Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Устойчиво използване на хранителни вещества

Общата селскостопанска политика подпомага земеделските стопани в безопасната и ефективна употреба на хранителни вещества.

Хранителни вещества в селското стопанство на ЕС

Хранителните вещества като азот, калий и фосфор са от съществено значение за растениевъдството. Хранителните вещества могат да се добавят чрез торове, произведени за търговски цели, както и чрез органични вещества като оборски тор.

Когато обаче се използват прекомерно, хранителните вещества могат да бъдат основен източник на замърсяване на въздуха, почвата и водата, както и да въздействат неблагоприятно върху биологичното разнообразие и климата.

Като част от стратегията „От фермата до трапезата“ — един от основните стълбове на Европейския зелен пакт — Европейската комисия се стреми да се намалят загубите на хранителни вещества с поне 50 % до 2030 г., като същевременно се гарантира, че не се влошава плодородието на почвата. Очаква се това да доведе до намаляване на използването на торове с най-малко 20 %.

Общата селскостопанска политика (ОСП) е основният инструмент за подпомагане на устойчивото използване на торове в селското стопанство, с който се гарантира, че земеделските стопани могат да поддържат производителността, като същевременно се намаляват вредните последици от замърсяването.

Действия по ОСП

ОСП насърчава устойчивите селскостопански системи в ЕС, като дава възможност на земеделските стопани да:

  • осигуряват безопасна, здравословна и устойчиво произведена храна за обществото;
  • получават стабилен и справедлив доход, като се взема предвид пълният набор от обществени блага, които предоставят;
  • опазват природните ресурси, да подобряват биологичното разнообразие и да допринасят за борбата с изменението на климата.

Чрез редица правила и мерки ОСП подпомага земеделските стопани в устойчивото използване на хранителни вещества.

Кръстосано съответствие

Съгласно правилата за кръстосаното съответствие плащанията на всички бенефициери по ОСП са свързани с набор от законоустановени изисквания за управление (ЗИУ) и добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Правилата за кръстосаното съответствие по отношение на хранителните вещества включват:

Развитие на селските райони

Устойчивото използване на хранителни вещества може да бъде подкрепено чрез развитието на селските райони, т.нар. „втори стълб“ на ОСП. В програмите си за развитие на селските райони страните от ЕС могат да включат редица полезни мерки.

  • Мерките в подкрепа на трансфера на знания и информация, консултантските услуги и сътрудничеството могат да се използват за развитие и разпространяване на знания относно безопасното и ефикасно използване на хранителните вещества.
  • С мерките в подкрепа на биологичното земеделие се насърчава намаляването на употребата на неорганични торове.

ОСП за периода 2023—2027 г.

ОСП за периода 2023—2027 г. влезе в сила на 1 януари 2023 г. С нея селското стопанство се привежда в по-тясно съответствие с целите на стратегията „От фермата до трапезата“ по отношение на намаляването на замърсяването с хранителни вещества.

Конкретни цели на ОСП

Устойчивото управление на хранителните вещества е от значение за редица специфични цели на ОСП за периода 2023—2027 г., по-специално тези, свързани с изменението на климата, природните ресурси и биологичното разнообразие.

Стратегически планове по ОСП

В своите стратегически планове по ОСП държавите от ЕС разполагат с гъвкавостта да разработват свои стратегии и мерки с оглед подобряване на управлението на хранителните вещества на национално равнище в съответствие с целите на ЕС.

Нова екологосъобразна архитектура

ОСП за периода 2023—2027 г. включва по-строги правила и по-добри възможности за подпомагане на ефективното използване на хранителни вещества. Например по-голямата обвързаност с условия в ОСП за периода 2023—2027 г. води до създаването на по-солидна база от задължителни изисквания, свързани с правилната употреба на хранителните вещества. В допълнение към това, значителна част от бюджета на ОСП за периода 2023—2027 г. е предназначена за екосхеми за подкрепа на доброволни практики от страна на земеделските стопани, които са по-амбициозни от правната основа и допринасят за устойчивото използване на хранителни вещества.

През януари 2021 г. Комисията публикува примерен списък на екосхемите. В рамките на предоставянето на консултантски услуги в областта на селското стопанство държавите от ЕС ще предоставят инструмент за устойчивост на земеделските стопанства за хранителните вещества (FaST) най-късно от 2024 г. Това е цифров инструмент, който може да се използва на смартфони, таблети и компютри.

Инструментът ще съчетава предварително регистрирани и ръчно въвеждани от земеделските стопани данни, за да се предоставят персонализирани препоръки относно наторяването на културите чрез план за управление на хранителните вещества. Освен това с подкрепата за развитието на селските райони ще продължат да се финансират плащания за управление на земята, инвестиции, изграждане на знания, иновации и сътрудничество, свързани с управлението на хранителните вещества.

Знания, научни изследвания и иновации

Комисията подкрепя научните изследвания и иновациите в селското и горското стопанство, като сред приоритетните области са устойчиво първично производство и вода, хранителни вещества и отпадъци.

Чрез системата за съвети в селското стопанство се споделят знания за новостите и се съветват земеделските стопани относно най-добрите практики за използване на хранителни вещества.

Правно основание

Кръстосаното съответствие се урежда от правилата относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика, определени в Регламент (ЕС) № 1306/2013, Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) № 640/2014 на Комисията.

Правилата за директните плащания за екологизиране са определени в Регламент (ЕС) № 1307/2013, Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014 на Комисията и Регламент за изпълнение (ЕС) № 641/2014 на Комисията.

Помощта на ЕС за развитие на селските райони се предоставя по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), както е посочено в Регламент (ЕС) № 1305/2013.