Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Екосхеми

Устойчиво използване на земята, възнаграждаване на стопаните за полагането на грижи за климата, ландшафта, околната среда и благосъстоянието на животните.

Повече за екосхемите 

Екосхемите, един от новите елементи на общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023—27 г., подпомагат земеделските стопани при приемането на практики, които свеждат до минимум отрицателното въздействие на селското стопанство върху околната среда и климата и им помагат да се развиват в посока към по-устойчиви селскостопански модели.  

Екосхемите подпомагат земеделските стопани, които възприемат или поддържат земеделски практики, допринасящи за постигането на цели в областта на околната среда и климата. Чрез екосхемите Европейският съюз възнаграждава стопаните, които опазват природните ресурси и осигуряват обществени блага — ползи за обществеността, които не са отразени в пазарните цени.

Този нов механизъм е съсредоточен върху общ списък на областите на действие, определени на равнището на ЕС, и може да се използва в подкрепа на практики като биологичното земеделие, агроекологичните практики, прецизното земеделие, агролесовъдството или въглеродното земеделие, както и за подобряване на хуманното отношение към животните.

За да бъдат подкрепени от екосхеми, селскостопанските практики следва:

  • да обхващат дейности, свързани с климата, околната среда, хуманното отношение към животните и антимикробната резистентност;

  • да бъдат определени въз основа на потребностите и приоритетите, установени на национално/регионално равнище в стратегическите планове по ОСП;

  • техните стремежи трябва да надхвърлят изискванията и задълженията, определени от предварителните условия; 

  • да допринасят за постигането на целите на Зеления пакт на ЕС.

Информация по темата 

Цели на екосхемите

Около половината от площта на Европейския съюз е обработваема земя. Земеделските стопани работят като управители на селските райони, чрез работата си те оформят ландшафта и осигуряват обществени блага от полза за всички. За своята прехрана обаче те разчитат на природни ресурси като почвите и водите. Селскостопанските дейности зависят от климатичните условия, състоянието на околната среда, биологичното разнообразие и качеството на водите. 

ОСП играе решаваща роля за управлението на прехода към устойчива продоволствена система и за подпомагането на европейските земеделски стопани навсякъде. Екосхемите имат за цел да допринесат значително за този преход и за целите на Зеления пакт. 

Информация по темата 

Устойчивост на околната среда

Стратегически планове по ОСП

При изготвянето на своите стратегически планове по ОСП държавите от ЕС имаха възможност да адаптират екосхемите към специфичните национални нужди в областта на околната среда и климата. 

25 % от директните плащания трябва да бъдат разпределени за екосхеми през периода 2023—2027 г., като по този начин се предоставят по-силни стимули за благоприятни за климата и околната среда селскостопански практики. 

Държавите от ЕС са задължени да включат екосхеми в своите планове, но за самите стопани участието в тях е доброволно: 

  • годишни или многогодишни задължения: екосхемите ще подкрепят годишните ангажименти в съответствие с нуждите, установени в плановете по ОСП. Държавите от ЕС обаче могат също така да решат да поемат ангажимент за многогодишен;

  • двегодишен „период на обучение“: по време на двегодишния „период на обучение“ (2023 г. и 2024 г.) дадена страна от ЕС може да изразходва по-малко от 25 % в случай на по-ниско от планираното усвояване от страна на земеделските стопани, при условие че това представлява по-голямата част от недостига до края на 2027 г. 

Правно основание 

Екосхемите се уреждат от: 

  • правилата за подпомагане на стратегическите планове, изготвени от държавите от ЕС в рамките на общата селскостопанска политика (Регламент (ЕС) 2021/2115). 

Прояви

  • Информационни дни
  • Събота 4 Mай 2024 г., 10:00 ч. - 18:00 ч. (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Новини