Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Zrównoważona środowiskowo wspólna polityka rolna

Zrównoważenie środowiskowe we wspólnej polityce rolnej

Wspólna polityka rolna (WPR) ma trzy jasne cele środowiskowe, z których każdy znajduje odzwierciedlenie w Europejskim Zielonym Ładzie i strategii „Od pola do stołu”. Te cele to:

  • przeciwdziałanie zmianie klimatu
  • ochrona zasobów naturalnych
  • zwiększanie różnorodności biologicznej.

Każdy z tych celów jest wspierany w ramach WPR przez promowanie rolnictwa ekologicznego i odpowiedzialne zarządzanie środkami produkcji takimi jak pestycydy czy nawozy.

W ramach WPR dąży się do osiągnięcia celów środowiskowych w sposób zrównoważony pod względem społecznym i gospodarczym z korzyścią dla rolników, społeczności wiejskich i całej UE.

Cele środowiskowe we wspólnej polityce rolnej

Trzon wspólnej polityki rolnej stanowią środki wspierające rolnictwo ekologiczne i narzucające stosowanie przepisów ekologicznych:

  • zasada wzajemnej zgodności uzależnia wsparcie finansowe od stosowania przepisów UE dotyczących środowiska oraz zdrowia ludzi, roślin i zwierząt
  • płatności z tytułu zazieleniania przyznawane są na podstawie obowiązkowych działań (utrzymywanie trwałych użytków zielonych, różnorodność upraw i obszary proekologiczne), które mają chronić środowisko i przeciwdziałać zmianie klimatu
  • polityka rozwoju obszarów wiejskich wspiera inwestycje i działalność rolniczą, które przyczyniają się do przeciwdziałania zmianie klimatu i do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.

WPR na lata 2023–2027

WPR na lata 2023–2027 weszła w życie 1 stycznia 2023 r. W jej ramach podejmuje się dalsze działania w kierunku stworzenia ekologicznego i zrównoważonego systemu rolnictwa w UE. Działania te obejmują:

  • prostsze i bardziej elastyczne i ukierunkowane podejście
  • zaostrzenie warunków i norm środowiskowych wymaganych od rolników
  • szerszy wachlarz dobrowolnych projektów środowiskowych dostępnych dla rolników w ramach ekoprogramów i polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Dodatkowe informacje

24 STYCZNIA 2019
Brochure on the environmental benefits and simplification of the post-2020 CAP

Przeciwdziałanie zmianie klimatu

WPR jest ważnym narzędziem uwalniania potencjału rolnictwa w walce ze zmianą klimatu. Szacunkowa łączna kwota 104 mld euro (lub 25 proc.) przewidziana na finansowanie WPR w latach 2014–2020 została przeznaczona na działania mające znaczenie dla klimatu, takie jak:

  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zachęcanie do lepszego gospodarowania zwierzętami gospodarskimi i ich hodowlą, a także inwestowanie w przechowywanie i przetwarzanie nawozu naturalnego
  • poprawa w zakresie pochłaniania i składowania dwutlenku węgla poprzez środki i inwestycje w takich dziedzinach jak ochrona gleby i odbudowa lasów
  • pomoc rolnikom w dostosowaniu się do wyzwań związanych ze zmianą klimatu poprzez inwestycje i doradztwo w zakresie nowych metod i technologii.

Dzięki tym działaniom emisje z rolnictwa spadły o 21 proc. w 2017 r. w porównaniu z 1990 r. bez konieczności ograniczania poziomu produkcji. WPR na lata 2023-2027 obejmuje zwiększone wsparcie na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, co ma się przyczyniać do realizacji celu w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu przewidzianego w Zielonym Ładzie, tj. osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całej UE do 2050 r.

Dodatkowe informacje

Przeciwdziałanie zmianie klimatu

Ochrona zasobów naturalnych

W celu ochrony zasobów naturalnych ważnych dla rolnictwa, wspólna polityka rolna:

  • uwzględnia kwestię ilości i jakości wody używanej w rolnictwie poprzez tworzenie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych, wspieranie bardziej wydajnych systemów nawadniania oraz poprawę egzekwowania przepisów w strefach narażonych na zanieczyszczenia azotanami
  • określa obowiązkowe normy minimalnej pokrywy glebowej i stwarza zachęty do innych praktyk ograniczających erozję gleby i sprzyjających zachowaniu materii organicznej w glebie
  • chroni jakość powietrza poprzez tworzenie zachęt do redukcji emisji amoniaku i ograniczenia dotyczące spalania pozostałości i rozpylania pestycydów podczas wietrznej pogody.

W ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich WPR przyczynia się również do realizacji strategii leśnej UE poprzez wspieranie ochrony, nasadzania i odbudowy lasów oraz zrównoważonego zarządzania nimi w całej Europie.

Przez ochronę zasobów naturalnych niezbędnych dla rolnictwa i leśnictwa WPR przyczynia się do realizacji celu zielonego ładu, tj. eliminowania zanieczyszczeń w całej UE.

Dodatkowe informacje

Ochrona zasobów naturalnych

Zwiększanie różnorodności biologicznej

Wspólna polityka rolna ma chronić ekosystem użytków rolnych, w związku z czym jest ściśle powiązana z dyrektywami UE dotyczącymi dzikiej fauny i flory i sprzyja realizacji celów Komisji określonych w zaktualizowanej strategii na rzecz bioróżnorodności, stanowiącej część zielonego ładu.

WPR ma chronić różnorodność biologiczną na różne sposoby:

  • zasady wzajemnej zgodności obejmują dyrektywę ptasią, siedliskową, a także środki mające na celu zachowanie cech krajobrazu i ograniczenie stosowania pestycydów
  • tworzenie obszarów proekologicznych z wykorzystaniem płatności bezpośrednich z tytułu zazieleniania prowadzi do zachowania cech krajobrazu i większej liczby gruntów ugorowanych, co sprzyja różnorodności biologicznej dzięki dodatkowym możliwościom zapylania i ochronie siedlisk
  • w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich zachęca się do działań, które chronią i zwiększają różnorodność biologiczną, takich jak finansowanie tworzenia i zachowywania elementów krajobrazu i „korytarzy ekologicznych” oraz wspieranie systemów rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej i planów gospodarowania przyrodą, które faworyzują powstawanie obszarów przyjaznych dla dzikiej przyrody.

Dodatkowe informacje

Zwiększanie różnorodności biologicznej
Sprawozdanie Wspólnego Centrum Badawczego na temat klasyfikacji i ilościowego ujęcia elementów krajobrazu
Sprawozdanie Wspólnego Centrum Badawczego na temat podejmowanych przez państwa UE decyzji dotyczących elementów krajobrazu

Zachęty dla rolnictwa niskonakładowego

Pestycydy, nawozy i antybiotyki są powszechnie stosowane w całej UE i mają pomóc rolnikom w produkcji żywności i innych podstawowych materiałów dla społeczeństwa. Jednak nadmierne i niewłaściwe ich stosowanie może mieć negatywny wpływ na środowisko, a także na zdrowie roślin, zwierząt i ludzi.

Jednym z celów WPR jest zatem zachęcenie do ograniczonego i odpowiedzialnego stosowania tych środków poprzez:

  • promowanie rolnictwa ekologicznego
  • pomaganie rolnikom w odpowiedzialnym stosowaniu pestycydów i nawozów oraz stosowaniu przyjaznych dla środowiska technik gospodarowania, metod alternatywnych i nowych technologii
  • ograniczenie zapotrzebowania na antybiotyki przez inwestycje i doradztwo korzystne dla zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Dodatkowe informacje

Rolnictwo niskonakładowe

Ocena środków ochrony środowiska

Komisja Europejska na bieżąco ocenia skuteczność WPR pod kątem celów środowiskowych:

Dane gromadzone przez Komisję umożliwiają uzyskanie kompleksowych informacji na następujące tematy:

  • stan środowiska wiejskiego w UE i jego zmiany w czasie
  • wpływ rolnictwa na klimat, zasoby naturalne i różnorodność biologiczną
  • wdrażanie środków ochrony środowiska w ramach WPR w całej UE
  • realizacja celów środków ochrony środowiska oraz ich szerszy wpływ wykraczający poza wyznaczone cele.

Przy ocenie środków ochrony środowiska w ramach WPR uwzględnia się złożone powiązania między środkami polityki, zmianami w praktykach rolniczych, poprawą stanu środowiska, a także wieloma innymi czynnikami, takimi jak zdarzenia pogodowe, wpływ tendencji rynkowych oraz różnice w warunkach środowiskowych w poszczególnych krajach i regionach UE.

Rola wiedzy i innowacji

Wiedza, badania naukowe i innowacje są ważnym czynnikiem sprzyjającym rolnictwu zrównoważonemu środowiskowo w UE:

  • badania naukowe i innowacje przyczyniają się do rozwoju nowych technologii przyjaznych dla środowiska w rolnictwie
  • system doradztwa rolniczego służy informowaniu rolników o wykorzystaniu nowych badań, metod i technologii na potrzeby rolnictwa przyjaznego dla środowiska
  • europejskie partnerstwo innowacyjne w dziedzinie rolnictwa (EIP-AGRI) działa na rzecz promowania innowacyjnych pomysłów służących rozwojowi zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa w UE.
  • projekt iMAP ma dostarczać dowodów naukowych dotyczących wpływu praktyk rolniczych na środowisko i klimat w celu wsparcia wdrażania, monitorowania i oceny tych celów w planach strategicznych WPR.
What science tells us about sustainable #FarmingPractices
Wpływ praktyk rolniczych

W ramach projektu iMAP opracowuje się również studia przypadków dotyczące praktyk rolniczych na poziomie gospodarstw i obszarów rolniczych oraz dodatkowe informacje na temat praktyk rolniczych związanych z dobrostanem zwierząt i stosowaniem środków przeciwdrobnoustrojowych.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje

Modernizacja rolnictwa

Wydarzenia

  • Wystawy
  • piątek 26 lipca 2024 r., godz. 09:00 - poniedziałek 29 lipca 2024 r., godz. 18:30 (CEST)
  • Libramont-Chevigny, Belgium