от ЕС, с изключение на Нидерландия, решиха да предоставят механизма за обвързано с производството подпомагане на доходите на определени сектори през периода 2023—27 г. Размерът на финансирането и обхватът на обхванатите сектори обаче се различават значително в отделните държави.

Обвързано с производството подпомагане през периода 2014—22 г.: Доброволно обвързано с производството подпомагане

През предходния програмен период 2014—2022 г. беше възможно на земеделските стопани да се предостави обвързано с производството подпомагане. В документите по-долу се прави преглед на решенията за подкрепа на държавите от ЕС.

25 MАЙ 2022 Г.
Voluntary coupled support all sectors supported – Member States’ support decisions applicable for claim year 2022
8 СЕПТЕМВРИ 2021 Г.
Voluntary coupled support: all sectors supported – Member States’ support decisions applicable form claim year 2021
16 ЮЛИ 2020 Г.
Voluntary coupled support: all sectors supported - notification of revised decisions taken by Member States for claim year 2020
16 СЕПТЕМВРИ 2019 Г.
Voluntary coupled support: all sectors supported - notification of revised decisions taken by Member States by 1 August 2018
27 СЕПТЕМВРИ 2018 Г.
Voluntary coupled support: all sectors supported - notification of revised decisions taken by Member States by 1 August 2016
27 СЕПТЕМВРИ 2018 Г.
Voluntary coupled support: sectors mostly supported - notification of decisions taken by Member States by 1 August 2014
27 СЕПТЕМВРИ 2018 Г.
Voluntary coupled support: other sectors supported - notification of decisions taken by Member States by 1 August 2014

Прояви

  • Информационни дни
  • Събота 4 Mай 2024 г., 10:00 ч. - 18:00 ч. (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Новини