Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

Ülevaade: ühinemiseelse abi rahastamisvahend maaelu arendamiseks (IPARD III)

IPARD III 2021.–2027. aasta programmide eesmärgid ja rahastamine

IPARD ja ühinemiseelne abi

IPA III eesmärk on toetada abi saavaid riike ELi väärtuste järgimiseks vajalike poliitiliste, institutsiooniliste, õigus-, haldus-, sotsiaal- ja majandusreformide vastu võtmisel ja rakendamisel, viies need järk-järgult vastavusse ELi eeskirjade, standardite, poliitika ja tavadega. IPA III aitab seega kaasa nende riikide stabiilsusele, julgeolekule ja heaolule, pidades silmas nende ELi liikmeks saamist.

IPA III prioriteedid ja eesmärgid on määratletud IPA programmitöö raamistikus viie teemarubriigi kaudu, mis kajastavad läbirääkimispeatükkide rühmi. Teemarubriik 4 „Konkurentsivõime ja kaasav majanduskasv“, mille eesmärk on aidata kaasa majandusliku ja sotsiaalse arengu tugevdamisele, hõlmab põllumajandust ja maaelu arengut.

IPARDi raames annab EL abi saavatele riikidele konkreetset rahalist ja tehnilist tuge tasakaalustatud territoriaalse arengu saavutamiseks, tõstes sotsiaalseid, keskkonna- ja majandusstandardeid maapiirkondades, et:

  • tugevdada põllumajandusliku toidutööstuse konkurentsivõimet ja elujõulisust, mille aluseks on põllumajandus, mis on võimeline konkureerima turujõududega;
  • tagada loodusvarade kestlik majandamine ning
  • tugevdada vastupanuvõimet kliimamuutustele.

IPARD III toetust saavad praegu järgmised riigid: Albaania, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja Türgi.

IPARDi eesmärgid

Maaelu arenguks mõeldud IPA III (2021–2027) abiga on võimalik saavutada järgmisi eesmärke:

  • suurendada asjaomase riigi põllumajandusliku toidutööstuse konkurentsivõimet, viies selle järk-järgult vastavusse ELi standarditega (veterinaar-, toiduohutus- ja fütosanitaarstandardid) ning parandada põllumajandusliku tootmise tõhusust ja kestlikkust, millega saab paremini reageerida ühiskonna nõudlusele ohutu, täisväärtusliku ja kestliku toidu järele;
  • võimaldada asjaomase riigi ettevõtluse arengut, majanduskasvu ja tööhõivet maapiirkondades, parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas ning muuta põllumajandus noorte põllumajandustootjate jaoks huvipakkuvaks;
  • aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, edendada loodusvarade kestlikku majandamist ja panustada keskkonnakaitsesse;
  • täiustada asjaomase riigi maapiirkondade kogukonna arengut ja sotsiaalset kapitali ning luua põllumajanduse ja maaelu arengu jaoks kaasaegsed haldusasutused, järgides hea valitsemistava põhimõtteid.

IPA III ja IPARD III eesmärk on aidata abi saavatel riikidel alustada üleminekut kestlikele toidusüsteemidele. See on üha olulisem, et viia riikide eeskirjad kooskõlla ELi toiduohutuse eeskirjadega ning Euroopa rohelise kokkuleppe alla kuuluva strateegiaga „Talust taldrikule“, mille eesmärk on muuta toidusüsteemid õiglaseks, tervislikuks ja keskkonnahoidlikuks.

Toetades maapiirkondade majanduslikku ja sotsiaalset arengut aitavad IPA III ja IPARD III tagada ka nende riikide toiduga kindlustatust ning suurendada vastupanuvõimet kliimamuutuste kahjulikele mõjudele.

IPARDi toetus

ELi rahastamine

ELi eraldis IPARD III programmidele ajavahemikul 2021–2027 on 990 miljonit eurot. IPARDi rahastatavatele projektidele kulutatud kogusumma on siiski suurem, sest iga abi saav riik annab riikliku rahastusena ka oma panuse IPARDi kogutoetusse (riiklik rahastamine). Peale selle on abisaajad mitme meetme puhul kohustatud rahastama osa projekti kuludest ise.

IPARD III soovituslik jaotus

ELi eraldised IPARD III programmidele on soovituslikult jaotatud Albaania, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja Türgi vahel järgmiselt:

IPARD III soovituslik eraldis (summad miljonites eurodes)
  2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 Kokku
Kõik riigid 90 99 113 153 170 180 185 990
Albaania 8 10 12 16 19 23 24 112
Montenegro 5 6 8 9 10 12 13 63
Põhja-Makedoonia 7 8 12 15 17

18

20 97
Serbia 20 25 31 43 54 57 58 288
Türgi 50 50 30 75 75 75 75 430

Palun tutvuge riiklike IPARDi programmidega igale programmile eraldatud kogusummade osas.

Olemasolevad meetmed

IPARDi abi saavad riigid seovad oma vastavad rahalised vahendid konkreetsete meetmetega, mis sisalduvad nende IPARD III programmides. IPARD III programmitöö ELi raamistikus on ette nähtud 13 eri meedet, mida on selgitatud Euroopa Komisjoni ja iga IPARDi abi saava riigi vahel sõlmitud valdkondlikus kokkuleppes.

Iga riik valib välja meetmed, mis vastavad kõige paremini maaelu arengu strateegiates ja programmi vajaduste hindamises kindlaks määratud konkreetsetele vajadustele ning aitavad kaasa IPA III programmitöö raamistiku asjaomaste prioriteetide saavutamisele. Tulemusi mõõdetakse eesmärkide ja näitajate alusel.

Eespool nimetatud 13 meedet on järgmised.

Rakendamine

Abi saavatele riikidele IPARDi vahendite jaotamiseks peab iga riik esitama Euroopa Komisjonile heakskiitmiseks mitmeaastase programmi (IPARDi programm), mis hõlmab kogu IPA III rakendusperioodi. Kui programmid on vastu võetud, haldavad neid igas abi saavas riigis loodud struktuurid. Kooskõlas juhtimis- ja kontrollisüsteemidega vastavad need kaasaegsete haldusasutuste hea juhtimistava standarditele.

IPARDi programme rakendatakse kaudse eelarve täitmise kaudu. See tähendab, et komisjon delegeerib ELi rahastatavate programmide rakendamise riiklikele ametiasutustele. Selleks et need asutused saaksid õiguse hallata ELi rahalisi vahendeid, peavad nad kõigepealt saama komisjonilt akrediteeringu rahastamise rakendamiseks. Komisjon annab akrediteeringu üksnes juhul, kui riiklike ametiasutuste institutsioonid tõendavad oma suutlikkust hallata ELi vahendeid kooskõlas ELi usaldusväärse finantsjuhtimisega, tagades ELi finantshuvide kaitse.

Selle protsessiga tagatakse programmide täitmine ja vahendite ülekandmine saajatele. Samal ajal aidatakse sellega kaasa maaelu arengu valdkonnas riiklike institutsioonide ja juhtimise loomisele, mis vastab veel ühele IPARDi eesmärgile: lähendada abi saavate riikide haldusasutuste toimimine ELi standarditele ja nõuetele. 

Üritused

  • Konverentsid ja tippkohtumised
  • teisipäev, 10. detsember 2024, 09:00 - neljapäev, 12. detsember 2024, 16:15 (CET)
  • Otseülekanne on vaadatav

Uudised