Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Pārskats par ES pirmspievienošanās palīdzību lauku attīstībai (IPARD III)

IPARD III programmu (2021–2027) mērķi un finansējums

IPARD un pirmspievienošanās palīdzība

IPA III mērķis ir palīdzēt saņēmējvalstīm pieņemt un īstenot politiskās, institucionālās, tiesiskās, administratīvās, sociālās un ekonomiskās reformas, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu atbilstību ES vērtībām un pakāpeniski panāktu saskaņotību ar ES noteikumiem, standartiem, politiku un praksi. Tādējādi IPA III veicina šo valstu stabilitāti, drošību un labklājību un sekmē to virzību uz dalību ES.

IPA III prioritātes un mērķi ir noteikti IPA plānošanas satvarā, kura piecas tematiskās daļas atspoguļo sarunu sadaļu kopas. 4. daļa (Konkurētspēja un iekļaujoša izaugsme), kuras mērķis ir palīdzēt stiprināt ekonomisko un sociālo attīstību, ietver lauksaimniecību un lauku attīstību.

ES ar IPARD starpniecību sniedz saņēmējvalstīm konkrētu finansiālu un tehnisku atbalstu, lai palīdzētu tām līdzsvarot teritoriālo attīstību, paaugstinot sociālos, vides un ekonomiskos standartus lauku apvidos. Tas tiek darīts, lai

  • stiprinātu agropārtikas nozares konkurētspēju un dzīvotspēju, uzlabojot lauksaimniecības spēju konkurēt ar tirgus spēkiem,
  • nodrošinātu dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu,
  • uzlabotu klimatnoturību.

IPARD III atbalstu patlaban saņem Albānija, Melnkalne, Serbija, Turcija un Ziemeļmaķedonija.

IPARD mērķi

IPA III (2021–2027) palīdzība lauku attīstībai palīdzēs sasniegt šādus mērķus:

  • uzlabot agropārtikas nozares konkurētspēju, pakāpeniski pielāgojot to ES veterinārajiem, pārtikas nekaitīguma un fitosanitārajiem standartiem un veicinot ražošanas efektivitāti un ilgtspēju lauku saimniecībās, lai labāk reaģētu uz sabiedrības prasībām pēc nekaitīgas, uzturvielām bagātas un ilgtspējīgi ražotas pārtikas,
  • veicināt uzņēmējdarbības attīstību, izaugsmi un nodarbinātību lauku apvidos, uzlabot lauksaimnieku pozīciju vērtību ķēdē un piesaistīt gados jaunus lauksaimniekus,
  • atbalstīt klimata pārmaiņu mazināšanu un pielāgošanos tām, veicināt dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu un sekmēt vides aizsardzību,
  • uzlabot kopienu attīstību un palielināt sociālo kapitālu lauku apvidos, kā arī veidot mūsdienīgas publiskās pārvaldes iestādes, kas darbojas lauksaimniecības un lauku attīstības jomā, ievērojot labas pārvaldības principus.

IPA III un IPARD III mērķis ir palīdzēt saņēmējvalstīm sākt pāreju uz ilgtspējīgām pārtikas sistēmām. Tas ir īpaši svarīgi, lai nodrošinātu saskaņotību ar ES pārtikas nekaitīguma noteikumiem un ES zaļā kursa centrālo stratēģiju “No lauka līdz galdam”, kuras uzdevums ir panākt, ka pārtikas sistēmas ir taisnīgas, veselīgas un videi nekaitīgas.

IPA III un IPARD III arī palīdzēs garantēt šo valstu nodrošinātību ar pārtiku, sekmējot lauku apvidu ekonomisko un sociālo attīstību, kā arī uzlabot to noturību pret klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi.

IPARD atbalsts

ES finansējums

Eiropas Savienība IPARD III programmām 2021.–2027. gadā ir piešķīrusi 990 miljonus eiro. Tomēr kopējā summa, kas tiks izlietota IPARD finansētajiem projektiem, būs lielāka, jo daļu kopējā IPARD atbalsta nodrošina saņēmējvalstis (valsts publiskais finansējums). Turklāt daudzi pasākumi paredz, ka projektu izmaksas daļēji ir jāsedz pašiem finansējuma saņēmējiem.

Indikatīvais IPARD III piešķīrums

Zemāk redzams IPARD III programmām piešķirtā ES finansējuma paredzamais sadalījums starp Albāniju, Melnkalni, Ziemeļmaķedoniju, Serbiju un Turciju.

Indikatīvs IPARD III piešķīrums (miljonos eiro)
  2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 Kopā
Visas valstis 90 99 113 153 170 180 185 990
Albānija 8 10 12 16 19 23 24 112
Melnkalne 5 6 8 9 10 12 13 63
Ziemeļmaķedonija 7 8 12 15 17

18

20 97
Serbija 20 25 31 43 54 57 58 288
Turcija 50 50 30 75 75 75 75 430

Katrai programmai piešķirtās kopējās summas ir norādītas valstu IPARD programmās.

Pieejamie pasākumi

IPARD saņēmējvalstis piesaista savu finansējumu konkrētiem pasākumiem, kas iekļauti IPARD III programmās. ES IPARD III plānošanas satvarā ir paredzēti 13 dažādi pasākumi, kas izskaidroti nozaru nolīgumā, ko Eiropas Komisija noslēdz ar katru no IPARD saņēmējvalstīm.

Katra valsts izvēlas pasākumus, kuri vislabāk atbilst konkrētajām vajadzībām (kas apzinātas lauku attīstības stratēģijās un programmas vajadzību izvērtējumā) un atbalsta attiecīgās IPA III plānošanas satvara prioritātes. Rezultāti tiks vērtēti, pamatojoties uz mērķiem un rādītājiem.

Kopumā ir pieejami 13 pasākumi.

Īstenošana

Lai IPARD finansējumu varētu sadalīt saņēmējvalstīm, katrai valstij ir jāiesniedz Eiropas Komisijai daudzgadu programma (IPARD programma), kura aptver visu IPA III īstenošanas periodu. Pēc pieņemšanas šīs programmas pārvalda saņēmējvalstī izveidotas struktūras. Tās ievēro mūsdienīgu publiskās pārvaldes iestāžu labas pārvaldības standartus un darbojas saskaņā ar pārvaldības un kontroles sistēmām.

IPARD programmas īsteno netiešā pārvaldībā. Tas nozīmē, ka Komisija ES finansētu programmu īstenošanu deleģē valstu iestādēm. Lai šīs iestādes būtu tiesīgas pārvaldīt ES finansējumu, tām vispirms no Komisijas jāsaņem pilnvarojums finansēšanas pasākumu īstenošanai. Šādu pilnvarojumu piešķir tikai tad, ja attiecīgās valsts iestādes sniedz pierādījumus par savu spēju pārvaldīt ES finansējumu atbilstoši ES pareizas finanšu pārvaldības principiem, kas garantē ES finansiālo interešu aizsardzību.

Šis process nodrošina programmu izpildi un līdzekļu nodošanu saņēmējiem. Vienlaikus arī tiek atbalstīta valstu iestāžu un pārvaldes izveide lauku attīstības jomā, kas sakrīt ar vienu no IPARD mērķiem, proti, nodrošināt, ka saņēmējvalstu pārvaldes iestāžu darbība tuvinās ES standartiem un prasībām. 

Jaunumi